BRATISLAVA. Nákup veľkých projektov nad desať miliónov eur bez tradičnej súťaže, ako to navrhol minister vnútra Robert Kaliňák (Smer), považujú piati zo štrnástich členov Ficovej vlády za hazard.
Výber uchádzačov o strategické zákazky, teda nákupy drahých projektov celoštátneho významu, chce totiž Kaliňák nechať na svojvoľnom rozhodnutí úradníkov.
„Tento návrh umožňuje bez akéhokoľvek zastierania korupciu a klientelizmus,“ napísal v rámci pripomienkovania novely zákona o verejnom obstarávaní minister hospodárstva Tomáš Malatinský.
Žiada, aby sa strategické zákazky vyčiarkli alebo zásadne preformulovali.
Prídeme o eurofondy?
Keď Kaliňák strategické zákazky z novely nevyčiarkne, mala by platiť výnimka, aby sa cez ne nekupovali eurofondové projekty. Žiada to šéf agrorezortu Ľubomír Jahnátek.
„Ide o postup, ktorý by mohol byť označený ako netransparentný a mohol by spôsobiť problémy s čerpaním eurofondov,“ varuje.
Za netransparentné považujú strategické zákazky aj minister životného prostredia Peter Žiga, minister dopravy Ján Počiatek či minister práce Ján Richter.
Pridali sa tak k mimovládkam a časti opozície, ktorá nový spôsob nákupu veľkých zákaziek kritizuje od zverejnenia návrhu novely.
Kaliňák nechce povedať, či sa strategickej zákazky vzdá. „Na vládu predložíme novelu, akú si pripravíme,“ reagoval včera na pripomienky.
Za desať dní prišlo k návrhu novely 1224 pripomienok. Viac, takmer 3000 pripomienok, bolo pri zákone o odpadoch. Smer ho stiahol.
Kaliňák chce vyriešiť všetky pripomienky. Preto pripúšťa, že nové pravidlá pre tendre začnú platiť neskôr ako od januára.
Slávnosti transparentnosti sa nekonajú, píše Konštantín Čikovský
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Borec žiada návrh prepracovať
Veľmi kriticky sa k novele stavia rezort spravodlivosti. Ministrovi Tomášovi Borecovi chýbajú napríklad odôvodnenia väčšiny zmien.
„Odôvodnenia sú neprimerané a nedostatočné významu, aký tento materiál má,“ odkázal Kaliňákovi.
Na porovnanie: kým návrh zákona má 43 strán, odôvodnenie len 13 strán. Vnútro totiž väčšinu zmien označuje za technické, tvrdí.
Borecovi sa nepáči ani skrátenie lehoty na predkladanie pripomienok zo 14 na 10 dní. Považuje to za porušenie vládnych pravidiel. Novelu žiada stiahnuť, prepracovať a opäť predložiť.
Kaliňák kratšie pripomienkovanie odôvodnil tým, že o novele prebieha dva mesiace verejná diskusia. Za tento čas sa však dokument výrazne menil.
Čo ešte ministri návrhu vyčítajú
Okrem strategickej zákazky by ministri zmenili aj ďalšie Kaliňákove návrhy.
1. Zneužiteľné referencie
Štát by mal hodnotiť na webe, ako je spokojný s dodávateľmi, teda s rýchlosťou dodania či kvalitou práce. Zavedenie referencií je podľa ministrov zneužiteľné a môže byť diskriminačné.
Účasť v niektorých súťažiach sa má totiž podmieniť dobrými referenciami. Voči negatívnemu hodnoteniu by sa podnikatelia nemohli brániť.
2. Bude menej námietok
Kaliňák navrhuje, aby sa mohli namietať len súťaže nad 200-tisíc eur, dnes je limit 40-tisíc eur.
Úrad pre verejné obstarávanie má o námietkach rozhodovať až na konci tendra, čo je podľa ministrov nielen nepraktické, ale môže byť aj v rozpore s európskym právom.
3. Kupovať má Kaliňák
Ministerstvo vnútra má nakupovať drahé služby či stavebné práce pre ďalšie rezorty a úrady. Iným ministrom nie je jasné, čo, pre koho a v akých situáciách by mal Kaliňák nakupovať.
Minister dopravy varuje, že cez ministerstvo vnútra by sa po novom nakupovali asi dve pätiny z celkového počtu obstarávaní.