Vytvorenie jednej poisťovne nie je podľa viacerých oslovených osobností problém.
BRATISLAVA. Spisovateľka Daniela Kapitáňová je poistená v Dôvere. Pred niekoľkými rokmi opustila štátnu Všeobecnú zdravotnú poisťovňu spolu s dcérou.
„Lekárka mi povedala, aby sa dcéra prepoistila do Apolla, inak ju neošetrí,“ spomína. Poisťovňa Apollo sa neskôr zlúčila s Dôverou.
„Donedávna som bola naozaj presvedčená, že čím viac poisťovní, tým je to pre poistenca lepšie. Už si tým nie som celkom istá,“ povedala Kapitáňová.
Priznala, že z Dôvery plánuje aj tak odísť. „Nechcem byť v Pente,“ zdôvodnila svoje rozhodnutie.
Šéf Transparency International Gabriel Šípoš prestúpil do Dôvery zo Všeobecnej zdravotnej preto, že sa mu nepáčilo, ako štátna poisťovňa funguje.
S tým, že bude o rok a pol opäť v štátnej poisťovni, vážny problém nemá. „Zmena v druhom pilieri ma zasiahne viac ako zmena poisťovne,“ hovorí Šípoš.
Obava z menšej efektivity
Ako to bude
Poisťovňa
Premiér Robert Fico začiatkom júla povedal, že chce jednu poisťovňu.
V stredu vláda schválila zámer na jej vytvorenie.
Do 30. septembra má ministerka zdravotníctva pripraviť postup vzniku jednej poisťovne.
Potom má štát rokovať s akcionármi súkromných poisťovní o tom, či sa so štátom dohodnú na cene.
Ak sa nedohodnú, premiér hovorí, že ich vyvlastní.
Do úvahy ešte prichádza, že štát si prenajme poistencov súkromných poisťovní.
Premiér chce mať jednu poisťovňu do 1. januára 2014.
Rozhodnutie vlády mať len jednu poisťovňu je podľa Šípoša legitímne, aj keď je viac zástancom konkurencie. Tá totiž vie vyprodukovať lepšie služby a nižšie ceny, tvrdí.
Proti Ficovmu rozhodnutiu kúpiť či vyvlastniť súkromné poisťovne je šéfka Aliancie Fair–play Zuzana Wienk. „Nezdá sa mi zdravý krok mať len jednu poisťovňu,“ povedala.
Wienk je pritom už dlho poistená vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni, ktorá jediná má na trhu ostať.
Odôvodnila to tým, že jej poisťovňa schválila lieky, a tak nešla inde zas vybavovať schválenie.
Ak vznikne jedna poisťovna, obáva sa najmä, aby transparentne hospodárila.
„Keď ju vlastní štát, ktorý je skorumpovaný, je veľké riziko, že bude prekvitať korupcia aj tam,“ hovorí Wienk.
„Som si istý, že súkromné fungujú lepšie a po zlúčení začnú fungovať podľa vzoru štátnej,“ pridáva sa k nej Róbert Kičina, šéf Podnikateľskej aliancie Slovenska.
Tiež je poistencom Všeobecnej zdravotnej.
„Som mladý, s lekármi neprichádzam do styku, necítil som potrebu sa tým zaoberať,“ hovorí. Ak by bol však chorľavejší, prešiel by do súkromnej.
Strácajú sympatieSúkromné poisťovne strácajú sympatie svojich poistencov. Niektorým z nich prekážajú aj ich vysoké zisky.
„Pôvodne som si myslel, že by štát nemal zasahovať do súkromných poisťovní. Dnes si už tak istý nie som,“ hovorí spevák Peter Lipa. „Je to zásah do podnikania to určite, ale možno to pomôže,“ dodal.
Lipa je poistencom Dôvery. Prešiel do nej, keď vznikali súkromné poisťovne, očakával, že budú lepšie ako štátne. Či je to tak, nevie posúdiť.
Herec Matej Landl nie je nadšený z toho, že by mala byť len jedna poisťovňa.
„Nemienim prejsť do štátnej,“ hovorí. Podobne ako Lipa je poistený v Dôvere. Poisťovňu mu vyberala žena. „Robí v zdravotníctve, tak som to nechal na ňu,“ tvrdí Landl.
Prečo by mali poistenci Dôvery a Unionu veriť, že štát sa už o nich teraz postará lepšie, pýta sa Juraj Javorský
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
V Smere aj v DôvereRovnako ako Landl sa do Dôvery dostal aj poslanec Smeru Dušan Galis. „Spýtajte sa manželky, mne je to jedno,“ odpovedal na otázku, prečo je práve v najväčšej súkromnej poisťovni.
Z poslancov Smeru nie je jediný v Dôvere. Jej poistencom je aj poslanec za Smer a exminister obrany Jaroslav Baška.
Naopak Andrej Kolesík zo Smeru je v štátnej. „Vždy som bol jej poistencom, nikdy som nemal žiadny problém a som hrdý, že som ich poistencom,“ hovorí.
Zlučovanie poisťovní nezasiahne ani ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenská, je tiež vo Všeobecnej. A to aj napriek tomu, že v minulosti sedela v predstavenstve súkromnej poisťovne Dôvera.