Agentúrny text sme nahradili autorským článkom
BRATISLAVA. Záujem našich spoločností o presídlenie do daňového raja u nás stále rastie. Počet slovenských firiem, ktorých vlastníci majú sídlo v daňovom raji, sa za prvý polrok tohto roka zvýšil o niečo vyše sedem percent.
Hovorí o tom správa Českej kapitálovej informačnej agentúry (ČEKIA).
„Ak by slovenskí podnikatelia zachovali tempo zapojovania svojich firiem do medzinárodných holdingov po celý zvyšok tohto roka, išlo by o najväčší odlev za posledné tri roky," povedala analytička agentúry ČEKIA Petra Štěpánová.
Vidí za tým súčasnú ekonomickú a politickú situácia na Slovensku. Ku koncu roka by tak podľa nej počet slovenských spoločností s majiteľom z daňového raja presiahol 3200.
Medziročne by tak išlo o niečo vyše 14 percentný nárast.
Strašiakom sú dane
„Je to dôsledok obáv z rastúceho daňového a odvodového zaťaženia,“ povedal tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták. Potvrdzuje to podľa neho argumenty zamestnávateľov, že zvyšovanie daní a odvodov „nemusí priniesť želané výsledky a subjekty vyvinú väčšiu snahu optimalizovať svoje povinnosti“. Prospech z tohto kroku budú mať akurát daňoví poradcovia, dodal.
Súhlasí s ním aj prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka. „Ekonomika nepustí a firmy tu nie sú na to, aby zachraňovali Slovensko a zamestnanosť, ale aby tvorili zisk,“ povedal. Keď tu nebudú firmy, nebudú ani príjmy do rozpočtu, dodal.
Vedie Holandsko, Cyprus a Luxembursko
Z daňového raja je v súčasnosti kontrolovaných 1,62 percenta zo 191 tisíc firiem registrovaných na Slovensku. Od začiatku roka zmenilo sídlo 213 spoločností.
Na Slovensku tak v súčasnosti pôsobí 3208 firiem zo sídlom v daňovom raji. Vlani odišlo celkovo 250 spoločností.
K najatraktívnejším krajinám pre naše firmy patrí Holandsko, Cyprus a Luxembursko. Najväčší relatívny prírastok v prvom polroku bol na Seychelách, kde sa počet slovenských vlastníkov firiem podľa agentúry medziročne zvýšil o 111 percent.
Premiér Robert Fico tvrdí, že chce, aby sa firmy nevyhýbali daňovým povinnostiam únikom do daňových rajov. Podmienil napríklad aj pomoc Cypru v dlhovej kríze získaním informácií o unikajúcich podnikateľoch.
„Chceme, aby nám Cyprus dal zoznam všetkých vlastníkov firiem, ktoré sú na Cypre a týkajú sa ľudí s občianstvom Slovenskej republiky,“ vyhlásil Fico.