SDKÚ vyzvala premiéra Roberta Fica, aby odobral Kaliňákovi reformu štátnych nákupov. Premiér mu však verí.
BRATISLAVA. Ani tisícdvesto výčitiek nepresvedčilo ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer), aby sa vzdal nových pravidiel na štátne nákupy. Kaliňákov návrh pritom kritizujú aj jeho spolustraníci.
SDKÚ vyzvala premiéra Roberta Fica, aby nové pravidlá verejného obstarávania pripravil iný minister. Napríklad šéf rezortu justície. Toto ministerstvo má totiž podľa exministerky Lucie Žitňanskej dosť odborníkov na prípravu kvalitného zákona.
Nový návrh by mohol podľa SDKÚ vypracovať aj minister financií Peter Kažimír. Pripravil by totiž pravidlá, ktoré ušetria štátu peniaze.
Kaliňák návrh nestiahne
SDKÚ žiada, aby bola Kaliňákova novela stiahnutá. „Z pokusu ovplyvniť verejné obstarávanie korupčným smerom usvedčili Kaliňáka aj jeho vlastní ministri,“ tvrdí poslanec Miroslav Beblavý.
„Robert Kaliňák má dôveru predsedu vlády pri príprave novely zákona o verejnom obstarávaní,“ reagovala na výzvu SDKÚ Ficova hovorkyňa Beatrice Hudáková.
Ministerstvo vnútra nevníma množstvo pripomienok ako dôvod na stiahnutie novely, povedala Ingrid Stanová z komunikačného odboru ministerstva vnútra.
Tvrdí, že niektoré výhrady vypovedajú len o rozdielnych pohľadoch na riešenie rovnakého problému. „Ide o zásadnú zmenu, je preto prirodzené, že návrhy sú široko pripomienkované,“ dodala.
Kaliňák pre agentúru SITA nevylúčil, že po zapracovaní výhrad pošle novelu na druhé kolo pripomienkovania. Taký postup vyžadujú aj vládne pravidlá prípravy zákonov.
Tým by sa však mohol posunúť termín účinnosti novely. Pôvodne mala platiť od januára, už cez víkend Kaliňák pripustil, že to bude neskôr.
Premiér má dostatok talentu, aby verejnosť presviedčal, že je všetko v poriadku, aj keď to nie je pravda, myslí si Konštantín Čikovský
Čítajte komentár (Piano) >>>
Kritizovali ho aj vlastní
Nové pravidlá verejných súťaží od ich prvého zverejnenia kritizujú mimovládne organizácie. V pripomienkovom konaní sa k nim už pridali aj niektorí ministri.
Napríklad šéf agrorezortu Ľubomír Jahnátek varoval, že zavedením extra metódy na nákup veľkých projektov môže Slovensko prísť o eurofondy.
Kaliňák chce strategické zákazky nad 10 miliónov eur nakupovať bez tradičnej súťaže, výber dodávateľa by závisel od svojvôle úradníkov.
Novela síce podľa ministra práce Jána Richtera rieši, čo sú mimoriadne nízke ponuky, no čo s nimi chce Kaliňák robiť, Richterovi chýba.
Najkritickejší bol minister hospodárstva Tomáš Malatinský, ktorý však nie je členom Smeru. „Tento zákon je veľmi kontroverzný, je na to množstvo názorov. Bude ťažké hľadať kompromis,“ citovala včera jeho slová agentúra TASR.
Víťazov tendrov majú vyberať aj podnikatelia
Minister životného prostredia Peter Žiga nechce, aby tendre vyhodnocovali aj podnikatelia.
BRATISLAVA. O tom, kto bude stavať diaľnice či dodávať drahé zariadenia, by mali v budúcnosti rozhodovať aj podnikatelia. Ich zástupcov, ako aj predstaviteľov zamestnávateľov chce minister vnútra Robert Kaliňák posadiť do komisií, ktoré vyhodnocujú veľké tendre. Navrhol to v novele zákona o verejnom obstarávaní.
Hrozí konflikt záujmov
Hlas na rozhodovanie v komisiách by dostali aj zväzy, v ktorých by mohli byť uchádzači o zákazky.
Tento Kaliňákov nápad sa nepáči šéfovi envirorezortu Petrovi Žigovi (Smer). Varuje, že ide o konflikt záujmov.
„Toto ustanovenie zvýhodňuje iba jednu skupinu subjektov, ktoré môžu mať vplyv a kontrolu nad verejným obstarávaním,“ varuje aj Protimonopolný úrad.
V pripomienke žiada návrh vyčiarknuť práve preto, že členmi podnikateľských združení môžu byť aj záujemcovia o štátne zákazky.
Podnikateľov nechce v komisiách ani Americká obchodná komisia či firma eustream, ktorá je dcérou SPP. „Ide o zásah do právomoci obstarávateľov a prináša riziko úniku dôverných informácií,“ tvrdí eustream.
Firmy do komisií chcú ísť
Podnikateľské zväzy s účasťou svojich nominantov vo výberových komisiách nemajú problém.
Republiková únia zamestnávateľov nehovorí o konflikte záujmov, no do zákona žiada doplniť vetu, aby väčšina členov výberových komisií boli zamestnanci úradov. „Je to vhodné na zabezpečenie transparentnosti a odbornosti komisie,“ vysvetľuje únia.
S vlastným zastúpením v komisiách nevidí problém ani Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení.