BRATISLAVA. Nákup ropných zásob štátnych hmotných rezerv agentúrou prostredníctvom komerčného úveru sa predpokladá na 3 roky od vzniku agentúry na základe zákona.
"Model odvetvovo-verejnej agentúry v súčasnosti ostáva ako primerane najaplikovanejší aj v SR. Z pohľadu záujmov štátu, obyvateľov, podnikateľov a spravodlivej hospodárskej súťaže je prínosom v tom, že nemá nároky na verejné finančné zdroje a v prípade transformácie z čisto štátneho modelu naopak štátu uvoľní súčasnú umŕtvenú likviditu v ropných zásobách. Pretože agentúra ich od štátu odkúpi, čo v prípade SR by predstavovalo približne 450 miliónov eur," konštatuje sa ďalej v návrhu rezortu hospodárstva.
Model agentúry je podľa MH SR dlhodobo samofinancovateľný, je zároveň transparentný a trh nedeformujúci, zachováva istotu pre krajinu, zachováva štátu zásadné vetovacie, rozhodovacie a dozorovacie právomoci.
Tento model dáva pritom štátu prednosť aj pri využívaní kapacít ním vlastnených zásobníkov, je spravodlivý aj pre ropné spoločnosti. Všetky spoločnosti, ktoré sú zákonom určené a ktoré uvoľňujú ropné produkty do daňového voľného obehu, sú riadnymi členmi agentúry s hlasovacím právami na valnom zhromaždení.
Prostredníctvom riadiacich a dozorovacích orgánov sa zúčastňujú aj jej praktickej ekonomicky najefektívnejšej prevádzky.
Táto forma núdzových rezerv okrem už uvedených priamych finančných benefitov pre štát, v prípade štandardného vývoja na globálnych ropných trhoch, nevytvára oproti súčasnosti novú finančnú záťaž pre domácnosti a podnikateľské subjekty.
Pre posúdenie príslušných legislatívnych aspektov transformácie zo súčasného štátneho modelu na model "odvetvovo-verejnej" agentúry, vrátane kompetencií v oblasti riešenia stavu ropnej núdze, bude zriadená pracovná komisia zložená zo zástupcov MH SR, Ministerstva financií SR, Správy štátnych hmotných rezerv SR, spoločnosti Transpetrol a Slovenskej asociácie petrolejárskeho priemyslu a obchodu - SAPPO, za účelom vypracovania návrhu zákona o Národnej agentúre pre riadenie ropných núdzových zásob SR.