Výsluhový dôchodok sa nemá iba zdaniť. Aby vojak či policajt získal naň nárok, mal by byť v služobnom pomere dlhšie.
BRATISLAVA. Minister vnútra Robert Kaliňák ukázal, ako chce zmeniť výsluhové dôchodky policajtov, vojakov či hasičov.
Zmenami od januára budúceho roka sa má dosiahnuť, aby štát menej dotoval osobitné účty, z ktorých sa tieto dôchodky vyplácajú.
Desať alebo 19 percent
Policajti a vojaci môžu dnes získať výsluhový dôchodok, ak boli v službe 15 rokov. Od budúceho roka sa má
Silové zložky
Čo sa navrhuje
(niektoré zmeny)
Dĺžka trvania služby, aby vznikol nárok na výsluhový dôchodok, sa má od januára postupne po rokoch zvýšiť z dnešných 15 na 25 rokov.
Zavedie sa odvod 10 % na dôchodky priznané po 30. júni 2002 až do dosiahnutia penzijného veku poberateľa.
Základná výmera výsluhového dôchodku sa má postupne zvyšovať podľa počtu rokov trvania služby až do 35 rokov jej trvania.
Poistné platené policajtom a vojakom sa má zvýšiť z 5 % na 7 %, poistné platené zamestnávateľom stúpne zo 17 % na 20 %.
Tým, čo budú k 1. januáru 2013 v službe menej ako päť rokov, sprísnia podmienky vzniku nároku na výsluhový príspevok, minimálna dĺžka služby pre vznik nároku na odchodné sa predĺži z 5 na 13 rokov.
Zdroj: návrh novely zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov
dĺžka trvania služby potrebnej na vznik nároku na výsluhový dôchodok začať postupne zvyšovať na 25 rokov. Ráta s tým návrh novely zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov.
Aby boli policajti či vojaci motivovaní zostať v služobnom pomere čo najdlhšie, má sa zmeniť aj spôsob výpočtu výmery výsluhového dôchodku. Čím budú v službe dlhšie, tým má byť vyšší.
Z výsluhových dôchodkov, na ktoré vznikol nárok po 30. júni 2002, sa má tiež platiť 10-percentný odvod.
Dôchodky majú byť takto zdanené dovtedy, kým ich poberateľ nedosiahne dôchodkový vek. U mužov je to 62 rokov, u žien je to dnes menej, v závislosti od počtu detí.
Zdaniť výsluhové dôchodky zrážkovou daňou 19 percent navrhol aj minister financií Peter Kažimír. Oba rezorty tvrdia, že chcú o svojich návrhoch diskutovať.
Opozícia má výhrady
Predĺženie obdobia vzniku nároku na výsluhový dôchodok na 25 rokov navrhla aj Radičovej vláda.
„Kaliňák ako opozičný politik vtedy tvrdil, že je neprijateľné, aby v jednej hliadke boli dve kategórie policajtov: jeden, ktorý bude mať nárok na výsluhový dôchodok po 15 rokoch, a druhý po 25 rokoch,“ pripomenul exminister vnútra Daniel Lipšic.
S niektorými navrhovanými opatreniami by sa dalo súhlasiť, keby sa týkali len nových príslušníkov ozbrojených síl a nie aj súčasných, hovorí exminister obrany Ľubomír Galko.
„Smer pritom pred voľbami deklaroval, že nezasiahne do sociálneho systému súčasných vojakov a policajtov,“ povedal Galko.
V návrhu novely mu tiež chýbajú opatrenia, ktoré by zúžili okruh poberateľov výsluhových dôchodkov do budúcnosti.
„Niečo iné je napríklad elitný vojak pyrotechnik v misii v Afganistane, a niečo iné vojak právnik alebo asistent na generálnom štábe na ministerstve v kancelárii,“ dodal Galko.
Aj analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana si myslí, že by sa malo viac rozlišovať medzi tými, ktorí sú nasadení v rizikovom prostredí, a vojakmi či policajtmi, ktorí nečelia priamemu riziku.
Spolu so zdaňovaním by vláda mala podľa neho reformovať aj spôsob odmeňovania silových zloziek. „Mala by zmeniť koncepciu, na základe ktorej sa bude viac zdrojov poskytovať počas služby a menej, prípadne žiadne po službe,“ dodal Ďurana.
Zväz vojakov a hasiči návrh nevítajú
PVýsluhové príspevky sa v Česku zdaňujú od roku 2011. Štát tam čelí žalobám občanov.
BRATISLAVA. V Česku sa od januára 2011 zdaňujú výsluhové príspevky sadzbou 15 percent. Niektorí občania, ktorých sa to dotklo, podali podľa médií na súde žalobu.
České ministerstvo financií zdaňovanie výsluhových dávok vysvetľuje snahou odbúrať špeciálne daňové režimy. „Postup je v súlade s ústavným poriadkom Českej republiky,“ povedal Radek Ležatka z ministerstva financií.
Šéf policajných odborov Miroslav Litva predpokaldá, že aj u nás sa nájde niekto, kto navrhované zmeny napadne. „Treba prijať určité opatrenia, aby sa stabilizovala situácia na osobitných účtoch,“ povedal Litva.
Naše ministerstvá financií aj vnútra uviedli, že ich návrhy sú ešte len v pripomienkovom konaní. Preto považujú otázky o možných žalobách za predčasné.
Podľa prezidenta Zväzu vojakov Michala Bohunického sú niektoré navrhované zmeny diskriminačné pre konkrétnu časť občanov, a to výsluhových dôchodcov.
Zväzu vojakov sa tiež nepozdáva, akým spôsobom sa navrhuje zmeniť spôsob valorizácie výsluhových dôchodkov. Podľa návrhu ministerstva vnútra bude ich zvyšovanie podmienené zvýšením funkčných platov členov ozbrojených zložiek, hasičov a záchranárov.
Aj prezident hasičských odborov Daniel Petrovič tvrdí, že v návrhu je viacero ustanovení, z ktorých nie sú nadšení. Upozornil tiež, že na rozdiel od Odborového zväzu polície sa na príprave novely zákona o sociálnom zabezpečení nemali možnosť zúčastniť.
(of, sita)