BRATISLAVA. Éra superzliav na diaľnice sa možno končí. Po tom, čo ponuky stavbárov v tendroch podliezali cenové očakávania štátu aj o dve tretiny, v najnovšej súťaži je rozdiel omnoho nižší.
Najnižšiu ponuku v tendri na výstavbu 12kilometrového úseku D3 medzi Svrčinovcom a Skalitým predložilo konzorcium vedené Váhostavom. Ďalšími členmi sú Doprastav, Strabag a Metrostav.
Ako sa súťažilo
Zľavy za diaľnice
August 2011, D1 Dubná skala – Turany
Odhad štátu: 334,7 mil. eur
Víťaz Váhostav: 137,7 mil. eur
September 2011, D1 Fričovce – Svinia
Odhad štátu: 213 mil. eur
Víťaz Doprastav: 114,6 mil. eur
Jún 2012, D1 tunel Višňové
Odhad štátu: 896,5 mil. eur
Najnižšia ponuka: Skanska: 338 mil. eur
August 2012, D3 Svrčinovec – Skalité
Odhad štátu: 365,6 mil. eur
Najnižšia ponuka od Váhostavu: 329,8 mil. eur
Štát rátal o desatinu viac
Podľa informácií SME ponúklo, že diaľnicu postaví za 329,8 milióna eur. Štátna expertíza pritom rátala s cenou zhruba o 10 percent vyššou, a to 365,6 milióna eur.
Na porovnanie, v tendri o stavbu tunela Višňové čakal štát cenu 896,5 milióna eur. Skanska so Strabagom ponúkli cenu 338 miliónov eur.
Čím je najnovšia súťaž iná alebo čo sa zmenilo, že zľava je desatinová sme sa pýtali vo Váhostave. "Cena zodpovedá obtiažnosti súťaženej stavby z technického hľadiska, prírodných a klimatických podmienok a termínov výstavby," dozvedeli sme sa.
Ministerstvo dopravy povedalo, že sa nemôže k prebiehajúcim obstarávaniam vyjadrovať. Nevysvetlilo teda, čím si zmenu vysvetľuje.
Exminister dopravy Ján Figeľ (KDH), z ktorého súťaží prichádzali doteraz extra zľavy, hovorí, že ceny blízko pri predpokladoch štátu nebudú v poriadku. Upozornil aj na nízky počet ponúk v tendri. „Ak sa firmy pohybujú na tejto cenovej úrovni a štát dostane iba štyri ponuky, je veľké riziko, že finančné skupiny už rozhodli, komu vláda zákazku pridelí,“ povedal Figeľ.
Váhostav naopak spočítal, že dokopy síce predložili firmy 4 ponuky ale v konzorciách, kde ich bolo dokopy 10.
Podobné ceny mali aj ďalší
Ďalšie firmy, ktoré sa zapojili do súťaže, sa tiež pohybujú tesne okolo predpokladov štátu. Napríklad Eurovia s partnermi ponúkla, že diaľnicu postaví za 351 miliónov eur. To je asi o štyri percentá menej, než očakával štát.
„Našu ponuku neodvodzujeme od štátnej expertízy. Ponúkli sme reálnu sumu, ktorá je odzrkadlením celého nášho technologického know-how a ktorej výška zodpovedá obtiažnosti tohto diela,“ povedala hovorkyňa Eurovie Simona Tančáková.
O čosi nižšiu cenu než Eurovia, a to 337,9 milióna eur, pýta podľa informácií SME za diaľnicu firma OHL ŽS. Druhá najnižšia ponuka v hodnote 334,9 milióna eur prišla od konzorcia okolo firmy Hant.
Mení sa trh, tvrdí expert
Martin Bakoš, riaditeľ firmy Amberg Engineering, ktorá sa venuje stavebnému dozoru, predpokladá, že za nižšími zľavami sú zmeny na trhu. Pred pár mesiacmi firmy nemali od štátu takmer žiadnu prácu na veľkých projektoch, tak núkali nízke ceny, aby využili aspoň pracovnú silu či strojové kapacity.
Medzitým sa však už niektoré veľké zákazky pridelili. Samotný Váhostav má v rukách zmluvy na diaľnice za 200 miliónov eur.
„Možno už časť kapacít majú stavbári pokrytú. Predpokladám, že aj do budúcna budú ceny vyššie, aby to bolo pre firmy finančne zaujímavejšie,“ povedal Bakoš.