BRATISLAVA.
"Viac ako polovica Slovákov, až 56 %, nevie v praxi zhodnotiť skutočnú výhodnosť úveru,“ uviedla na piatkovej tlačovej besede Jana Mokráňová z Nadácie Partners.
Takmer tri štvrtiny obyvateľstva nie sú schopné rozlíšiť mieru rizika pri jednotlivých typoch investície.
"Ľudia majú problém pochopiť prepojenie miery rizika s mierou výnosu, keď veľmi často očakávajú veľmi vysoké výnosy za relatívne malé riziko,“ skonštatoval správca nadácie Juraj Juras.
Práve to im môže robiť problémy pri výbere vhodného investičného produktu, či pri zvolení dôchodkového piliera.
Podpriemernú úroveň finančných znalostí, teda schopnosť pochopiť základné finančné poznatky z ekonómie a financií, majú mladí ľudia vo veku od 18 do 24 rokov.
"Vyplýva to z nedostatočného podchytenia v rámci školského systému. Do budúcnosti bude dôležité, aby školy, či už základné alebo stredné pochopili, že základy finančnej gramotnosti patria ku všeobecným znalostiam a základnému vzdelaniu a zaradili tému financií do svojich osnov,“ skonštatovala Mokráňová.
Najohrozenejšou skupinou sú však podľa prieskumu ľudia vo veku nad 65 rokov a nižšie príjmové skupiny, ktorých príjem je menší ako 500 eur mesačne. Naopak, najlepšie s finančnými vedomosťami sú na tom ľudia v strednom veku, teda od 35 do 54 rokov.
Slovákom robí problém aj šetrenie, keďže podľa prieskumu takmer polovica z nás, až 43 %, neušetrí z mesačného platu vôbec nič. Ďalších 42 % ušetrí menej ako desatinu z príjmu. Hoci Slováci ušetria málo, na splátky úverov naopak minú v priemere až tretinu svojho platu.
"Domácnosti nie sú pripravené finančne ustáť dočasné turbulencie a majú tendenciu hľadať riešenie v podobe predražených pôžičiek,“ uzavrel Juras.