BRATISLAVA.
Podľa ministerstva životného prostredia pritom nehrozí, že by bola suma znižovaná pre hrozbu pokuty zo strany EÚ za to, že do našej legislatívy ešte nebola zahrnutá smernica EÚ o odpadoch.
Slovensko čelí hrozbe sankcií, o ktorých má rozhodnúť Súdny dvor Európskej únie na základe podania návrhu Európskej komisie.
Rozhodnutie o uložení pokuty a ani jej výška ešte neboli určené a zatiaľ nevedno, kedy sa tak stane. Podľa ministerstva životného prostredia však nie je namieste obava, že by prípadné uloženie pokuty znížilo sumu eurodotácií do oblasti odpadového hospodárstva.
Tieto prostriedky sú rozdeľované v rámci Operačného programu Životné prostredie (OP ŽP). "Neprijatie smernice nemá na oprávnenosť aktivít v rámci tohto operačného programu dosah," uviedol hovorca Ministerstva životného prostredia SR Maroš Stano.
"Preto nehrozí, že by boli prostriedky EÚ z tohto dôvodu znížené." Stano zároveň vylúčil aj to, že by výška prípadnej pokuty pre SR za netransponovanie európskej smernice bola kompenzovaná znížením dotácie. "Alokácie z fondov EÚ na OP ŽP nie sú závislé od výšky prípadných pokút uložených SR," uviedol Stano.
Rozpočtované prostriedky v oblasti odpadového hospodárstva a environmentálnych rizikových faktorov sa majú použiť na dobudovanie infraštruktúry slovenského odpadového hospodárstva, teda na recykláciu odpadov, uzatváranie a rekultiváciu skládok odpadov a elimináciu negatívnych vplyvov environmentálnych záťaží.
Podľa údajov ministerstva je na programované obdobie 2007-2013 pre oblasť odpadového hospodárstva na Slovensku v rámci Operačného programu Životné prostredie rozpočtovaných 570,6 milióna eur.
Pri riešení uzatvárania a rekultivácie skládok odpadov bolo v spomínanom období doteraz podporených 52 projektov v celkovej výške viac ako 88 miliónov eur.