BRATISLAVA. V rovnakom období minulého roku to bolo len 200 tis. metrov štvorcových.
V porovnaní s rokmi 2008 a 2009, kedy doznieval rozmach novej výstavby, je to však o milión metrov štvorcových menej. Ako ďalej vyplýva z údajov spoločnosti Cushman & Wakefield (C&W), región je stabilný a výrazné výkyvy by sa v najbližších mesiacoch vyskytnúť nemali.
V strednej Európe vidí C&W priestor pre ďalšiu výstavbu, keďže dopyt na Slovensku a v Čechách mierne prevyšuje aktuálnu ponuku voľných plôch.
Ich podiel za uplynulých šesť mesiacov klesol pod 10 %, priemer celého regiónu sa drží nad touto hranicou. Nová výstavba sa však podľa C&W výrazne nerozbieha.
"Jedným z dôvodov je nedostatok domácich investorov schopných kupovať hotové haly. Developeri pritom chcú a potrebujú postavené parky predávať, aby mohli peniaze z predaje investovať späť do ďalšej výstavby," povedal Ferdinand Hlobil, vedúci stredoeurópskeho priemyselného tímu v C&W.
Z údajov C&W tiež vyplýva, že v súčasnosti je v stredoeurópskom regióne k dispozícii 15 mil. metrov štvorcových hál na prenájom. V prvom polroku sa rozloha prenajatých priestorov znížila z 1,5 mil. na 1,2 mil. metrov štvorcových.
"Dopyt po priestoroch ťahá predovšetkým výroba - špeciálne automobilová, napojená na nemeckú ekonomiku," skonštatoval Hlobil.
Najviac prenájmov sa uskutočnilo v Poľsku a v Čechách. "Dá sa povedať, že tieto dve krajiny pôsobia ako stabilizátory celého regiónu," dodal Hlobil.
Trh priemyselných nehnuteľností v strednej Európe je podľa neho v pomerne dobrej kondícií aj napriek pretrvávajúcej globálnej kríze. "Developeri a investori svojou kontinuálnou expanziou naznačujú, že táto časť trhu nehnuteľností je stále zisková," uzavrel Hlobil.