SME

Príspevky na opatrovanie prepočítali

Ľudia, ktorí sa každý deň starajú o manžela, rodiča či dieťa, si polepšia o pár eur mesačne.

V júli sa prehodnocoval príjem ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím a valorizovalo životné minimum.

Katarína z Košíc sa roky stará o svoju mamu. Od júla jej za to patrí 40 eur mesačne.

Výška príspevku na opatrovanie sa opäť zmenila. Na jednej strane sa prehodnotil príjem ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím, na druhej strane sa valorizovalo životné minimum.

„Dostávam 36 eur. Čo na to poviem? Už nemám slov. Nikto tu nie je pre nás,“ hovorí matka s dieťaťom, ktorá je na sociálnych dávkach. Mnohí rodinní opatrovatelia pracujú nepretržite 24 hodín 365 dní v roku.

SkryťVypnúť reklamu

V článku sa dočítate:

Aké platia pravidlá

Niekto má aspoň poistenie

Je práca prekážkou?

Veľa sa nezmenilo

Zistili sme

Rozhodnutie

  • Úrady práce si vyžiadali doklady o príjme ťažko zdravotne postihnutých za rok 2011.

  • O zmene výšky príspevkov na kompenzáciu musia rozhodnúť do konca júla.

  • Ak ide o opatrovanie popri dôchodku, rozhodnutie sa nevydáva.

  • Opakovaný príspevok na kompenzáciu sa vypláca mesačne pozadu.

  • Nové sumy začnú chodiť v auguste.

Na opatrovanie jedného človeka môžete dostávať 111,32 percenta životného minima (216,61 eura). Záleží len na jeho minuloročnom príjme: ak je vyšší ako 1,4 násobku životného minima, príspevok sa kráti o všetko nad touto hranicou.

„K prijatiu priaznivejších podmienok poskytovania peňažného príspevku na opatrovanie je možné pristúpiť len vtedy, ak sú vytvorené dodatočné finančné zdroje,“ povedal hovorca ministerstva práce Michal Stuška.

SkryťVypnúť reklamu

Akútna potreba konsolidácie verejných financií tlmí všetky plány. „Nepredpokladáme, že v najbližšom období by bolo možné pristúpiť k výrazným zmenám v tejto oblasti.“

Najväčšiu skupinu ľudí odkázaných na opatrovanie tvoria seniori. Vek dožitia sa predlžuje a pracovné príležitosti pre ľudí v produktívnom veku sú obmedzené: v niektorých regiónoch pribúda žiadostí o príspevok.

„Žiadatelia si aj týmto spôsobom čiastočne riešia svoju nepriaznivú ekonomickú situáciu,“ tvrdí Eva Kosová, asistentka riaditeľa Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Senici.

Mierne zlepšenie

Boli časy, keď sa príspevky neustále znižovali. Pred rokom, za vlády Ivety Radičovej, vošli do praxe čiastočné zmeny.

Ochrana príspevku pred krátením sa zvýšila z 1,3 na 1,4 násobku životného minima a vianočný príspevok sa prestal považovať za príjem. Zatiaľ to však nemôže stačiť na zaradenie do bežného života.

SkryťVypnúť reklamu

„Sú to skrátka novodobí otroci, ktorí pracujú za žobrácky príspevok štátu,“ hovorí Elena Ištvánová, signatárka Charty 2012. Psychologička, ktorá má zdravotne postihnutého syna, požiadala ministerstvo o informácie, aké náklady zohľadňuje životné minimum.

„Stratilo v tomto štáte charakter zmysluplnej veličiny s ochrannou funkciou, vôbec nezohľadňuje minimálny kôš nevyhnutných tovarov a služieb.“

Už to nie je v pláne

„Životné minimum zahŕňa tie výdavky, ktoré umožňujú reprodukciu základných potrieb (výdavky na výživu, ostatné základné osobné potreby, výdavky spojené s prevádzkou domácnosti), ako aj minimálne sociálne kontakty,“ píše sa v odpovedi ministerstva.

Od júla táto administratívna veličina dosahuje 194,58 eura.

Prvá vláda Roberta Fica (Smer) mala v pláne prehodnotenie životného minima. Návrh koncepcie, ktorý v januári 2010 predložila vtedajšia ministerka práce Viera Tomanová, sa však nepremietol do návrhu zákona. „V súčasnosti nie je plánovaná žiadna legislatívna zmena,“ povedal Stuška.

