BRATISLAVA. Sporný návrh zákona o odpadoch v utorok ministerstvo životného prostredia stiahlo. Čoskoro predloží novelu starého zákona.
Fakty
Pokuta, ktorá hrozí z únie
- Európska komisia postúpila nedodržanie dátumu zapracovania smernice o odpadoch do našej legislatívy do 12. decembra 2010 Súdnemu dvoru Únie,
- Brusel navrhol pokutu vo výške 17 136 eur na deň, konečná výška pokuty má byť určená rozhodnutím súdu, to ešte nepadlo,
- pokutu by Slovensko muselo platiť odo dňa vydania rozhodnutia súdu až do ukončenia prenesenia smernice do nášho zákona, ak dovtedy smernicu nezapracuje,
- novela zákona o odpadoch išla včera do rezortného pripomienkového konania,
- ministerstvo životného prostredia chce využiť zrýchlené legislatívne konanie.
⋌Zdroj: Zastúpenie EK na Slovensku
„Bude v nej len to, čo si vyžaduje transpozícia smernice Európskej únie o odpadoch,“ povedal minister životného prostredia Peter Žiga (Smer). S jej zakomponovaním do našej legislatívy meškáme vyše rok a pol. Hrozia nám tak pokuty vyše 17tisíc eur denne.
Ministerstvo chce pri schvaľovaní novely využiť zrýchlené legislatívne konanie. V novele nebudú pevné ceny za recykláciu elektroodpadu ani povinnosť zhodnocovať textil či nábytok.
Stratený zákon
K zákonu, ktorý ministerstvo stiahlo, prišlo takmer tritisíc pripomienok. „Svedčí to o tom, že zákon bol pripravený zle,“ dodal Žiga. Viní z toho bývalé vedenie ministerstva. Tvrdí, že zanedbalo komunikáciu aj legislatívny proces.
Exminister József Nagy (MostHíd) upozornil, že nový zákon bol pripravený v dvoch verziách. „Viem si predstaviť, že mu podsunuli túto verziu. Mal by si urobiť poriadok na ministerstve,“ povedal o Žigovi Nagy.
Návrh, ktorý predložil Žiga na pripomienkovanie, stopli na ministerstve za Nagya už na začiatku. „Záujmové skupiny tam navrhovali reguly, s ktorými som sa nevedel stotožniť,“ dodal Nagy. Vraví, že druhá verzia, ktorú pripravili, bola revolučná a mala zaviesť systém podobný rakúskemu.
„Žiadna iná oficiálna verzia zákona na ministerstve nebola,“ bráni sa Žiga. Priznal však, že už v máji videli, že zákon nie je dobre pripravený. Legislatívci preto podľa neho pracovali alternatívne aj na novele zákona.
Pridlhé čakanie
Stopnutie nového zákona potešilo jeho kritikov. „So zákonom s toľkými pripomienkami sa nedá robiť nič iné, len ho stiahnuť a postaviť od základov,“ vraví Jana Nahálková zo združenia Envidom.
Radovan Kazda, analytik Konzervatívneho inštitútu, nechápe, prečo ministerstvo štyri mesiace vodilo verejnosť za nos s návrhom zákona, o ktorom vedelo, že je zlý. Na rozdiel od stopnutého návrhu zákona európska smernica neprináša žiadne výrazné výdavky pre firmy a ľudí.
Ministerstvo životného prostredia chystá nový zákon o odpadoch na budúci rok. Dostane sa doň aj textilný odpad či vyriešenie otázky budúcnosti Recyklačného fondu.