Hoci na rade solidarity sa podrobne rokovalo o opatreniach na zníženie deficitu, pomoc farmárom za desiatky miliónov eur sa na jej program nedostala.
BRATISLAVA. Premiér Robert Fico vysvetľoval vznik rady solidarity a rozvoja aj tým, že spolu so zástupcami sociálnych partnerov bude na nej hľadať riešenia najmä v súvislosti s ozdravovaním verejných financií.
Na rade sa tak rokovalo o zrušení rovnej dane, vyšších odvodoch pre živnostníkov aj o znížení príspevku do druhého piliera. O vyčlenení 70 miliónov eur na pomoc poľnohospodárom Fico zo zástupcami rady nehovoril.
„Bolo by dobré, keby sa takéto opatrenie prerokovalo na rade alebo na tripartite, lebo tlačia pomoc pre niekoho na úkor iných,“ hovorí šéf Republikovej únie zamestnávateľov Marián Jusko.
Predpokladá, že to nešlo na radu preto, lebo vláda chcela prijať opatrenia rýchlo. Dodáva, že napríklad zľavami na červenú naftu ide naša vláda v únii proti prúdu.
Rozhoduje premiér
Obsah rady podľa šéfa Asociácie zamestnávateľských zväzov Rastislava Machunku určuje premiér. „To je skôr Ficova predstava, čo na rade bude a čo nie,“ povedal.
Machunka si nemyslí, že pomoc farmárom mala byť témou rady. Nerokovalo sa na nej ani o prerozdelení eurofondov na podporu mladých. Členovia rady o tom dostali len základnú informáciu.
Ficova dramaturgia rady nie je podľa Machunku úplná. „My sme napríklad žiadali, aby sa na rokovanie zaradil aj Zákonník práce, a stalo sa tak,“ povedal Machunka.
Podpora farmárov je podľa šéfa Asociácie zamestnávateľských zväzov v poriadku, lebo ide o vyrovnávanie podmienok pre našich poľnohospodárov so zahraničím. Poľnohospodárska komora je tiež členom ich asociácie.
Šéf tlačového odboru Úradu vlády Erik Tomáš povedal, že opatrenia na pomoc farmárom nie sú systémovou zmenou zásadného charakteru, o ktorých rada rokuje. „Išlo o mimoriadne opatrenia, ktoré reagovali na problémy poľnohospodárov spôsobené suchom,“ povedal Tomáš.
Dosah na rozpočet
Ani šéf živnostenského zväzu Stanislav Čižmárik si nemyslí, že by sa všetky opatrenia mali prerokovať aj na rade. Považoval by však za šťastné, keby sa to tam spomenulo.
S pomocou farmárom Čižmárik súhlasí. „Podľa môjho osobného názoru je alarmujúce, že v potravinách kúpim väčšinu výrobkov zo zahraničia.“ Opatrenia podľa neho pomôžu aj zamestnanosti.
„Predpokladám, že z pohľadu štátneho rozpočtu nejde o také závažné opatrenia, aby sa tým zaoberala rada solidarity,“ povedal zase šéf rektorov Libor Vozár.
Hovorca Konfederácie biskupov Slovenska Jozef Kováčik a šéf SAV Jaromír Pastorek uviedli, že na rade zastupujú iné otázky. „Myslím si, že podpora farmárom je skôr otázka pre zástupcov podnikateľov a odborárov,“ dodal Pastorek.