Voľba generálneho riaditeľa verejnoprávneho Rozhlasu a televízie Slovenska potvrdila, čo sa dlhšie predpokladalo. Poslanci Smeru rozhodli, že RTVS po Miloslave Zemkovej povedie bývalý šéf Rádia Expres a televízie Markíza Václav Mika.
Čakali ste, že vás zvolia?
„Úprimne, nie. Nečakal som takýto jednoznačný priebeh. Aj médiá včera (v stredu - pozn. red.) pred voľbou priniesli informácie, že voľba nebude jednoznačná a bral som to vážne. Keďže hlasovala aj časť opozície, voľba je pre mňa malým tajomstvom.“
Prekvapilo vás jednoznačné víťazstvo?
„Áno. To, že môj najväčší konkurent dostal dva hlasy, ma prekvapilo najviac.“
Prečo ste sa neprišli pozrieť na hlasovanie do parlamentu?
„Vyzeralo by to, že som príliš zainteresovaný a dychtivý, že chcem na poslednú chvíľu niečo ovplyvňovať. Do parlamentu nechodím. Včera som si šiel iba po dekrét. Pozrel som si to na internete.“
Čakali ste druhé kolo?
„Čakal, rovnako aj výraznejší súboj.“
Mika nemá zadanie ani možnosti zmeniť RTVS na ČT, ale môže sa stať, že keď o rok, o dva náhodou prepnete na Jednotku či Dvojku, nebudete zhnusene utekať od televízora, píše Juraj Javorský
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Čo hovoríte na bojkot voľby opozíciou?
„Je to jej legitímne právo a politické rozhodnutie, v kontexte odvolania. Bolo to pre opozičných poslancov dôležitejšie ako kvalita kandidátov. Vážim si, že prišli do parlamentu aj na výbor na vypočutie, kde kládli otázky.“
Rokovali ste so Smerom o podpore?
„Nepoznám politické postupy, ako to funguje. Nemal som žiadne priame rokovania. Vysvetľujem si to tým, že dúfam, že som dobrý kandidát a že sú stále ľudia, ktorí veria v kredibilnú aj sledovanú inštitúciu. Isté predpoklady na to mám, tak dúfam, že to bolo preto.“
Ani s vedením Smeru?
„Nemal som s nimi priame rokovania.“
Prečo ste sa rozhodli kandidovať?
„Osobný dôvod je v pocitovej úrovni a zo spätnej väzby z vonkajšieho prostredia. Poznám veľa ľudí z tvorivého prostredia, z televízie a rozhlasu, z komerčných médií. Celá táto atmosféra sa stretla. Veľa ľudí ma podporilo, detailne personálne aj trendovo poznám slovenský televízny aj rozhlasový mediálny trh a vidím šancu pre verejnoprávnu televíziu. Som si istý, že trendy, ktoré sú v komerčných televíziách, vytvárajú priestor pre STV.“
Niekoľko rokov je tu ekonomická kríza a trend pribúdajúcich komerčných staníc. Skôr ako bohatší program budú ľudia od televízie očakávať šetrenie. Ako sa chcete vyrovnať s touto výzvou?
„Misiou televízie nie je šetriť. Privátne televízie robia programy, aby zarábali, a verejnoprávne zarábajú, aby vysielali. Misiou je peniaze efektívne použiť, nie ich šetriť. Väčšina peňazí by mala byť použitá v programe.
Mika verí, že RTVS bude sídliť do piatich rokov v jednej budove.
FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ
Aký rozpočet by mal mať RTVS?
„Rozpočet okolo sto miliónov eur bez investičných výdavkov je rozpočet, ktorý zabezpečí štandardnú programovú štruktúru dvoch okruhov. Na budúci rok môže byť tento rozpočet. Od koncesionárov získame 72 miliónov eur, vlastné príjmy budú päť až osem miliónov, pri zmluve so štátom som trocha ambicióznejší, ako je teraz štrnásť miliónov. Chcel by som okolo dvadsať miliónov. Spolu sme na sto miliónoch.“
Neočakáva sa od RTVS šetrenie vzhľadom na dostupnosť množstva rôznych kanálov v ponuke?
„Moja misia je iná, moja misia je mať legitímne zdroje a tie efektívne použiť a nevzdávať sa legitímnych zdrojov. Ambíciou riaditeľa je, aby ich čo najlepšie použil na výrobu a vysielanie programov. Cítim sa byť zodpovedný za ich použitie, nie za ich získanie.“
Ste za zvýšenie koncesionárskych poplatkov?
Áno aj nie. Áno z pohľadu príjmov. Je to legitímny zdroj a veľmi štandardný. Nie hovorím preto, že RTVS musí preukázať ambíciu divákovi ponúknuť viac a keď uvidí, že sa napĺňa, bude sa to ľahšie presadzovať.“
Ponecháte si v tíme Miloslavu Zemkovú, Ľuboša Machaja alebo Andreja Miklánka?
