V Nemecku majú štátni zamestnanci odchod z práce v dôchodkovom veku v zmluvách. Naše ministerstvo práce tvrdí, že štát nemôže nikoho diskriminovať na základe veku.
BRATISLAVA. Štátni zamestnanci, ktorí dosiahnu dôchodkový vek, by mali odísť do penzie a uvoľniť miesto mladším. Tvrdí to bývalý šéf Sociálnej poisťovne Ľuboš Lopatka. Dodáva, že to tak funguje v Nemecku.
Práca pre štát
Mladší a starší
Pracujúcich dôchodcov je u nás asi 55-tisíc.
Nedá sa presne určiť, koľkí sú vo verejnej a koľkí v súkromnej sfére.
Ten, kto má nárok na penziu a pracuje, si dôchodok môže a nemusí nechať vyplácať.
Štát si hľadá nových zamestnancov hlavne na pozície radcov či referentov.
Záujem o ne majú najmä ľudia vo veku 25 až 34 rokov.
Zdroj: Sociálna poisťovňa, Profesia
„Na Slovensku je 14-percentná nezamestnanosť. Ľudia, ktorí sú v štátnej správe, tam zväčša nie sú preto, že to vedia robiť, ale preto, že majú malý dôchodok a je pre nich pohodlné robiť ďalej nestresovú prácu,“ hovorí Lopatka.
Uvoľnené miesta by mohli podľa Lopatku obsadiť mladí ľudia, ktorí musia pracovať v cudzine, lebo doma prácu nenájdu. Do verejnej správy by mohli priniesť veľa svojich skúseností, myslí si Lopatka.
Odchod majú v zmluvách
V Nemecku posiela štát do dôchodku svojich zamestnancov, keď dovŕšia 67 rokov. Potvrdilo to tamojšie ministerstvo vnútra.
„Majú možnosť pracovať ešte ďalšie tri roky, ak je záujem. Štát však nemá povinnosť ďalej človeka zamestnávať,“ vysvetlil pre SME hovorca ministerstva vnútra Philipp Spauschus. Odchod v dôchodkovom veku dávajú štátnym zamestnancom do pracovných zmlúv.
Naše ministerstvo práce tvrdí, že Ústava SR garantuje každému občanovi právo na prácu. „Nie je prípustné nikoho diskriminovať na základe veku,“ dodáva.
Exminister práce Jozef Mihál (SaS) hovorí, že za vlády Ivety Radičovej sa pokúšali upraviť výpovede pre štátnych zamestnancov. Povedal, že narazili na rozpory v bývalej koalícii.
Štát by mal mať voľnejšie ruky pri prepúšťaní ľudí v penzijnom veku, tvrdí analytik INEKO Peter Goliaš. „Dôchodca nemusí mať rovnakú ochranu ako bežný zamestnanec, lebo na rozdiel od neho má v prípade straty práce zabezpečený príjem,“ vraví. Za riešenie by považoval aj súbeh príjmu z práce a penzie, pri ktorom by výška dôchodku klesala v závislosti od výšky príjmu dôchodcu.
Určite je mnoho ľudí v dôchodkovom veku, za ktorých by sa ich zamestnávatelia vrátane štátu pobili, myslí si Konštantín Čikovský
Čítajte komentár (piano) >>
Brusel problém nevidí
Model z Nemecka už preverili Európska komisia a Súdny dvor Európskej únie. Uznali, že starších ľudí v tejto krajine nediskriminujú.
„Rozdiely v zaobchádzaní z dôvodu veku, ako napríklad povinný dôchodkový vek, nie sú diskrimináciou, ak sú v kontexte vnútroštátnych predpisov objektívne a primerane odôvodnené oprávneným cieľom vrátane zákonnej politiky zamestnanosti,“ povedala Ingrid Ludviková zo zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.
Brusel nás pritom kritizuje za to, že máme veľa mladých nezamestnaných ľudí. Vo veku od 20 do 30 rokov ich úrady práce evidujú zhruba 116tisíc.