SkryťVypnúť reklamu

Aké platia pravidlá

Nárok na opatrovanie

  • Človek s ťažkým zdravotným postihnutím vo veku najmenej šesť rokov si vyžaduje opatrovanie, ak stupeň jeho odkázanosti na pomoc inej osoby je V alebo VI.

  • Podkladom je komplexný posudok z úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.

  • Pre stupeň V. je rozsah pomoci od 8 do 12 hodín denne, pre stupeň VI. je to viac ako 12.

Účel

  • Účelom opatrovania je každodenná pomoc pri samoobsluhe, starostlivosti o domácnosť a pri sociálnych aktivitách. Ide o to, aby človek odkázaný na pomoc iných mohol zotrvať doma.

Kto môže získať príspevok

  • manžel, manželka,

  • rodič, náhradný rodič, opatrovník,

  • dieťa,

  • starý rodič,

  • vnuk, vnučka,

  • súrodenec,

  • nevesta, zať,

  • svokor, svokra,

  • švagor, švagriná,

  • neter, synovec.

Výnimka z pravidla

  • Okrem príbuzných môže dostávať peniaze iba ten, kto s opatrovanou osobou býva.

  • Buď má trvalý, alebo prechodný pobyt v mieste jej trvalého pobytu, alebo ona má prechodný pobyt v mieste jeho trvalého pobytu.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie podmienky

  • Opatrovanie môže vykonávať iba dospelý, ktorý má úplnú právnu spôsobilosť a je fyzicky i psychicky schopný takejto záťaže.

  • Ďalšou podmienkou je písomný súhlas klienta, ak ho je schopný.

Možnosti oddychu

  • Kto niekoho opatruje, má právo aj na oddych. Prvou možnosťou je odľahčovacia služba 30 dní do roka.

  • Druhou možnosťou je opatrovateľská služba do osem hodín mesačne.

(joč)

Niekto má aspoň poistenie

Štát môže platiť opatrovateľovi na dôchodok 12 rokov a najnižšie možné odvody.

Niektorí poberatelia príspevku na opatrovanie majú jednu výhodu. Štát im prispieva na dôchodkové poistenie.

V júni Sociálna poisťovňa evidovala vyše 26-tisíc poistencov štátu. Ide len o ľudí, ktorí nie sú zamestnaní, nemajú povinné odvody zo samostatnej zárobkovej činnosti ani nepoberajú dôchodok.

SkryťVypnúť reklamu

Poistenie

Podmienky nároku

  • Trvalý pobyt na Slovensku,

  • žiadne dôchodkové poistenie z iného dôvodu,

  • nepriznaný predčasný alebo invalidný dôchodok,

  • nižší ako dôchodkový vek.

Zákon obmedzuje dĺžku poistenia na dvanásť rokov a vymeriavací základ na najnižšiu možnú úroveň. Mesačne ide o 44,2 percenta priemernej mzdy v predminulom roku. Aktuálne poistné predstavuje 97,71 eura mesačne.

Podstatné je prihlásiť sa v poisťovni. „Ak sa fyzická osoba, ktorej sa poskytuje príspevok na opatrovanie, neprihlási, dĺžka poberania tohto príspevku sa mu na dôchodkové účely nezhodnotí,“ hovorí Marian Škotka z komunikačného odboru.

Na prihlásenie je určené tlačivo Registračný list fyzickej osoby. Žiadateľ musí priložiť potvrdenie o príspevku nie staršie ako desať kalendárnych dní.

SkryťVypnúť reklamu

(joč, ILUSTRAČNÉ FOTO SME - JÁN KROŠLÁK)

Je práca prekážkou?

Žiaden zákon nehovorí, aký úväzok je alebo nie je v rozpore s účelom a rozsahom opatrovania. Každý prípad sa posudzuje individuálne. V zásade platí, že nemôžete mať pracovnú zmluvu na osem hodín denne a poberať príspevok.

Súbeh

Zamestnanie a príspevok

Platia dve podmienky

  • Mesačný zárobok opatrovateľa nie je vyšší ako dvojnásobok životného minima. Od 1. júla ide o 389,16 eura. Pracujúci predkladá doklady o príjme.

  • Zamestnanie nie je v rozpore s účelom a rozsahom opatrovania. Za zamestnanie sa v širšom slova zmysle pokladá aj práca na dohodu, živnosť, publikačná či umelecká činnosť.

Príspevok na opatrovanie môže dostávať aj ten, kto pracuje. Problém je, že práca podľa zákona „nesmie byť v rozpore s účelom a rozsahom pomoci“.

