Grécko potrebuje viac, než sa predpokladalo.
ATÉNY. Grékom chýbajú ďalšie 2,5 miliardy eur.
Podľa týždenníka Der Spiegel gréckej vláde bude v najbližších dvoch rokoch chýbať nie 11,5 miliardy eur, ako doteraz uvádzala, ale až 14 miliárd eur. To je výsledok skúmaní delegácie zloženej z expertov Európskej komisie (EK), Európskej centrálnej banky (ECB) a Medzinárodného menového fondu (MMF), uvádza Spiegel vo svojom aktuálnom vydaní.
Dôvodom je meškanie plánovanej privatizácie a nižšie daňové príjmy, spôsobené horšou situáciou v ekonomike. Koľko presne Atény navyše potrebujú, bude známe začiatkom septembra, keď sa Trojka vráti do Atén.
Delegácia vo svojej predbežnej správe okrem toho uvádza, že vláda premiéra Antonisa Samarasa doteraz nedokázala objasniť ani to, ako chce usporiť pôvodne spomínaných 11,5 miliardy eur. Zatiaľ nepredložila úsporné opatrenia týkajúce sa asi tretiny z tohto nového úsporného balíka, ktorý je podmienkou pre pokračovanie finančnej pomoci.
Vlády eurozóny teraz hľadajú spôsob, ako zaplátať dieru vo financovaní Grécka bez nového záchranného balíka. Hovorí sa o tom, že veriteľské krajiny znížia Grécku úroky, ktoré musí platiť za záchranné úvery, alebo odložia splácanie úverov.
Grécko nemôže čakať novú pomoc, tvrdí Schäuble
Pomoc pre Grécko má svoje hranice a krajina zmietaná dlhovou krízou nemôže očakávať, že medzinárodní veritelia jej schvália nový program. Vyhlásil to v sobotu nemecký minister financií Wolfgang Schäuble.
"Nie je zodpovedné hádzať peniaze do bezodnej jamy ... nemôžme zase vytvoriť ďalší nový program," povedal minister počas vládneho dňa otvorených dverí v Berlíne.
Grécka ekonomika sa už piaty rok nachádza v recesii a v krajine rastie aj spoločenské a politické napätie. Grécky premiér Antonis Samaras chce preto zmierniť dopad rozpočtových škrtov a od medzinárodných veriteľov žiada dlhší čas na splnenie úsporných opatrení.
Schäuble tiež odmietol myšlienku, aby ECB priamo financovala dlhy členských štátov eurozóny. "Ak s tým začneme, nezastavíme to. Je to, ako keby ste sa pokúšali vyriešiť svoje problémy s pomocou drog," zdôraznil minister financií.
ECB tento mesiac naznačila, že sa vráti k nákupom vládnych dlhopisov Španielska a Talianska s cieľom znížiť náklady na obsluhu verejných dlhov, ktoré sa v prípade týchto dvoch krajín pohybujú na hranici udržateľnosti.