BRATISLAVA. Stavby na poľnohospodárskej pôde by mali byť od januára drahšie. Vyššie poplatky má zaviesť novela zákona o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy, ktorú pripravilo ministerstvo pôdohospodárstva a je v pripomienkovom konaní.
Ministerstvo chce tak nasmerovať investorov na menej kvalitné pôdy na východe a severe Slovenska.
Za zmenu najkvalitnejšej pôdy na stavebný pozemok by mal investor zaplatiť 20 eur na štvorcový meter. To je o päť eur viac ako teraz.
Platiť by sa už malo aj za výstavbu na menej kvalitnej pôde, a to dva centy za štvorcový meter. Doteraz sa na takú pôdu poplatky nevzťahovali.
Návrh zmien
Novela ruší
oslobodenie od odvodov pre:
- poľné cesty, protierózne a protipovodňové opatrenia,
- výstavbu diaľnic, ciest a obecné komunikácie vo vlastníctve obce,
- individuálnu bytovú výstavbu na pozemku do 1 000 štvorcových metrov,
- výstavbu verejnoprospešných stavieb a stavieb, ktorých investorom je obec.
Obce platiť nechcú
Okrem vyšších poplatkov sa majú novelou zrušiť aj výnimky, ktoré dnes platia pre obce či malých stavebníkov. To sa nepáči najmä obciam, ktoré viac stavajú.
„Bola by to neskutočná záťaž pre obec, neviem, skade by sme financie ťahali,“ hovorí Zuzana Nebusová, starostka Spišských Tomášoviec. Tejto obci by novela predražila hlavne výstavbu nových ciest.
Tesne v blízkosti obce Dolné Saliby je najkvalitnejšia pôda. Obec nedostala podľa starostu Lajosa Seresa súhlas od Krajského pozemkového úradu na to, aby ju zastavala.
Riešili to pozemkami v zastavanej časti obce. Snahu chrániť kvalitnú pôdu napriek tomu Seres schvaľuje: „Žijeme v oblasti, kde stáročia obyvateľstvo žije z pôdy.“
Ak návrh zákona prejde, obce budú musieť platiť pôdoznalecké posudky aj poplatky za prechodné či trvalé vyňatie pôdy, upozornil výkonný podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska Milan Muška. Zvýšia sa tak podľa neho aj náklady na čerpanie peňazí z eurofondov.
Stavať sa bude menej
Prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Zsolt Lukáč tvrdí, že touto právnou úpravou sa nezvýši záujem investorov o výstavbu na menej kvalitnej pôde na východe a severe Slovenska.
Myslí si, že by pomohla skôr pozitívna motivácia cez daňové zvýhodnenie či investičné stimuly pre tých podnikateľov, ktorí využijú spustnuté územia.
Očakáva však, že pre vyššie poplatky sa môže stavať menej: „Každá komplikácia pre investora spomalí realizáciu,“ tvrdí.
Podobne to vidí aj Pavol Bottka zo Združenia agropodnikateľov a vlastníkov pôdy. „Kým sa nepovie, že na kvalitnej dobrej pôde sa nemôže stavať vôbec, tak si to každý zaplatí,“ hovorí.