„Personálnym otázkam sa vyhnem. Nie som buldozér, ktorý príde a všetko zbúra. Spoznám prostredie, niekoho si nechám a, samozrejme, privediem si aj vlastných ľudí.“
Riaditeľ centra spravodajstva a publicistiky v Markíze Tibor Búza bude jedným z nich?
„Nepoviem. Nie som s ním dohodnutý.“
Nový šef RTVS s predsedom Výboru pre kultúru a médiá Dušanom Jarjabkom.
FOTO - SITA
Čo budete robiť so spravodajstvom?
„Spravodajstvo bez diváka nie je mienkotvorné. Zvýšim obsah, informačnú hodnotu a kredibilitu. Či to bude v inom vysielacom čase, to uvidím keď sa oboznámim s vnútorným prostredím.“
Ako to chcete dosiahnuť?
„Získať ľudí, ktorí majú drive, sú profesionáli a sú použiteľní. Z televízie samotnej i z trhu. Aj ľudia z komerčného prostredia vedia ako profesionáli pracovať pre verejnoprávnu televíziu.“
Budete nakupovať ľudí v komerčných televíziách?
„To nevravím, ale budem mať takú ambíciu. Profesionál, ktorý má zadanie, vie podľa neho pracovať. Lepšie spravodajstvo sa rovná viac profesionálov.“
Kedy budú viditeľné prvé zmeny?
„V sezóne zima, jar 2013. Teraz sa už všetko na jeseň vyrába, takže hneď to nebude. Čo sa týka vizuálov televízie, to možno príde skôr.“
Viacerí poslanci vám vyčítali komerčnosť. Ako bude vyzerať program?
„Zábava patrí ku každej verejnoprávnej televízii. Let´s dance je príklad. Je programom BBC, ktorá sa uvádza ako vzor, vysielala ho Česká televízia či ORF, ktoré sa dávajú za vzor. Vysielala ho Markíza, nie STV. Bolo správne rozhodnutie, keď ho vysielala Markíza, lebo som tam bol vtedy ja. Verejnoprávna televízia by uživila rovnako dramatický seriál typu Ordináciu, ktorá sa vysiela päť rokov či Mesto tieňov. Časť programimgu by vtedy bola zhodná s verejnoprávnou televíziou. Nenájdete tam reality šou , ktoré dnes vládnu v komerčných televíziách.“
Spoločnosť Oreo a Adela Banášová sú voľní. Kto všetko budú nové tváre STV?
„Nerokoval som s nimi. Všetkých roky poznám veľmi dobre, nemám bariéru v rokovaní, ale nie som dohodnutý. Kamarátim sa s riaditeľom Českej televízie Petrom Dvořákom. Nakoniec, bol jedným z prvých mojich gratulantov. Budeme spolupracovať v programe aj v spravodajstve s nimi, to môžem otvorene povedať.“
Slabinou riaditeľov STV bola nezávislosť. Ako ju chcete garantovať, keď vás zvolila väčšina jednej strany?
„Som skúsený a viem ako sa tlakom odoláva. Šéfoval som najpočúvanejšiemu rádiu, televízii, kde spravodajské formáty mali vyššiu sledovanosť, kredibilitu v tom čase ako spravodajstvo v STV a zvládol som to nielen podľa seba, ale aj podľa nezávislých prieskumov.“
Zemková po stretnutí s ministrom kultúry Marekom Maďaričom povedala, že si chce dosadiť do RTVS vlastných ľudí. Oslovil vás s takou požiadavkou?
„Nikto z politikov ma neoslovil. Keď budem mať po sto dňoch skompletizovaný manažment, tak sa ukáže, či sú to moji ľudia alebo politickí nominanti.“
Budete prichádzať do kontaktu najmä s ministrom kultúry. Aký je váš vzťah s Maďaričom, ste kamaráti?
„Je dobrý. Sme starí kolegovia z televízie. Bol ministrom kultúry, keď som bol riaditeľom Markízy a prezidentom asociácie elektronických médií. Boli sme profesionálne často v kontakte, s ním a jeho úradníkmi som strávil veľa času. Netreba to zatajovať. Možno aj z tohto pohľadu vychádza jeho predstava o mne ako o profesionálovi.“
Stretávate sa v súkromí?
„Stretávame, ale dlhšie sme sa nevideli. Videli sme sa na koncerte, videli sme sa v divadle, také normálne stretnutia, ale nie sú to také konšpiratívne stretnutia, ako každý očakáva. Nepamätám si, kedy sme sa naposledy stretli.“
S Maďaričom si rozumiem, priznáva Mika.
FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ
Bude RTVS sídliť o päť rokov na tej istej adrese v jednej budove?
„Verím, že skôr. Sťahovanie má dve roviny, ktoré treba rozlišovať, a hovorím o sťahovaní administratívy.“
Do mediálneho komplexu?
