WASHINGTON. Americkej ekonomike hrozí na budúci rok pokles, ak sa súčasný spor medzi republikánmi a demokratmi v Kongrese v otázke daňových úľav a výdavkových škrtov nepodarí do konca roka vyriešiť. Uviedol to v stredu v najnovšej správe Rozpočtový úrad Kongresu (CBO).
Podľa CBO v prípade, že sa kongresmani nedohodnú a v dôsledku toho v januári budúceho roka nadobudnú platnosť automatické výdavkové škrty a zvyšovanie daní, klesne ekonomika na budúci rok o 0,5 percenta. Je to omnoho nepriaznivejšia prognóza v porovnaní s odhadom CBO z mája tohto roka, keď naopak predpokladal rast hospodárstva v roku 2013 o pol percenta.
Tento rok by americká ekonomika mala zaznamenať rast o 2,25 percenta.
Spor o daňové úľavy
Varovanie úradu prichádza tri mesiace pred prezidentskými voľbami, keď ani administratíva prezidenta Baracka Obamu, ani republikáni v Kongrese nechcú ustúpiť zo svojich pozícií v otázke daní a rozpočtových výdavkov. Práve slabý rast ekonomiky a obrovský rozpočtový deficit sú hlavnými témami tohtoročnej kampane.
Barack Obama má záujem predĺžiť daňové úľavy, ktorých platnosť sa skončí k záveru roka, no nie pre jednotlivcov zarábajúcich ročne nad 200-tisíc dolárov a páry s príjmom nad 250-tisíc dolárov. Republikáni ale požadujú, aby pokračovanie daňových úľav platilo pre všetkých.
Ak by sa politici dohodli na predĺžení daňových úľav a na tom, že nedôjde k automatickému vstupu výdavkových škrtov do platnosti, rozpočtový deficit by opäť presiahol jeden bilión dolárov, dodal CBO.
V prípade nadobudnutia platnosti škrtov, ako aj faktického zvýšenia daní pre bohatých, rozpočtový schodok by mal klesnúť zhruba na 641 miliárd dolárov.
Pre súčasný finančný rok, ktorý sa skončí 30. septembra, úrad počíta s rozpočtovým deficitom na úrovni 1,13 bilióna dolárov oproti predchádzajúcej prognóze 1,17 bilióna dolárov. Dôvodom sú najmä nižšie výdavky na zdravotné programy Medicare a Medicaid.