TRENČIANSKE STANKOVCE. Je totiž vysoko stratové a pestovatelia vážne uvažujú o zrušení chmeľníc.
Pestovanie chmeľu má podľa vedúceho výroby Poľnohospodárskeho družstva (PD) Inovec v Trenčianskych Stankovciach Zdenka Karlíka v ich podniku takmer 40-ročnú tradíciu, momentálne ho pestujú asi na 20 hektároch. Výmera sa však z roka na rok znižuje.
Celkové náklady na jeden hektár chmeľníc sa u nás pohybujú na úrovni asi 8000 eur, cena za tonu chmeľu je necelých 5150 eur, priemerná úroda v našom podniku je asi jedna tona z hektára. Výnosy môžu byť aj vyššie, ale v našich podmienkach dochádza k veľkému vypadávaniu jedincov v chmeľniciach a niet peňazí na nové investície, konštatoval Karlík s tým, že pri takmer trojtisícovej strate na hektár prakticky niet možností investovať do rozvoja. Nevylúčil, že v budúcom roku už pre nerentabilnosť chmeľ pestovať nebudú.
Ako doplnil, na Slovensku sa väčšinou pestujú staré tradičné odrody, ktoré síce nedosahujú také hektárové výnosy ako nové, na rozdiel od nich sú však neporovnateľne kvalitnejšie a je po nich oveľa väčší dopyt. Pivovary preferujú staršiu odrodu chmeľu Žatecký červenák pred novšími odrodami, dodal Karlík. Zdôraznil, že aj v celoslovenskom meradle je pestovanie chmeľu na ústupe. Podpísať sa pod to mali aj katastrofálne klimatické podmienky, ktoré v roku 2008 zničili takmer polovicu slovenských chmeľníc a i napriek štátnej pomoci sa nenašla u pestovateľov chmeľu ochota investovať do ich rozvoja.
Chmeľ vyžaduje veľmi veľa manuálnej práce, najmä, keď začína rásť. Treba ho po orezaní natočiť, pretrhať, opäť natáčať. Pri zbere je už takmer všetko zmechanizované, no i tak je problémom zohnať ľudí, ktorí by boli ochotní v chmeľniciach pracovať, priblížil Karlík ďalší negatívny aspekt pestovania chmeľu.
Podľa informačného servisu Výskumného ústavu pôdoznalectva a ochrany pôdy sa na Slovensku v súčasnosti chmeľ pestuje len na výmere približne 260 hektárov. Viac ako polovica plôch pripadá na okres Trenčín. Významnejšie plochy chmeľu sú aj v okresoch Nové Mesto nad Váhom, Topoľčany, Piešťany a Partizánske.
UPOZORNENIE:
TASR ponúka k správe zvukový záznam.
Obrazová redakcia TASR vydáva k správe fotoreportáž.