BRATISLAVA. Absolventi, ktorí čerstvo skončili školu, si nájdu prácu rýchlejšie ako tí, ktorí skončili na úrade práce. Firmy si radšej vyberú tých, ktorí nemali nútenú alebo dobrovoľnú prestávku.
Potvrdzujú to údaje z pracovného portálu profesia.sk. „Absolventi v databáze uchádzačov zostávajú dlhšie, ak sa im nepodarí uplatniť sa v prvom roku od skončenia školy,“ povedala Marcela Glevická z profesie.
Tí, ktorým sa po skončení nepodarilo uplatniť v prvom roku, tak ostávajú v databáze dlhšie ako tí, ktorí do nej prídu ako noví. „Väčšina absolventov z roku 2009, ktorí boli vlani v databáze, v nej zostala aj do tohto roka, ale z čerstvých absolventov za posledný rok väčšina uchádzačov odišla,“ dodala Glevická.
V evidencii úradov práce sú absolventi v priemere rok. „Individuálne aj o niečo kratšie alebo dlhšie podľa typu a výšky dosiahnutého vzdelania,“ hovorí hovorca ústredia práce Peter Zeman.
Firmy chcú radšej čerstvých
Aj oslovené firmy hovoria, že čerství absolventi by u nich dostali prednosť. „Absolventi, ktorí sa uchádzajú o zamestnanie hneď po škole, majú možno výhodu oproti tým, ktorí si dávajú dobrovoľnú alebo nedobrovoľnú prestávku,“ povedala hovorkyňa Deloitte Diana Karaffová.
Tí, čo majú čerstvo po škole, sú nabudení a ľahšie si zvyknú na pracovné tempo, hovorí. Naopak tí, ktorí majú v životopise ročnú prestávku, musia potom často vysvetľovať dôvody ročnej medzery, dodáva.
„Zväčša sa naozaj rozhodneme pre čerstvého absolventa, ideálne hľadajúceho si prácu aktívne ešte pred ukončením vysokej školy, teda na konci 5. ročníka,“ pridáva Zuzana Broskvová, riaditeľka odboru výber a vzdelávanie v Generali.
Absolvent hneď po skončení školy je pre nich zaujímavejší ako ten, ktorý po skončení školy chcel mať ešte prázdniny a prácu si hľadá až v septembri, hovorí. Najväčší rozdiel medzi absolventmi čerstvými a tými, ktorí skončili napríklad pred rokom, je podľa nej v kvalite zasielaných materiálov.
Ide napríklad o motivačné listy, spracovanie životopisu a spôsobe e-mailovej komunikácie. „Zvyčajne je úroveň uvedeného u čerstvých absolventov vyššia,“ hovorí.
Lepšie pozície majú ľudia hneď po škole aj v Allianz – Slovenskej poisťovni. „Ak máme pred sebou životopisy dvoch absolventov s podobnými skúsenosťami popri škole a spĺňajú aj ostatné požiadavky na danú pozíciu, ale jeden je hneď po skončení a jeden rok nepracuje, rozhodneme sa pravdepodobne pre toho po škole,“ hovorí ich hovorca Gabriel Tóth.
Najmä aktívny
„Ak ide o nálady vo firmách, či radšej zamestnajú čerstvého absolventa než takého, ktorý je v evidencii dlhší čas, môžu existovať. Ide však o subjektívne pocity,“ hovorí Zeman.
Aj keď si absolvent nenašiel prácu, neznamená to, že nie je aktívny, tvrdí. Môže podľa neho využiť programy ústredia práce. Napríklad absolventskú prax. Pri nej úrady práce absolventovi preplácajú príspevok 185,38 eura, teda životné minimum.
Ak je absolvent aktívny aj počas toho, keď si nemôže nájsť prácu, ocenia to aj firmy. „Napríklad, ak počas nezamestnanosti na kolene kódoval len tak pre zábavu alebo svoje vlastné potešenie, pretože ho to baví,“ hovorí hovorkyňa firmy Eset Zuzana Hošalová.
Vo firme sa podľa nej nerozhodujú podľa toho, či ide o čerstvého absolventa, alebo či bol po škole nejaký čas nezamestnaný. Hlavná je pre nich motivácia.
„Dočasná brigáda je lepšia ako úplná nečinnosť, lebo okrem aspoň malého príjmu udržiava pracovné návyky a pridáva prax prezentovateľnú budúcemu zamestnávateľovi,“ pridáva sa spoločnosť Henkel.
Počas nezamestnanosti môžu absolventi rozvíjať aj svoje jazykové schopnosti alebo môžu absolvovať rekvalifikačné kurzy, dodáva.