Agentúrnu správu sme o 16:58 nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Rwanda, Rusko alebo Irán. Tieto krajiny lákajú investorov viac ako Slovensko. Ukázal to rebríček konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra, ktorý zahŕňa 144 krajín sveta.
Slovensko v ňom obsadilo 71. miesto. Oproti vlaňajšku kleslo o dve priečky.
Sme najhorší z V 4
Rebríček
Ako sa robil
Svetové ekonomické fórum hodnotí konkurencieschopnosť krajín podľa štatistík a celosvetového prieskumu medzi manažérmi.
Prieskum robil od februára do apríla 2012.
Zapojilo sa doň 14-tisíc manažérov zo 144 krajín.
U nás prieskum koordinuje Podnikateľská aliancia Slovenska.
Zdroj: PAS
Naša schopnosť konkurovať sa prepadáva šiesty rok. „Ide o historicky najhoršie umiestnenie od zaradenia Slovenska do porovnania v roku 1997,“ povedal Róbert Kičina z Podnikateľskej aliancie Slovenska.
O imidž reformnej krajiny už Slovensko podľa neho definitívne prišlo a od roku 2004 sa podnikatelia nedočkali nových reforiem, ktoré by zásadným spôsobom zlepšili podmienky na podnikanie, dodal.
Naše umiestnenie je najhoršie z krajín V 4. V Únii sú menej lákavými krajinami pre investorov už len Grécko a Rumunsko.
„Dlhodobou nečinnosťou sme sa dostali tam, kde sme. Nenapravíme to zo dňa na deň,“ vraví minister hospodárstva Tomáš Malatinský. Dodal, že to nie je problém len jeho rezortu.
Výstraha je skôr v tom, že od konca Dzurindovej vlády sa názory topmanažérov na smerovanie Slovenska nepretržite zhoršujú, myslí si Konštantín Čikovský
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Firmy: Nie je to také zlé
Podnikatelia najviac Slovensku vyčítajú slabú vymožiteľnosť práva, vysokú mieru klientelizmu či nízku dôveru verejnosti voči politikom.
„Prostredie pozitívne neovplyvňujú časté zmeny zákonov, ktoré firmy výrazne zaťažujú,“ hovorí Vladimír Machalík, hovorca Volkswagenu. Dôležitý je podľa neho aj rozvoj infraštruktúry a flexibilita pracovného trhu.
Investičné skupiny Penta a J&T, ktoré podnikajú v krajinách V 4, postavenie Slovenska nevidia tak zle. „Nemyslíme si, že Slovensko je v konkurencieschopnosti v horšej pozícii ako Česko, Poľsko či Maďarsko,“ povedal hlavný analytik Penta Investments Peter Perutka.
Slovensko je podľa neho v kľúčových oblastiach, ako sú dane, odvody, zdravotníctvo, či regulačné pravidlá v energetike, značne nestabilné, hovorí. Výmenou vlády podľa neho dochádza k protichodným zmenám. „To výrazne sťažuje predvídateľnosť podnikateľského prostredia a pravidiel,“ dodal.
Kliknite - obrázok zväčšíte
J&T považuje pri porovnávaní za smerodajnú správu Doing Business Svetovej banky. V nej vychádza Slovensko z krajín V 4 najlepšie.
Správa Svetovej banky našla nevýhody Slovenska v administratívnej náročnosti podnikateľa pri platení daní a vo veľkej byrokracii pri zahraničnom obchode, hovorí Nikol Kubaská, hovorkyňa J&T. „Mínusom je aj ochrana investorov, ale v tomto kritériu zaostáva celý región, s výnimkou Poľska,“ dodala.
Obchodný reťazec Tesco kritizuje najmä to, že dotácie pre poľnohospodársku prvovýrobu sú u nás nižšie v porovnaní s inými členskými krajinami v Únie. Na našu schopnosť konkurovať v oblasti predaja potravín negatívne vplýva aj "značne vysoká DPH na potraviny," povedala hovorkyňa Tesca Zuzana Lošáková.
Zdroj: PAS
Rozdiely sa zväčšujú
Experti hodnotia schopnosti Grécka horšie ako viaceré rozvojové krajiny.
V dôsledku dlhovej krízy sa rozdiely v konkurencieschopnosti medzi 17 členmi eurozóny znovu prehĺbili. Medzi nimi zostáva na poslednom mieste Grécko.
V Správe o globálnom indexe konkurencieschopnosti 2012 - 2013, ktorú dnes zverejnilo Svetové ekonomické fórum (WEF) v Ženeve, sa grécka ekonomika medziročne prepadla o šesť miest na 96. pozíciu medzi 144 hodnotenými krajinami.
Nemecko, šieste, už nie je tretie najlepšie z eurozóny, voči vlaňajšku ho predstihlo Holandsko. Z vlaňajšej štvrtej priečky na tretiu sa prebojovalo Fínsko. Spojené štáty síce strácajú konkurencieschopnosť, ale zachovávajú si povesť krajiny s najlepším vzťahom k inováciám. Pred Fínskom zostali v celkovom skóre Singapur a vedúce Švajčiarsko.
Grécko horšie ako rozvojové krajiny
Experti hodnotia schopnosti Grécka horšie ako viaceré rozvojové krajiny. Zaostalo za Vietnamom (75.), Botswanou (79.) a dokonca aj za 85. Kambodžou.
Konečné skóre krajín sa vyratúva z 12 kritérií. Medzi nimi sú rámcové ekonomické podmienky štátu, vývojový štandard podľa finančných trhov a stav infraštruktúry.
Slovensko sa prepadlo na 71. priečku. Oproti vlaňajšku kleslo o dve miesta.
Poradie v prvej desiatke je nasledujúce: Švajčiarsko, Singapur, Fínsko, Švédsko, Holandsko, Nemecko, Spojené štáty, Veľká Británia, Hongkong a Japonsko. Čína je na 29. pozícii.
Slovensko najhoršie z V4
Pred Slovenskom sa z Vyšehradskej štvorky umiestnilo Maďarsko na 60., Poľsko na 41. a Česko na 39. mieste. Kým Česko medziročne kleslo o jedno, Maďarsko sa prepadlo o 12 miest a Poľsko sa z minuloročnej pozície nepohlo.
Čína je podľa správy 29. a Rusko 67. Čína klesla o tri miesta, Rusko o jedno.
Informovali o tom agentúra DPA a Svetové ekonomické fórum na svojej internetovej stránke.
TASR