Ani u nás by pritom nebol problém doplniť Zákonník práce o nový dôvod výpovede – dosiahnutie dôchodkového veku, myslí si Andrej Leontiev z advokátskej kancelárie TaylorWessing e/n/w/c. Štát by však musel preukázať, že tým sleduje celospoločensky oprávnený záujem ako napríklad zamestnať viac mladých.
S takýmto odôvodnením uspelo aj Švédsko pred európskym súdom, keď obhajovalo možnosť prepúšťať ľudí po dosiahnutí 67 rokov, dodáva Leontiev.
Vysoký vek má aj výhody
Človek v dôchodkovom veku môže byť svojou prácou prospešný pre spoločnosť, upozorňuje ministerstvo práce. „Nebolo by ani ekonomicky vhodné vytláčať ho z pracovného procesu,“ povedal jeho hovorca Michal Stuška.
Podobne to vidí aj prezident Jednoty dôchodcov Ján Lipiansky. „Všetko závisí od toho, či je produktívny, a to musí posúdiť zamestnávateľ,“ povedal. Ak nie je produktívny, aj štát ako zamestnávateľ si podľa neho vie už podľa dnešných zákonov poradiť, ako ho prepustiť.
Lucia Burianová z portálu Profesia.sk súhlasí, že starší zamestnanci majú oproti mladším mnohé výhody. Za tie označila skúsenosti, zrelosť či nadhľad. Nie nepodstatné sú aj nižšie platové očakávania starších zamestnancov.
„Medzi ich slabé stránky patria nedostatočná znalosť jazykov a počítačových zručností, nižšia flexibilita, schopnosť prispôsobiť sa zmenám a slabší záujem o vzdelávanie,“ vraví Burianová.
Luboš Sirota z agentúry Trenkwalder dodáva, že pre mladých je teraz najdôležitejšie nájsť si hocijakú prácu. "Preto nie sú veľmi prieberčiví a štastie skúšajú tak v súkromnom ako aj verejnom sektore. A to napriek tomu, že vo verejnom sektore očakávajú nižší zárobok v porovnaní s privátnou sférou," povedal Sirota.
Starších niekde ťažko nahradiť, inde prepustiť
Pre znalosti a skúsenosti si v niektorých úradoch zamestnancov v dôchodkovom veku chvália. Inde by ich poslali do penzie, no nemôžu.
BRATISLAVA. V Sociálnej poisťovni, kde pracuje vyše 5000 zamestnancov, pracuje asi 150 ľudí, ktorí dosiahli dôchodkový vek. Poisťovňa by ich za mladších nemenila.
„Naše pozície si vyžadujú predchádzajúce znalosti a skúsenosti, ktoré nie je možné získať mimo Sociálnej poisťovne,“ hovorí Jana Ďuriačová z tejto poisťovne. Problém by bol podľa nej najmä získať nových posudkových lekárov.
Prešovský samosprávny kraj sa, naopak, snaží s pracujúcimi dôchodcami dohodnúť, aby uvoľnili miesto mladým. Vlani sa župa takto rozlúčila so štyrmi takýmito seniormi. Na úrade zostali pracovať ešte štyria ľudia v dôchodkovom veku.
„Mali sme záujem nahradiť pracovníkov v dôchodkovom veku mladšími, aj vzhľadom na vysokú nezamestnanosť v regióne, ale legislatíva nám neumožňuje poslať zamestnanca do penzie. Preto sme sa s niektorými dohodli,“ povedala hovorkyňa prešovskej župy Veronika Fitzeková. Ministerstvo hospodárstva zamestnáva 35 ľudí v dôchodkovom veku. Tvrdí, že ľudí hodnotí podľa výkonu a nie veku. Ak s nimi nie je spokojné, upozorní ich na to, znižuje im osobné príplatky, alebo im môže dať aj výpoveď.
„Mladých perspektívnych ľudí je nezamestnaných veľa,“ dodal hovorca ministerstva Stanislav Jurikovič. Často im však chýba prax či vzdelanie, ako rezort požaduje.
Daniela Krajanová