BRATISLAVA. Manažérov Tiposu má cez dozornú radu kontrolovať aj Vladimír Štric, ktorý bol jej podpredsedom aj za prvej Ficovej vlády.
Vybral si ho minister financií Peter Kažimír (Smer), podľa jeho tlačového odboru rozhodli dobré skúsenosti z minulosti.
Štric bol za druhej Dzurindovej vlády asistentom poslanca Smeru Dušana Muňka. „Určite som ho nikomu neodporúčal ani teraz, ani keď bol v Tipose prvýkrát,“ reagoval Muňko.
Starí nominanti Smeru sa vrátili aj do predstavenstva Tiposu. O päť miest síce v konkurze súťažilo 96 ľudí, no podľa pravidiel výberu štátnych manažérov má konečné slovo minister.
Staronového manažéra Ladislava Kriška si Kažimír vybral zo štyroch najlepších kandidátov. Na zvyšné štyri stoličky vybral zo 17 najlepších uchádzačov dvoch ďalších známych: Jána Barcziho a Ivana Litvaja.
Všetci traja manažovali lotériu už v roku 2008, keď pokútne vyplatila cyperskému Lemikonu 16 miliónov eur. Či vtedy hlasovali za prijatie mimosúdnej dohody s Lemikonom, staronoví manažéri neodpovedali.
„V žiadnom prípade nešlo o mimosúdnu dohodu alebo o mimosúdne vyrovnanie!“ odpísalo ministerstva financií na otázku, či sa Kažimír pýtal staronových nominantov na ich podiel pri schvaľovaní dohody s cyperskou schránkou.
Kažimír podporuje ďalšiu súdnu bitku s Lemikonom. „Našou prioritou je ochrana verejného záujmu,“ tvrdí rezort. Mimosúdna dohoda podľa ministerstva už ani nie je možná, odkazuje na vlaňajší verdikt Ústavného súdu.
Ústavní sudcovia vlani rozhodli, že ich kolegovia na nižších súdoch spor s cyperskou schránkou posúdili povrchne a ignorovali dôkazy v prospech Tiposu.