Ministerstvá vnútra a obrany chystajú svoj návrh, ako zaťažiť výsluhové dôchodky.
BRATISLAVA. Ministerstvo financií navrhlo zdaniť výsluhové dôchodky vojakov, policajtov či hasičov zrážkovou daňou 19 percent, až kým ich poberatelia nedosiahnu dôchodkový vek.
Ministerstvá vnútra a obrany chcú na tieto dôchodky zaviesť 10-percentný odvod. Má sa zvýšiť aj príspevok, ktorý policajti, vojaci či hasiči odvádzajú, aby im vznikol na tento dôchodok nárok. Návrh novely zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov chcú budúci týždeň predložiť na pripomienkovanie.
Ktorý návrh prejde?
Návrh ministerstva financií je podľa šéfa policajných odborov Miroslava Litvu v rozpore s ich návrhom, ktorým chcú stabilizovať situáciu na osobitných účtoch vojakov a policajtov. S návrhom ministerstva financií nesúhlasí ani rezort obrany.
Osobitné účty, z ktorých sa platia výsluhové dôchodky, invalidné dôchodky a výsluhové príspevky, sú deficitné a dotuje ich štát. Podľa analýzy Inštitútu finančnej politiky sú hlavnou príčinou deficitov rovnako ako v prípade Sociálnej poisťovne výsluhové dôchodky, pričom zvyšné fondy sú prebytkové.
Štát by mal na osobitný účet vojakov v roku 2013 poslať podľa návrhu rozpočtu 115 miliónov eur, teda podobne ako v tomto roku. Na osobitný účet policajtov, hasičov a záchranárov horskej služby by malo ísť zhruba 36 miliónov eur.
Smer ešte koncom júna ukázal návrh 22 opatrení na zníženie deficitu verejných financií. Jedným z nich bolo aj zdanenie výsluhových dôchodkov, ktoré za rezorty vnútra a obrany navrhol minister vnútra Robert Kaliňák.
Litva včera povedal, že sa s vedením ministerstva dohodli na inom riešení.
„Ak príde alternatívny návrh z rezortu vnútra, sme pripravení o ňom diskutovať,“ povedal Radko Kuruc z ministerstva financií.
Právne otázky
Objavujú sa tiež hlasy, či by zdanenie výsluhových dôchodkov nebolo protiústavné. Argumentujú nálezom Ústavného súdu z roku 2005, ktorý riešil otázku retroaktivity pri priznávaní invalidných dôchodkov.
Druhá Dzurindova vláda sprísnila kritériá na ich priznávanie a mali sa nanovo prehodnotiť aj už priznané dôchodky. To vytvorilo stav právnej neistoty.
Advokát Radovan Pala z kancelárie TaylorWessing e/n/w/c hovorí, že zdanenie výsluhových dôchodkov nie je prípad, na ktorý je možné vzťahovať spomínaný nález Ústavného súdu.
„Zdanenie nesiahne do podstaty práva na výsluhový dôchodok. Právo na tento dôchodok zostane zachované v rovnakom rozsahu, len ho štát zdaní,“ povedal Pala.
Podľa nálezu českého Ústavného súdu zase nie je možné už priznaný výsluhový príspevok v budúcnosti znižovať, lebo ide o majetkové právo.
„Otázka je, či takéto majetkové právo môže štát zdaniť. Podľa môjho názoru to môže urobiť, lebo je výsostné právo štátu zdaňovať majetok alebo príjem. Pri výsluhových dôchodkoch je špecifické to, že ak vznikne na takýto dôchodok nárok, štát má povinnosť ho vyplácať a zároveň je osobitnou dávkou sociálneho zabezpečenia. Myslím si však, že ani tým nie je štát limitovaný pri otázke, či môže zdaniť výsluhové dôchodky,“ dodal Pala.