ATÉNY, BRATISLAVA. V Aténach pracoval Tilemachos Karachalios 17 rokov ako lekárnik. Mal firemné auto a nosil drahé obleky.
Dnes žije vo Švédsku a živí sa umývaním toaliet. Je utečencom z vlastnej iniciatívy. „Je to ťažké, ale snažím sa prežiť,“ rozpráva pre televíziu Bloomberg.
Usilovnému štyridsiatnikovi neprekáža špinavá práca. Vyčíta si len, že nevidí vyrastať šesťročnú dcéru, ktorú nechal u svojich rodičov. Väčšiu časť zo zarobených peňazí posiela do Grécka, ktoré je päť rokov v recesii.
Bez práce a budúcnosti
V Grécku je už bez práce takmer každý štvrtý obyvateľ. Štatistický úrad zverejnil, že nezamestnanosť v druhom štvrťroku stúpla na 23,6 percenta z 22,6 v prvom štvrťroku.
Za rok sa rozšírili rady nezamestnaných o 45 percent. Krajina má po Španielsku druhú najvyššiu nezamestnanosť na svete.
Vo Švédsku je nezamestnaných len 7,5 percenta ľudí. Do Štokholmu sa za prácou vybrala aj 48-ročná Ourania Michtopoulová. S rodinou predali dom v Solúne a presťahovali sa do malého bytu.
Jej manžel rozbieha kariéru architekta, deti navštevujú kurzy švédčiny. „Dcéra mi viackrát povedala, že Švédsko nenávidí a chce ísť domov,“ vraví pre Bloomberg.
Plat od dvetisíc eur
Karachalios sa cíti vo Švédsku ako cudzinec. Nemá tam zázemie, nepozná jazyk, míňa posledné úspory. To vyvoláva pocit úzkosti.
Známy mu pomohol prenajať stroho upravený byt za 670 eur mesačne s dvojplatničkou. Susedia sú prisťahovalci z Blízkeho východu.
Ako farmaceut sa chcel starať o starších ľudí. Keďže neovláda jazyk, neprijali ho ani do reštaurácií.
Pracuje ako upratovač v základných školách. Na výplatu sa nesťažuje, zarába od 2000 do 3000 eur. Hoci jeho prácu mnohí považujú za podradnú, tvrdí, že konečne žije. „Oveľa horšia bola nezamestnanosť. Bol som vtedy stále nervózny,“ povedal.
Krízy a škrtov v domovskom Grécku má plné zuby. „Som z toho unavený. Prajem si zatvoriť oči a prebudiť sa o desať rokov a nemusieť sa o nič starať,“ dodal.
Švédsko mu poskytlo šancu na nový život. Napriek tomu tvrdí, že aj v čase krízy je na Grécko stále hrdý a raz sa domov vráti.
Vláda v Aténach chce reformy neskôr
Premiér Antonis Samaras sa nevie s koalíciou dohodnúť na reformách. Chcú odklad o štyri roky.
ATÉNY. Reformy v Grécku sa zastavili. Vláda Antonisa Samarasa nechce akceptovať tvrdé reformy, ktoré im odporúčajú veritelia z Bruselu.
Medzi nimi je rozšírený pracovný týždeň na 76 hodín, zvýšenie odchodu do dôchodku na 67 rokov a prepúšťanie úradníkov, počas troch rokov 35-tisíc ľudí.
Tieto opatrenia sú súčasťou podmienok na získanie 31 miliárd eur z druhého balíčka pomoci. „Inšpektori z Trojky si musia uvedomiť, že opatrenia nebudú fungovať v krajine, ktorá sa rúca,“ povedal predseda menšej koaličnej Strany demokratickej ľavice Fotis Kouvelis.
Evangelos Venizelos z koaličnej strany PASOK povedal, že rokovania s Trojkou sú ťažké a trvá nie na dvojročnom, ale na štvorročnom odklade reforiem.
Najväčšie grécke odborové zväzy zvolali generálny štrajk na 26. septembra a má byť reakciou na nový vládny balík úsporných opatrení, ktorý podľa očakávania ešte zhorší utrpenie v krajine zasiahnutej recesiou.
O termíne 24-hodinového štrajku sa rozhodlo dnes, uviedla hovorkyňa Generálnej konfederácie gréckych pracujúcich. Dodala, že k štrajku sa pridajú aj odbory štátnych zamestnancov.
Veritelia, ktorí poskytli Grécku záchranné pôžičky, žiadajú od gréckej konzervatívnej vlády, aby urobila ďalšie škrty v štátnom rozpočte vo výške 11,5 miliardy eur, a to nasledujúce dva roky. Dnes zverejnené vládne údaje ukázali, že nezamestnanosť v Grécku stúpla v druhom štvrťroku 2012 až na 23,6 % - to je nárast v porovnaní s 16,3 % v predchádzajúcom roku.
Atény žiadajú viac času na nápravu verejných financií a argumentujú, že úsporné opatrenia budú kontraproduktívne, ak budú v oslabenej ekonomike Grécka zavádzané príliš rýchlo. Premiér Antonis Samaras dnes rokoval o tejto záležitosti s francúzskym ministrom financií Pierrom Moscovicim.
Približne 200 zdravotne postihnutých ľudí sa dnes zhromaždilo pred ministerstvom financií, kde protestovalo proti navrhovaným škrtom vo finančných príspevkoch.
"To, čo hovoríme, je jasné: Slepých a invalidných ľudí nemožno z tejto krízy obviňovať," povedal na demonštrácii slepec zo stredogréckeho mesta Volos.
jt, tasr