BRATISLAVA.
Ako uviedol prezident spoločnosti Transneft Nikolaj Tokarev na stretnutí s predsedom predstavenstva spoločnosti Transpetrol Ivanom Krivosudským, v záujme ruského prepravcu ropy je naďalej plniť prostredníctvom ropovodu Družba všetky kontrahované objemy aj v nasledujúcich rokoch.
Šéf Transpetrolu Krivosudský považuje za kľúčové nielen zachovanie, ale i zvýšenie strategického významu ropovodu Družba na území Slovenska.
“Súčasný pretrvávajúci trend poklesu objemov prepravy ropy vyvolaných znížením požiadaviek zo strany niektorých odberateľov v zahraničí, je ďalším impulzom pre zintenzívnenie procesu hľadania nových možností,“ dodal Krivosudský.
Na rokovaní boli prítomní aj zástupcovia spoločnosti Bratislava-Schwechat Pipeline, ktorá má na starosti vybudovanie ropovodného prepojenia medzi rakúskym Schwechatom a Slovenskom.
Jej zástupca Robert Nemcsics na stretnutí deklaroval, že novou možnosťou zvýšenia významu ropovodu Družba je práve spomínaný slovensko-rakúsky projekt.
“Spoločnosť Transpetrol, ako akcionár spoločnosti Bratislava-Schwechat Pipeline, preto začala v tejto súvislosti po dohode s rakúskym partnerom proces monitoringu potenciálnych partnerov pre spoluprácu na tomto projekte, ako aj pre následné dodávky ropy z Ruskej federácie,“ dodal Nemcsics.
Tokarev zároveň na stretnutí prezentoval iniciatívu spoločnosti Transneft na založenie medzinárodného klubu prepravcov ropy. Slovenská strana prejavila záujem o účasť v takomto klube.
Spoločnosť Transpetrol sa zaoberá prepravou ropy a jej skladovaním pre odberateľov a pre Správu štátnych hmotných rezerv. V roku 2002 získala 49-percentný balík akcií Traspetrolu firma Jukos Oil Company za 74 mil. USD. Slovensko si ponechalo majoritný 51-percentný podiel.
Koncom marca 2009 slovenská vláda prostredníctvom vtedajšieho ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka podpísala v Londýne zmluvu s vedením spoločnosti Jukos International UK B.V. o spätnom odkúpení 49 % akcií spoločnosti Transpetrol.
Cena za spätné odkúpenie 49 % akcií Transpetrolu predstavovala 240 mil. USD. Ministerstvo hospodárstva je tak presvedčené, že štát vlastní 100-percentný podiel slovenského prepravcu ropy. O 34-percentný podiel Transpetrolu však v súčasnosti ešte vedie súdne spory s firmami okolo vranovského podnikateľa Ignáca Ilčišina.