Štát im za to má najprv zastaviť platby, hroziť má aj odstavenie od štátnych zákaziek.
BRATISLAVA. Keď budú podnikatelia meškať s platbami dodávateľom pri štátnych zákazkách, mali by im úrady stopnúť peniaze za zákazku.
Chcú to uzákoniť poslanci KDH Ján Figeľ, Ján Hudacký a Július Brocka.
Zhodli sa v tom, že víťazi štátnych tendrov často neplnia záväzky voči dodávateľom. Podľa návrhu KDH by mali platiť dodávateľom v rovnakých lehotách, ako dostávajú peniaze od štátu.
Na chýbajúce platby v hodnote asi 900-tisíc eur za práce na stavbe cesty R1 sa sťažoval napríklad Váhostav.
Smer návrh neodmieta
Meškajúce platby od víťazov štátnych zákaziek považuje za problém aj minister vnútra Robert Kaliňák (Smer). „Po niektorých ostalo mnoho skrachovaných firiem či živnostníkov,“ vraví.
Návrh kresťanských demokratov Smer neodmieta. „S návrhom zákona, prípadne s pripomienkami KDH sa radi oboznámime podrobnejšie,“ odkázala Kaliňákova hovorkyňa Ingrid Stanová.
Aj Ficov Úrad vlády naznačil, že nové pravidlá štátnych nákupov závisia od diskusie.
Poslanci KDH chcú so Smerom rokovať. Hudacký pripúšťa, že by sa ich návrh mohol zapracovať do novely zákona o verejnom obstarávaní.
Chcú stopnúť peniaze
KDH navrhuje, že by mal víťaz tendra zaplatiť dodávateľom najneskôr do dvoch mesiacov. Táto lehota je pri eurofondových projektoch nereálna.
Splatnosti faktúr sú tu často aj viac ako štvrťročné, nie z viny podnikateľov, ale pre zdĺhavú byrokraciu.
Nevyplatený subdodávateľ sa má podľa opozičného návrhu sťažovať na úrade, ktorý si zákazku objednal. Keď mu víťaz tendra nepreukáže, že dodávateľom zaplatil, štát by mu mal zablokovať všetky ďalšie výplaty.
Aby rozhodoval štát férovo, má vidieť do zmlúv medzi dodávateľom a jeho subdodávateľom. Za opakované neplatenie navrhuje KDH stopnutie tendrov pre hriešnika.
Partner advokátskej kancelárie Dedák & Partners Tomáš Kamenec si nemyslí, že by bol návrh mimo reality.
„Veľa bude závisieť od toho, ako budú úradníci posudzovať, či niektoré zaplatil, alebo nezaplatil subdodávateľovi oprávnene. Veľa otázok o subdodávateľoch sa nedá posúdiť od stola,“ upozorňuje Kamenec.
Menej subdodávok?
S väčšou ochranou subdodávateľov počítajú aj nové pravidlá štátnych nákupov, ktoré pripravil Kaliňák.
Za meškajúce platby má podnikateľom hroziť ročná pauza od štátnych zákaziek, no podľa Kamenca až po právoplatnom rozhodnutí súdu.
Kaliňák chce aj obmedziť počet subdodávateľov pri veľkých zákazkách. Po novom by si mohol víťaz tendra objednať u iného podnikateľa najviac polovicu zákazky.
Šéf agrorezortu Ľubomír Jahnátek navrhol, aby si mohol od subdodávateľov objednať aspoň tri pätiny zákazky.
Minister práce Ján Richter cez pripomienkové konanie upozornil, že taký návrh môže byť v rozpore s rozhodnutiami Súdneho dvora Európskej únie.
Platiť sa má do dvoch mesiacov
BRATISLAVA. Splatnosť faktúr medzi podnikateľmi navzájom má byť od februára 2013 najviac 60 dní.
Výrazne skrátenie sa má týkať aj štátu a samospráv, ktoré majú za tovar či služby platiť najneskôr do mesiaca.
Touto úpravou preberá minister spravodlivosti Tomáš Borec eurosmernicu o boji proti oneskoreným platbám.
V zmluvách si budú môcť dohodnúť podnikatelia aj dlhšiu splatnosť faktúr, no lehota nesmie byť „nápadne nevýhodná“. Pri všetkých štátnych tendroch si preto stále budú môcť dodávatelia so subdodávateľmi dohodnúť aj dlhšiu lehotu splatnosti.
Za meškanie musí dlžník platiť veriteľovi automaticky 40 eur navyše. Dlhšia lehota splatnosti môže podľa zákona spochybňovať platnosť kontraktov.