„Je to živý projekt, ale to trvá roky. Ak začínate na zelenej lúke, tak sa to dá, ale ak televízia vysiela 24 hodín, tak to nie je také jednoduché, ako to zvonku môže vyzerať. Napríklad v Markíze trvalo sťahovanie vysielacieho pracoviska celý rok, a to zostalo na tom istom mieste, v tej istej budove.“
Jednou z prvých vašich úloh bude prepustenie Zemkovej. Ako hodnotíte jej odvolanie?
„Osobne sme nemali žiadny spor, takže nemáme stav, žeby sme si nedokázali sadnúť a porozprávať sa. Posudzovať to zvonku by bolo neodborné. Tým, že som kandidoval, tak ako každý jeden kandidát som dal najavo, že to považujem za vybavené, že je odvolaná. Rozhodne Ústavný súd.“
Ako si vysvetľujete prítomnosť oboch komerčných televízií na vypočutí kandidátov RTVS? Báli sa vás?
„Boli zvedaví. Strach je veľmi silný výraz pri súčasnom stave STV. Sú to profesionáli, ktorí vedia, že budovanie diváka je dlhodobá záležitosť. Možno mierna obava, čo sa stane na trhu. Som rád, že ma moji kolegovia berú vážne.“
Celý rozhovor s Václavom Mikom (piano)
Anketa: Bude Václav Mika dobrým riaditeľom RTVS?Petr Dvořák, riaditeľ Českej televízie
Nedokážem predpovedať, či bude dobrým riaditeľom RTVS, ale z vlastných skúseností viem, že je schopný televízny manažér. Verím, že bude prínosom pre slovenskú verejnoprávnu sféru. V minulosti sa mi s ním spolupracovalo dobre a verím, že spolupráca bude pokračovať ďalej.
Zuzana Ťapáková, generálna riaditeľka televízie Markíza
K jeho pôsobeniu v tejto pozícii mi neprináleží sa vyjadrovať. Každopádne mu želám veľa šťastia aj v tomto smere.
Dušan Trančík, režisér
Je úplne jedno, či vyhral Rezník, alebo Mika. Audiovizuálna kultúra na Slovensko je už dávno vo veľkom ohrození a žiadny riaditeľ to nedá do poriadku. Je mi úplne fuk, kto tam príde, lebo je to politická a politicky volená funkcia a vôbec to nemyslí na skultúrnenie audiovizuálneho prostredia.
Richard Stanke, herec
Neviem, aký bude riaditeľ, ale dúfam, že dobrý.
Miroslav Kollár, predseda Rady RTVS
Predpoklady na to má.
Profil Václava MikuVáclav Mika sa narodil 17. júna 1963 v Trenčíne. V roku 1985 ukončil štúdium na Fakulte ekonomiky riadenia výrobných odvetví Vysokej školy ekonomickej (VŠE) v Bratislave.
V roku 1991 absolvoval štúdium v rakúskom Grazi na Inštitúte pre riadiace sily a o tri roky neskôr sa zúčastnil na študijnom a profesijnom pobyte na britskej Open University, kde v roku 1994 získal certifikát (The Proffesional Certificate in Management).
V rokoch 1986 až 1994 zastával rôzne riadiace funkcie v Slovenskej televízii (STV). Externe pôsobil aj na Fakulte produkcie Vysokej školy múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Neskôr bol členom správnej rady spoločnosti IP, externým poradcom ministra kultúry pre oblasť informačnej politiky a masmédií.
V rokoch 1994 až 1998 bol riaditeľom Prvej slovenskej mediálnej agentúry (PSMA). V rokoch 1998 až 1999 bol podpredsedom Rady STV.
V roku 2004 Václava Miku zvolili za prezidenta Asociácie nezávislých rozhlasových a televíznych staníc (ANRTS), ktorá zastupuje záujmy všetkých prevádzkovateľov rozhlasového a televízneho vysielania. Na jej čele bol do začiatku roka 2011. V súčasnosti je čestným členom rady asociácie.
Rádio Expres riadil v rokoch 1999-2006, viedol ho od jeho spustenia v roku 2000 až do 1. februára 2006. Rádio sa v tom čase stalo najpočúvanejším na Slovensku. Bol predsedom predstavenstva spoločnosti D.Expres.
Generálnym riaditeľom televízie Markíza sa stal Václav Mika 17. januára 2006. Tento post zastával od 1. februára 2006, kedy vystriedal vo funkcii Vladimíra Repčíka. Zároveň sa stal konateľom licenčnej spoločnosti Markíza Slovakia.
TV Markíza si za jeho takmer päťročného pôsobenia udržala pozíciu najsledovanejšej súkromnej televízie u nás a spustila svoj druhý kanál TV Doma. Václav Mika odišiel z televízie na vlastnú žiadosť 28. septembra 2010 bez konkretizovania dôvodov.
Po odchode z Markízy podnikal v rôznych oblastiach, medzi iným aj v médiách a je tiež honorárnym konzulom Mexika na Slovensku.
tasr