Smeru sa nedarí zrýchliť zmeny v dôchodkoch. Fico za to viní opozíciu.
BRATISLAVA. Žiadne dohody medzi Smerom a opozíciou už podľa premiéra Roberta Fica neplatia. Poslancom to povedal počas rozpravy k zrýchlenému konaniu o zmenách v dôchodkoch.
Smer obviňuje opozíciu za to, že šéf parlamentu Pavol Paška zo Smeru musel ukončiť parlamentnú schôdzu a v piatok začať novú. Ak chcel bod zaradiť do programu, potreboval Smer súhlas dvoch opozičných klubov, čo nemá.
Čo je v balíku
1. Príspevok do II. piliera sa zníži
Sporiteľom sa na ich dôchodkové účty majú od septembra pripisovať už len štyri percentá z ich hrubej mzdy či hrubého zisku. Ak sa pripoistia, na dve percentá získajú daňovú úľavu.
2. Druhý pilier sa otvorí
Otvorí sa zrejme na päť mesiacov od septembra do konca januára.
3. Poplatky sa zmenia
Dôchodkové spoločnosti si budú účtovať vyšší poplatok za správu vo fondoch bez garancií. Namiesto 0,3 to bude 0,6 percenta z majetku vo fonde. Výnosový poplatok pre DSS stúpne z 5,6 percenta na desať percent z dosiahnutého zhodnotenia. Zníži sa poplatok z príspevkov sporiteľov.
4. Penzijný vek sa zvýši
Vek odchodu do penzie sa od roku 2017 nadviaže na strednú dĺžku života. Penzijný vek sa na základe terajšieho demografického vývoja môže zvyšovať o 50 dní ročne. Dôchodky sa najbližších päť rokov budú valorizovať o pevnú sumu.
5. Zvýšia sa odvodové stropy
Maximálny strop pre odvody sa zvýši na päťnásobok priemernej mzdy. Vyššie odvody zaplatia zamestnanci s príjmom nad 1180 eur mesačne.
6. Viac zaplatia živnostníci i dohodári
Ľudia pracujúci na dohodu už budú musieť platiť všetky odvody. Študenti a dôchodcovia budú čiastočne zvýhodnení. Živnostníkom stúpnu minimálne odvody v budúcom roku zo 164 na 175 eur. Zvýši sa totiž minimálny vymeriavací základ. Paušálne výdavky sa im obmedzia. (of)
Vláda chce znížiť príspevok do II. piliera už od septembra, čím by štát získal asi 40 miliónov eur. Opozícia chce odtlačiť rokovania o dôchodkoch na jeseň. „Vy ste nám oznámili, že dohody neplatia, a takto sa pravdepodobne budeme správať aj my,“ povedal Fico.
Smer sa už s opozíciou dohodol, že kreslo šéfa Najvyššieho kontrolného úradu obsadí jej nominant. Paška aj po Ficovom výroku povedal, že nikdy nespochybňovali, že NKÚ musí ostať opozícii.
Môžu si za to vraj samiOpozícia, ktorá rýchlejšie zníženie odvodu do II. piliera kritizuje, tvrdí, že za to môže Smer. Ak by predložil návrh na začiatku schôdze v utorok, nemusela sa o dva dni zrušiť.
Premiér Robert Fico predložil návrh na skrátené legislatívne konanie počas prebiehajúcej rozpravy v prvom čítaní k zákonu. Opozícia upozornila, že návrh na zrýchlené rokovanie počas prebiehajúcej schôdze mali dať aspoň tri poslanecké kluby.
„Je absurdné, aby rozhodnutie premiéra, že chce prísť o druhej, ovplyvňovalo chod parlamentu,“ povedala exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ).
Poslanci za Smer nakoniec zahlasovali o ukončení schôdze. „Návrh vlády sme vraj zaradili do programu neoprávnene. To bol dôvod, ktorý ma viedol z môjho pohľadu k čistému právnemu riešeniu,“ povedal pre TA3 šéf parlamentu Pavol Paška.
Žitňanská na začiatku piatkovej schôdze upozornila, že rozprava o balíku sociálnych zákonov nebola vo štvrtok riadne ukončená. Takýto zákon môže byť podľa nej zrejme predložený iba nanovo po opätovnom schválení vládou.
„Mám pochybnosti, či rokujeme v súlade s rokovacím poriadkom,“ dodala. Navrhla, aby sa výkladom rokovacieho poriadku zaoberal ústavnoprávny výbor. To sa nestalo. Poslanec KDH Radoslav Procházka si myslí, že nebol porušený rokovací poriadok.
K avízu Roberta Fica, že dohody medzi koalíciou a opozíciou už neplatia, je možná iba jedna replika: a kedy platili? pýta sa Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Problémy boli od začiatkuSmer zrýchlené rokovanie vysvetľuje zlým stavom verejných financií. Poslanec SDKÚ Ľudovít Kaník vidí za tým zámer vlády schváliť zákon v lete, keď je tlak verejnosti pre dovolenky nižší.
