BRATISLAVA. Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) sa v rámci racionalizácie darí znižovať svoje náklady.
Ako vyplýva z materiálu uverejneného na jeho webstránke, úrad znížil náklady na svoju činnosť, čoho výsledkom je pokles celkových výdavkov.
Pre porovnanie materiál udáva roky 2010, kedy výdavky dosiahli viac ako 16 miliónov eur a rok 2011, kde nastal pokles výdavkov na hranicu 14,5 mil. eur.
Racionalizačné opatrenia by sa podľa úradu mali naplno prejaviť až v tomto roku.
Ako ďalej vyplýva z materiálu, v období rokov 2010 až po prvý polrok 2012 ÚDZS obdržal takmer 2500 podnetov na správne poskytovanie zdravotnej starostlivosti, z čoho opodstatnených bolo 20 až 30 percent, v závislosti od konkrétneho roku, pričom bolo uložených viac ako 200 pokút.
Zriadená bola osobitná komisia, ktorá zaviedla za porovnateľné pochybenia porovnateľné sankcie či na zabezpečenie nestrannosti pri posudzovaní prípadov sa prizývali zahraniční špecialisti.
ÚDZS zjednotil aj postup pobočiek pri ukladaní pokút voči poistencom a platiteľom poistného podľa pravidla rovnaké porušenie, rovnaká pokuta.
ÚDZS vykonal v spomínanom období aj 452 dohľadov nad nákupom zdravotnej starostlivosti a 4 tematické dohľady zamerané na problematické oblasti vo verejnom zdravotnom poistení.
V rámci tematických dohľadov sa úrad zameriaval na postup zdravotných poisťovní pri tvorbe a vedení zoznamov poistencov čakajúcich na poskytnutie plánovanej zdravotnej starostlivosti, schvaľovací proces kúpeľnej liečby, neuzavretie zmluvy s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, odmietnutie úhrady výkonov zdravotnej starostlivosti, odloženie plánovanej hospitalizácie, zabezpečenie liekov a zdravotníckych pomôcok či dostupnosť zdravotnej starostlivosti.
Na základe zistení uložil ÚDZS 55 opatrení zdravotným poisťovniam a podal aj návrh Ministerstvu zdravotníctva SR na zmenu legislatívy s cieľom zjednodušiť a sprehľadniť proces vedenia zoznamov pacientov, ktorí čakajú na poskytnutie zdravotnej starostlivosti.
Významnou úlohou bol úrad poverený v prípade DRG systému, na ktorom sa podieľal od vytvorenia organizačných štruktúr cez koncepciu, zabezpečenia financovania, zostavenie novej klasifikácie diagnóz a novej klasifikácie výkonov až po prvú verziu slovenského DRG.
V oblasti súdneho lekárstva a patologickej anatómie (SLaPA) zaviedol úrad nový systém pri tvorbe a používaní cenníka výkonov SLaPA pracovísk, či pripravil reformu v oblasti prehliadok mŕtvych na území SR. Úrad sa podieľal aj na projekte EESSI či projekte PCG.
Úrad podal 6 trestných oznámení. Konkrétne v prípadoch poskytnutia účelovej investície úradu ako nájomcu do budovy na Žellovej ulici v Bratislave, odoberania tkanív z mŕtvych darcov a ich vývoz do zahraničia, neoprávnených zmien obsahu domény udzs.sk, nesprávneho poskytnutia zdravotnej starostlivosti, krádeže na patologickoanatomickom pracovisku v Bratislave a hanobenia mŕtveho.