BRATISLAVA. Vláde má pomôcť stlačiť deficit pod tri percentá HDP aj vyššie zaťaženie práce. Ministerstvo financií vyrátalo, že navrhované zmeny prinesú o rok štátu 470 miliónov eur.
1. Ruší sa rovná daň
Príjmy zamestnancov nad 3246 eur mesačne sa zdania 25 percentami. Vyššia sadzba sa má podľa návrhu novely zákona vzťahovať na základ dane fyzických osôb, ktorý prevýši 176,8-násobok životného minima.
Zisky firiem sa budú zdaňovať sadzbou 23 percent. Rovná daň prezentovaná sadzbou dane 19 percent tak od januára končí.
2. Paušálne výdavky sa obmedzia
Živnostníci si aj v roku 2013 môžu uplatniť paušálne výdavky 40 percent z dosiahnutých príjmov, najviac však vo výške 420 eur za každý mesiac. Ročne je to 5040 eur. Na príjmy dosiahnuté z prenájmu sa paušálne výdavky nemôžu uplatniť.
Paušálne výdavky sa po novom nemajú odrátavať ani od príjmov vyplácaných autorom a umelcom za príspevky do novín a časopisov pred ich zdanením. Ako výdavok sa uplatní povinný odvod do literárneho fondu.
3. Výsluhové dôchodky sa zdania
Policajti, vojaci a ďalšie osoby, ktoré poberajú výsluhový dôchodok, ho majú dostávať zdanený dovtedy, kým nedosiahnu dôchodkový vek. U mužov je to dnes 62 rokov, u žien sa postupne zvyšuje z 53 až 57 rokov podľa počtu detí.
Ak majú títo občania aj aktívny príjem, môžu si po novom na tento príjem uplatniť odpočítateľnú položku na daňovníka.
4. Osobitná daň pre ústavných činiteľov
Pre poslancov, prezidenta, členov vlády a vedenie Najvyššieho kontrolného úradu sa má zaviesť osobitná sadzba dane vo výške päť percent.
5. Odpočítateľná položka na manželku
Daňovník si môže uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku alebo manžela, ak s ním žije v spoločnej domácnosti.
Podmienkou je, že sa táto osoba s daňovníkom stará o spoločné dieťa do zániku nároku na rodičovský príspevok na dieťa, alebo v zdaňovacom období poberala príspevok na opatrovanie, prípadne bola evidovaná na úrade práce.
6. Nárok na daňový bonus sprísnia
Vznik nároku na daňový bonus bude po novom viazaný už len na aktívne príjmy, teda zo závislej činnosti či z podnikania, pričom musia dosiahnuť zákonom požadovanú minimálnu výšku.
Pasívne príjmy, napríklad z prenájmu nehnuteľnosti, sa už pri uplatnení nároku na daňový bonus nebudú zohľadňovať. Ministerstvo tiež navrhlo, aby sa daňový bonus uplatňoval len na deti do 19 rokov.