BRATISLAVA.
Nadšení nie sú ani s viacerými ustanoveniami, ktoré navrhuje ministerstvo vnútra v novele zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakom. Pre agentúru SITA to uviedol prezident hasičských odborov Daniel Petrovič.
"So zdanením výsluhových dôchodkov tak, ako to navrhuje ministerstvo financií, absolútne nesúhlasíme. Budeme uplatňovať zásadné pripomienky cez Konfederáciu odborových zväzov," povedal Petrovič.
Upozornil tiež, že na rozdiel od Odborového zväzu polície sa na novele zákona o sociálnom zabezpečení nemali možnosť zúčastniť.
"Nemám vedomosť o tom, či vôbec niekto z hasičského a záchranného zboru mal možnosť aspoň vidieť niektorý variant vo fáze prípravy," podotkol.
Oficiálne stanovisko a pripomienky hasičských odborov by mali byť známe v pondelok 3. septembra, kedy bude o oboch návrhoch rokovať Prezídium Odborového zväzu hasičov. Podľa Petroviča je v návrhu zákona z dielne ministerstva vnútra viacero ustanovení, z ktorých nie sú nadšení.
Podľa šéfa policajných odborov Miroslava Litvu je novela zákona o sociálnom zabezpečení kompromisom medzi možným a chceným.
"Sú to zmeny, ktoré priniesol život," povedal agentúre SITA. Litva hovorí, že aj keď sú v návrhu zákona opatrenia, ktoré predstavujú pre výsluhy bývalých policajtov záťaž, uznáva, že bez nich by to nešlo. "Cieľ je dlhodobá stabilizácia sociálneho systému," uviedol.
Priznal tiež, že sa policajné odbory na prijatí niektorých opatrení v návrhu podieľali.
Prezident Zväzu vojakov Michal Bohunický hodnotí návrh ministerstva financií zdaniť výsluhové dôchodky ako nekoncepčný.
"Po ďalšíkrát je to snaha o rýchle získanie prostriedkov do štátneho rozpočtu ľubovoľným spôsobom," uviedol.
Podľa Bohunického je novela zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov rovnako ako navrhovaný zákon o daniach diskriminačná pre konkrétnu časť občanov, a to výsluhových dôchodcov.
Zväzu vojakov sa tiež nepáči, akým spôsobom sa navrhuje zmeniť spôsob valorizácie výsluhových dôchodkov. Podľa návrhu ministerstva vnútra bude ich zvyšovanie podmienené zvýšením funkčných platov členov ozbrojených zložiek, hasičov a záchranárov.
Týmto sa podľa Bohunického zavádza nerovnaké zaobchádzanie pre skupinu výsluhových dôchodcov, keďže sú zavedené rovnaké pravidlá valorizácie dôchodkov s civilnými dôchodcami.
Rezort vnútra prichádza s návrhom novely zákona o sociálnom zabezpečení vojakov a policajtov, podľa ktorej majú poberatelia výsluhových dôchodkov platiť nový odvod vo výške 10 percent a to až do dosiahnutia veku 62 rokov. Rezort financií krátko predtým navrhol v novele zákona o dani z príjmov zdaňovať výsluhové dôchodky 19-percentnou sadzbou.
Podľa návrhu novely z dielne rezortu vnútra majú mať policajti a vojaci nárok na výsluhový dôchodok až po 25 rokoch služby.
Policajtom a vojakom, ktorí do dňa účinnosti novely zákona splnili alebo splnia doterajšiu podmienku najmenej 15 rokov trvania služobného pomeru, sa vzniknutý nárok podľa návrhu zachová. Novela zákona by v prípade schválenia mala začať platiť 1. januára 2013.
Legislatíva tiež navrhuje zmeniť mechanizmus výpočtu výsluhového dôchodku policajtov a vojakov, ktorí do dňa účinnosti návrhu zákona nesplnia podmienku 15 rokov trvania služobného pomeru, a to tak, že základná výmera výsluhového dôchodku sa bude progresívne zvyšovať so zvyšujúcim sa počtom rokov trvania služobného pomeru až do 35 rokov trvania služobného pomeru.
U policajtov a vojakov, ktorí do dňa účinnosti navrhovanej novelizácie splnili podmienku 15 rokov trvania služobného pomeru na vznik nároku na výsluhový dôchodok, sa spôsob výpočtu výsluhového dôchodku vcelku zachováva.
Meniť sa má tiež mechanizmus valorizácie dôchodkov z výsluhového zabezpečenia policajtov a vojakov tak, že zvyšovanie bude podmienené zvýšením funkčných platov policajtov, hasičov, príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže, Slovenskej informačnej služby, Horskej záchrannej služby, funkčných platov colníkov či hodnostných platov profesionálnych vojakov.
Zmeniť sa majú aj podmienky vzniku nároku na výsluhový príspevok, a to postupným zvyšovaním minimálnej požadovanej doby služby z päť na desať rokov a zároveň zvýšením hornej hranice doby služby, po vykonaní ktorej sa bude poskytovať tento príspevok zo 14 na 24 rokov namiesto doteraz trvalo poskytovaného výsluhového dôchodku. Navrhovaná legislatíva z dielne rezortu vnútra sa má dotknúť aj nároku na odchodné.
Pre jeho uplatnenie bude treba odslúžiť minimálne 13 rokov namiesto doterajších päť rokov. Platiť to má pre tých policajtov a profesionálnych vojakov, ktorí budú prijatí do služobného pomeru najskôr dňom účinnosti novely zákona.
Ďalej sa má platba poistného policajtom a vojakom zvýšiť z päť na sedem percent. Poistné platené zamestnávateľom má narásť zo 17 na 20 percent. Novela počíta aj s čiastočným spoplatnením kúpeľnej starostlivosti poskytovanej doteraz zadarmo.