Zmeny v I. a II. pilieri mohla verejnosť pripomienkovať v skrátenom legislatívnom konaní. Malo to byť aspoň sedem pracovných dní, no boli iba tri. Navrhované zmeny neboli navyše zverejnené na portáli právnych predpisov.
„Som presvedčený, že je to porušenie práva občanov obracať sa s pripomienkami a návrhmi na štátne orgány podľa petičného práva, ktoré je zakotvené v ústave,“ povedal predseda OKS Ondrej Dostál. Napadol postup rezortu práce na Ústavnom súde.
Ministerstvo práce tvrdí, že legislatívne pravidlá vlády nemajú charakter všeobecne záväzného právneho predpisu. Ich potenciálne porušenie nie je tak porušením zákona.
Fico narýchlo menil povereniaPochybné schvaľovanie sociálnej reformy mal obhajovať nestraník. Vláda to zmenila.
BRATISLAVA. Pre balík sociálnych reforiem vláda narýchlo zmenila poverenie pre ministrov. Návrh na rýchle schválenie zákona totiž mohol do štvrtka pred poslancami obhajovať len minister spravodlivosti.
Vláda poverenie rozšírila na všetkých ministrov. Šéfom justície je Tomáš Borec, ktorý nie je členom Smeru.
Robert Fico (Smer) zvolal rokovanie vlády per rollam čiže písomne. Ministri hlasovali cez kuriéra či fax.
Šéf komunikácie Úradu vlády Erik Tomáš vysvetlil zmenu vyššou flexibilitou pri dlhších rokovaniach parlamentu. Ide už o druhé písomné rokovanie druhej Ficovej vlády.
Radičovej kabinet takto rokoval počas dvadsiatich mesiacov iba raz. Za tejto vlády bolo podľa bývalej ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (SDKÚ) bežné, aby zrýchlené schvaľovanie noriem obhajoval zodpovedný minister. Daňové zákony tak obhajoval minister financií, sociálnu reformu minister práce.
Rokovacie pravidlá vlády pripúšťajú takéto rokovanie „v neodkladných prípadoch“.
Adam Valček
Fico ponúka neskôr vyšší odvod do II. pilieraPríspevok do II. piliera by sa podľa premiéra mohol neskôr zvýšiť zo štyroch na šesť percent. Hovorí o jeho ústavnej ochrane. Opozícia to označila za Ficovu hru.
BRATISLAVA. Ústavnú ochranu príspevku do II. piliera ponúkol premiér Robert Fico (Smer) opozícii. Vláda chce odvod znížiť z deviatich percent na štyri percentá z hrubej mzdy už od septembra. Sporitelia sa budú môcť dobrovoľne pripoistiť, na dve percentá z hrubej mzdy im dá štát daňové zvýhodnenie.
Premiér opozícii núka, že príspevok na dôchodkové účty by sa mohol časom zvýšiť. „Chcem dať ruku a povedať, že poďme hovoriť o ústavnom zákone a zagarantujme povedzme maximálnu výšku odvodu do druhého piliera šesť percent,“ povedal Fico.
Príspevok by sa dvihol z navrhovaných štyroch percent na šesť vtedy, keď bude štát hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom.
Ústavný zákon na ochranu II. piliera bol pritom už agendou Radičovej vlády. Jej kabinet to mal aj v programovom vyhlásení. Väčšia debata o tejto otázke sa vtedy nezačala.
Poslanec SDKÚ Ľudovít Kaník si vie podporu Ficovho návrhu predstaviť len za predpokladu, že by príspevok zostal vo výške deväť percent alebo blízko tejto výšky. Podľa neho sa dá nastaviť tak, aby sa pomohlo verejným financiám a zároveň neboli poškodení sporitelia. „Možností je viac. Jednou z nich je vytvorenie štátnej DSS alebo virtuálnych účtov v Sociálnej poisťovni,“ povedal Kaník.
Ministerstvu práce sa tieto možnosti nepozdávali.
Šéf strany Most-Híd Béla Bugár to označil len za Ficovu hru. „Zmysel by to malo jedine vtedy, ak by chcel Smer ústavne chrániť celý dôchodkový systém,“ dodal.
Ficove sľuby nemajú veľkú váhu, tvrdí Július Brocka z KDH. „Myslím si, že sa nebude štítiť ani druhý pilier znárodniť,“ povedal.
Poslanec za Obyčajných ľudí Igor Matovič pripomína, že Smeru pred mesiacom navrhovali, aby sa šlo cestou ústavného zákona a dohodol sa kompromis. „Dnes mi to pripadá z ich strany pokrytecké,“ dodal Matovič.