Na Slovensku sú spory o patenty ojedinelé, takúto bitku už vyhral napríklad Eset.
SAN JOSE, BRATISLAVA. Android bez možnosti zväčšiť obraz dvoma prstami, smartfóny juhokórejskej firmy Samsung s ostrými hranami.
Aj také dôsledky by mohol priniesť verdikt amerického súdu, podľa ktorého Samsung skopíroval dizajn a funkcie iPhonu a iPadu, tvrdia zahraničné médiá.
Samsung upozornil, že rozhodnutie súdu obmedzí inovácie, konkurenciu na trhu s mobilnými zariadeniami. Tvrdí, že môže zvýšiť ceny smartfónov a tabletov.
Na Slovensko či Európu však nebude mať tento rozsudok nijaké priame právne dôsledky, povedal právnik TaylorWessing e/n/w/c Ján Lazur po preštudovaní verdiktu súdu v San Jose.
Deväťčlenná porota amerického súdu totiž rozhodovala aj o patentoch, ktoré v Európe nemajú obdobu a ktoré si Apple môže uplatniť len v Spojených štátoch.
Síce rovnaké, no rozdielne
Verdikt
Samsung musí platiť
Súd v San Jose rozhodol, že Samsung skopíroval dizajn a niektoré funkcie smartfónu iPhone a tabletu iPad, mal skopírovať aj minimalistické balenie iPhonu, Samsung má zaplatiť Applu 1,049 miliardy dolárov ako náhradu spôsobenej škody, deväťčlenná porota všetky námietky Samsungu zamietla, firma totiž vinila Apple z porušovania svojich patentov.
Verdikt poroty preto nebude mať vplyv na výsledky sporov Applu so Samsungom v Európe, tvrdí Lazur, ktorý študoval právo duševného vlastníctva aj na Cambridgeskej univerzite.
Ani dôsledky na operačný systém Android od Googlu nemusia byť podľa neho v Európe zásadné.
Súd v San Jose síce rozhodol, že Android odkopíroval od Applu funkciu priblíženia dvojitým ťuknutím či zväčšenie obrazu dvoma prstami, no v Európe by s podobnou žalobou pravdepodobne neuspel.
Kým v USA porota posudzovala podľa Lazura výsledok porušenia patentu, teda napríklad konkrétnu funkciu smartfónu chránenú patentom, v Európe by sa posudzovalo, či Samsung ukradol zdrojový kód softvéru, ktorým sa funkcia vytvorila.
„Smartfón, ktorého distribúcia v USA porušuje softvérové patenty Applu, nemusí v Európe porušovať nijaké práva duševného vlastníctva,“ vysvetľuje Lazur.
Apple už minulý mesiac prehral na súde vo Veľkej Británii, podľa verdiktu Samsung neskopíroval iPad.
O patenty bojoval aj Eset
Na Slovensku sú patentové spory ojedinelé. Za posledné dva roky prišlo našim súdom vyše 50 žalôb, ktoré sa týkali duševných práv, no ani jedna sa netýkala patentov.
„Je to odraz počtu patentových prihlášok,“ vysvetľuje hovorca Úradu priemyselného vlastníctva Július Šípoš.
Za nízkym počtom vidí aj stav justície. „Súdiť sa s niekým o patent štyri či päť rokov je pre biznis neprijateľné,“ hovorí.
O patenty bojovala už aj spoločnosť Eset, ktorá stojí za úspešnými antivírusovými programami NOD32 či SmartSecurity.
„Riešili sme to s pozitívnym výsledkom,“ vraví šéf právneho oddelenia Esetu Peter Kováč. Viac o sporoch neprezradil.
S patentmi pracuje aj košická spoločnosť Antik Technology, ktorá vyvíja vlastné set-top boxy pre digitálnu káblovku a vyrába ich v Ázii.
„S tvorcami softvérov máme vždy uzatvorené zmluvy na použitie ich produktov,“ vraví šéf firmy Igor Kolla. Antik sa zatiaľ o patenty sporiť nemusel.