Pokles objednávok z krajín eurozóny poukazuje na to, že kríza sa už prejavila aj na nemeckej ekonomike.
BERLÍN. Medzikvartálny rast nemeckej ekonomiky spomalil v druhom štvrťroku na 0,3 %. Dôvodom je výrazný pokles investícií. Vo štvrtok o tom informoval tamojší štatistický úrad.
V prvom kvartáli posilnilo hospodárstvo Nemecka o 0,5 %. Z údajov ďalej vyplýva, že hrubé kapitálové investície klesli v sledovanom období o 0,9 %, čo ubralo celkovému rastu hrubého domáceho produktu (HDP) 0,2 percentuálneho bodu. V medziročnom porovnaní posilnil HDP krajiny v období apríla až júna o 0,5 %.
"Nemecký rast je aj naďalej vyrovnaný. Avšak náznaky, že sa začína vytrácať, silnejú,“ povedal Carsten Brzeski z ING.
Podľa neho výrazný pokles objednávok z krajín eurozóny poukazuje na to, že kríza sa už prejavila aj na nemeckej ekonomike. Export Nemecka v druhom kvartáli aj napriek poklesu dopytu z eurozóny vzrástol o 2,5 % a zahraničný obchod tak pridal celkovému rastu ekonomiky 0,3 percentuálneho bodu.
Zo štvrtkových údajov tiež vyplýva, že solídny ekonomický rast pomohol vykázať Nemecku v prvej polovici tohto roku rozpočtový prebytok na úrovni 0,6 % HDP. V rovnakom období vlaňajška pritom krajina evidovala schodok na úrovni 0,6 % HDP.
Za prvý polrok skončilo Nemecko v pluse
Priaznivý vývoj ekonomiky spôsobil ďalšie zvýšenie príjmov štátu.
WIESBADEN. Nemecké verejné financie zaznamenali vďaka dobrému rastu v 1. polroku prebytok. Za prvých 6 mesiacov príjmy štátu prevýšili výdavky o 8,3 miliardy eur, uviedol vo svojom prvom odhade spolkový štatistický úrad. Prebytok v pomere k hrubému domácemu produktu (HDP) dosiahol 0,6 %.
Stav nemeckých verejných financií sa výrazne zlepšil už vlani, kedy Berlínu deficit po revidovaných údajov klesol na 0,8 % HDP a po prvý raz od roku 2008 sa dostal pod 3 % HDP. Celoročný prebytok zaznamenalo Nemecko naposledy v roku 2007.
Priaznivý vývoj ekonomiky spôsobil ďalšie zvýšenie príjmov štátu. Podľa štatistikov bol v 1. polroku rozhodujúci prebytok na účtoch sociálneho poistenia v celkovej výške 11,6 miliardy eur. Naopak spolková vláda, spolkové krajiny a samosprávy zaznamenali celkovo deficit 3,3 miliardy eur.
Prebytok za prvých 6 mesiacov bol ešte len štvrtým polročným aktívnym saldom nemeckých verejných financií od roku 1999 a najvyšším od 2. polroka 2000 (+ 3 %), vtedy ho však nafúkli jednorazové príjmy z predaja UMTS licencií.
Informovala o tom agentúra DPA.
TASR