BRATISLAVA. Asociácie farmaceutického priemyslu na Slovensku - ADL, GENAS a SAFS - nesúhlasia s navrhovanou referenčnou cenou liekov na úrovni priemeru troch najnižších cien v rámci Európskej únie, ktorú navrhuje novela zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov z dielne ministerstva zdravotníctva (MZ).
Asociácie tvrdia, že už teraz platné určovanie cien liekov ako druhých najnižších v EÚ malo za následok nedostatok liekov pre slovenských pacientov, nakoľko tie sa vo veľkej miere vďaka svoje nízkej cene vyvážali do krajín EÚ.
Podľa asociácií má túto skutočnosť potvrdzovať aj snaha rezortu zdravotníctva, ktoré plánuje monitorovať a obmedziť vývoz liekov zo Slovenska. Navrhovaná zmena cien liekov podľa asociácií ešte viac prispeje k ich vývozu, nakoľko prinesie ďalšie zníženie u viac ako 800 cien liekov. Tie sa tak stanú atraktívnejšími pre zahraničie.
"Ak je teda jedným zo základných legislatívnych zámerov ministerstva zabrániť neúnosnému reexportu liekov zo Slovenskej republiky, stanovením hranice európskej referenčnej ceny liekov na úroveň priemeru troch najnižších cien v rámci EÚ dôjde, naopak, k ešte väčšiemu tlaku na vývoz "slovenských“ liekov do zahraničia, zvýšeniu rizika ich nedostatku na tuzemskom trhu a tým aj k ohrozeniu zdravia a kvality liečby poskytovanej slovenským pacientom,“ uvádza sa v pripomienke.
Asociácie preto navrhujú, aby európska referenčná cena lieku bola stanovená na úroveň tretej najnižšej ceny v rámci EÚ. Týmto krokom sa má zvýšiť dostupnosť liekov a znížiť ich vývoz zo Slovenska. Zároveň by to nemalo mať ani výraznejší dopad na verejné zdroje.
Asociácie nevylučujú, že ak bude cena stanovená podľa návrhu MZ, výrobcovia sa môžu z ekonomických dôvodov rozhodnúť, že niektoré lieky ďalej neponechajú na slovenskom trhu. Sťahovanie liekov zo Slovenska by tak malo za následok zhoršenie dostupnosti liekov a kvalitu liečby pre pacientov.
"Veľmi podstatnou výhradou tiež je, že ekonomická výkonnosť Slovenska preukázateľne nie je na úrovni priemeru troch najnižších v rámci EÚ. Slovenská ekonomika vyjadrená v hrubom domácom produkte parity kúpnej sily je podľa Eurostatu na ôsmom mieste zdola po Bulharsku, Rumunsku, Lotyšsku, Poľsku, Litve, Maďarsku a Estónsku,“ konštatujú asociácie v pripomienke.
Návrh zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov stanovuje, že ceny liekov na Slovensku by nemali byť vyššie, ako je priemer troch najnižších cien v EÚ.
Tento návrh má podľa ministerstva zaviesť spravodlivejšiu metódu stanovovania cien liekov v SR, ktorá zohľadňuje zmeny cien v iných členských štátoch EÚ a zmeny výmenných kurzov.
Ceny liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín by pritom aj naďalej mali ostať na jednej z najnižších úrovní v rámci EÚ.
Ako pred časom uviedol pre agentúru SITA analytik Health Policy Institute Tomáš Szalay, priemer troch čísel má menšie výkyvy a dá sa lepšie predpovedať. Či je to je druhá najnižšia cena, alebo to bude priemer troch, sa mu nezdali byť zásadne odlišné veličiny.
"Toto na pacientov nebude mať zrejme žiaden dopad,“ povedal.
Medzirezortné pripomienkové konanie k zákonu je už ukončené, rezort teraz bude vyhodnocovať zaslané pripomienky.