BRATISLAVA. Akcie si od začiatku leta pripísali slušné zisky. Americké akcie zarobili za necelé tri mesiace asi dvanásť percent.Akciové* od začiatku roka (%) / od vzniku (% p. a.)
Sporitelia v druhom pilieri toto zhodnotenie nepocítili. V akciových a zmiešaných dôchodkových fondoch, kde má penzijné úspory viac ako 85 percent sporiteľov, totiž nie sú takmer žiadne akcie.
Dôchodková správcovská spoločnosť (DSS) Allianz má v akciovom fonde asi osem percent akcií, Axa a DSS Poštovej banky po tri percentá.
V akciovom fonde spravovanom Aegon DSS je podiel akciovej zložky 0,3 percenta, vo fondoch VÚB Generali a ING akcie chýbajú.
Ďalšia nevyužitá šanca
Druhý pilier
Zhodnotenie fondov
Aegon: 2,90 / 0,94
Allianz: 2,27 / 1,39
AXA: 1,60 / 1,20
DSS Poštovej banky: 2,18 / 1,07
ING: 2,43 / 1,17
VÚB Generali: 2,63 / 1,60
Indexové* za 3 mesiace (%)
Aegon: 6,61
Allianz: 7,28
AXA: 7,65
DSS Poštovej banky: 10,20
ING: 16,97
VÚB Generali: 6,49
* k 7. 9. 2012, zdroj: ADSS
V akciových penzijných fondoch má byť pritom do konca roka najmenej 20 percent akciových investícií. Hovorí tak zákon.
DSS o tom vedia minimálne od apríla. Akcie nekupovali aj preto, lebo vyčkávali na zmeny, s ktorými príde Ficova vláda.
„Zachovali sa presne tak ako v minulosti. Svojím spôsobom sporitelia opäť doplatili na to, že vďaka politikom im ušlo ďalšie priaznivé obdobie na trhoch,“ hovorí ekonóm Michal Nalevanko.
Akcie v druhom pilieri chýbajú od jari 2009. Prvá Ficova vláda zaviedla vtedy plošné garancie do všetkých troch typov fondov, ktoré v tom čase boli.
DSS postupne vypredali akcie, ktorých podiel v rastových fondoch neprevýšil vtedy 15 percent.
Spätne sa ukázalo, že to bolo v čase, keď akcie dosiahli pokrízové dno. Potom už trhy rástli. Americké akcie od marca do decembra 2009 zarobili podľa Patria Finance 66 percent.
Index S&P 500 klesol v marci 2009 na úroveň 666 bodov, v piatok podľa Bloombergu dosiahol 1 464 bodov, čo je o viac ako sto percent vyššie.
V druhom pilieri dnes najlepšie zarábajú indexové fondy, ktoré vznikli v apríli a kopírujú vývoj akciových indexov.
Za tri mesiace zarobili od 6,5 do 17 percent. Sporí si v nich len desatina percenta sporiteľov z ich celkového počtu 1,45 milióna.
Akciové fondy za tri mesiace zarobili najviac jedno percento, od začiatku roka od 1,6 do 2,9 percenta. Podobné zhodnotenie je aj v zmiešaných fondoch a dlhopisových garantovaných fondoch.
Povinnosť asi zrušia
DSS sa akcie nechystajú veľmi kupovať. Národnú banku Slovenska môžu požiadať o výnimku. Allianz už povedal, že tak urobí.
„Naďalej zostávame skôr opatrní. V portfóliach zatiaľ nemáme akcie a vyhýbame sa dlhopisom, ktoré boli vydané problémovými krajinami s horším kreditným hodnotením," hovorí zase Alena Fábryová, manažérka pre dôchodky ING DSS.
DSS argumentujú aj tým, že sporitelia sa majú do konca marca rozhodnúť, či si chcú sporiť vo fondoch bez záruk.
Dôchodkové fondy
Aké fondy spravuje každá zo šiestich DSS:
Dlhopisový garantovaný fond
(je aktívne spravovaný, nemôžu byť v ňom akcie)Zmiešaný fond bez garancií (je aktívne spravovaný, môžu v ňom byť aj akcie)
Akciový fond bez garancií (je aktívne spravovaný, sporí si v ňom najviac ľudí, do konca roka má byť v ňom aspoň 20 percent akcií)
Indexový fond bez garancií
(je pasívne spravovaný, kopíruje vývoj akciových indexov)záruk.
Sú presvedčené, že väčšina zvolí pasívny prístup a stanú sa automaticky sporiteľmi garantovaných fondov.
Ak by kupovali akcie a trhy by na jar klesli, strata by sa vo fondoch s garanciami zmazávala dlhšie. „Osobne by som nešiel do rizika, keď nie je jasné, ako sa prerozdelia sporitelia,“ hovorí ekonóm SAV Vladimír Baláž.
Druhý pilier je tiež otvorený pre vstup aj výstup z neho od začiatku septembra do konca januára budúceho roka.
Ministerstvo práce zvažuje, že povinnosť minimálnej hranice pre akcie v akciových dôchodkových fondoch od januára úplne zruší alebo ju presunie o ďalší rok. Smer ju v septembrovej novele ešte ponechal.
„Prikláňam sa k zrušeniu minimálneho limitu pre akcie,“ vraví štátny tajomník Jozef Burian (Smer). V negarantovaných fondoch by však akcie podľa neho mali byť.
Burian tiež súhlasí s tým, že za chýbajúcimi akciami v druhom pilieri sú aj časté legislatívne zmeny. „Je to časť pravdy, preto budeme hľadať možnosť ústavného riešenia," povedal.
Bývalá vláda podľa exministra práce Jozefa Mihála (SaS) stanovila minimálnu hranicu pre akcie preto, lebo aj pred zavedením garancií do druhého piliera v roku 2009 DSS investovali do akcií relatívne nízky podiel majetku.
V rastových fondoch (dnešných akciových) neprevýšil 20 či 25 percent. „Vyzerá to tak, že sa do akcií ani nebude investovať a výnosy budú zas nízke,“ vraví Mihál.
Komoditný analytik Colossea Boris Tomčiak hovorí, že akcie majú v dôchodkovom systéme význam.
Z dlhodobého hľadiska, čo je 30 až 40 rokov, dokážu priniesť priemerné ročné zhodnotenie sedem až osem percent, dlhopisy tri až štyri percentá.
Práve dlhopisy majú dnes najväčší podiel v portfóliach akciových a zmiešaných dôchodkových fondoch.
Indexové fondy možno zrušia
Niektoré DSS naznačujú, že ak sa v najbližších mesiacoch nezvýši počet sporiteľov v indexových fondoch, tak ich zrušia.
Spravovali by tak iba dva typy dôchodkových fondov - jeden s garanciami a druhý bez nich. Umožňuje im to zákon.
Allianz sa tak už rozhodol. Portfóliový manažér spoločnosti Miroslav Kotov tvrdí, že počítajú s tým, že v aktívne riadenom akciovom fonde budú mať akciové investície vysoký podiel.