SkryťVypnúť reklamu

V najťažších prípadoch si opatrovanie vyžaduje viac ako 12 hodín denne. „Niekto je ležiaci, v plienkach, od neho nemôžete odísť. Iný má duševnú poruchu, s ním treba byť nepretržite 24 hodín,“ hovorí Danica Lendvorská, vedúca oddelenia kompenzačných príspevkov na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v Galante.

Vtedy podľa nej nie je prípustný ani úväzok na štyri hodiny.

Je to individuálne

Každý klient sa posudzuje osobitne, najmä vzhľadom na jeho potreby.

V ľahších prípadoch sa opatrovateľ môže živiť prácou na doma, napríklad účtovníctvom. Ďalšou možnosťou je roznášanie letákov, vykladanie tovaru, upratovanie v obchode či v škole, ktoré zaberie jednu, dve hodiny denne a nevyžaduje si cestovanie.

„Ak je to v mieste bydliska, dotyčný si vie odbehnúť. Ale žiadame zamestnávateľa, aby rozpísal, kedy chodí,“ pokračuje Lendvorská.

SkryťVypnúť reklamu

„Najčastejšie sa stretávame s prácou na doma a s prácou v poobedňajších hodinách, keď osoba s ťažkým zdravotným postihnutím oddychuje alebo spí a iný člen domácnosti je doma,“ hovorí Eva Kosová z úradu v Senici.

Iný prípad je, keď sa opatrovanému poskytuje denná pobytová sociálna služba, alebo dieťa navštevuje školské zariadenie. „V tom čas môže opatrovateľ vykonávať zamestnanie.“

Úradu stačí aj anonym

Aj anonym, že niekto nedostáva opateru v potrebnom rozsahu, je dôvodom na okamžitú intervenciu úradníkov. „V prípade potvrdenia týchto skutočností úrad zastaví vyplácanie peňažného príspevku na opatrovanie,“ oznamuje Kosová. Neoprávnene vyplatenú sumu treba vrátiť.

Stáva sa, že poberateľ príspevku sa zamestná na plný úväzok a neohlási to. „Každú zmenu musí nahlásiť,“ pripomína Lendvorská. Keď mu príspevok odnímu, opatrovania sa zhostí nepracujúci člen rodiny.

SkryťVypnúť reklamu

(joč)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (11. 5. 2025)
USD 1.125
AUD 1.757
CZK 24.946
JPY 163.360
CAD 1.566
GBP 0.848
HUF 404.900
PLN 4.239
CHF 0.935
SEK 10.920

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 910
  2. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 463
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 439
  4. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 5 349
  5. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 3 316
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 896
  7. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 540
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 216
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 414
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 895
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 547
  4. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 14 452
  5. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 12 462
  6. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 030
  7. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 7 973
  8. Ján Kukulský: Fiktívny otvorený list Roberta Fika, ktorý zaznel dňa 4.4.2025 na proteste v Bardejove 5 805
  1. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  2. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  4. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  5. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  6. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  7. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.

Našli sme päť obcí, kde počet obyvateľov pred voľbami stúpal.


3
Boris Zala

V čom tkvie optimizmus Borisa Zalu ohľadne vývoja v Amerike?


13
Europoslankyňa Ľubica Karvašová.

Čerpanie peňazí preveríme, hovorí Lucia Yar.


4
Peter Schutz

Legislatívne predpisovať národu čo môže a čo nemôže je krajnosť.


14

Neprehliadnite tiež

Monitor s vývojom akciového trhu v Pekingu.

Pokles spotrebiteľských cien aj ceny výrobcov bol najprudší za šesť mesiacov.


TASR
Ilustračná fotografia.

Sú štedrejší než českí a to napriek tomu, že v priemere zarábajú menej.


TASR
Americký minister financií Scott Bessent v Ženeve.

Hlavnou témou je americké clo na dovoz z Číny vo výške 145 percent.


TASR
V nemeckých autobazároch je ponuka pestrejšia a autá kvalitnejšie

Priemerný vek všetkých predaných ojazdených vozidiel bol 9,1 roka.


TASR 4
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 414
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 895
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 547
  4. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 14 452
  5. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 12 462
  6. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 030
  7. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 7 973
  8. Ján Kukulský: Fiktívny otvorený list Roberta Fika, ktorý zaznel dňa 4.4.2025 na proteste v Bardejove 5 805
  1. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  2. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  4. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  5. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  6. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  7. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
SkryťZatvoriť reklamu