Iba vyše desatina podnikateľov verí, že o víťazovi tendrov rozhoduje kvalita ponuky pred väzbami na funkcionárov.
BRATISLAVA. Na úplatky tak predvlani mohla ísť aj miliarda eur, podľa portálu tendre.sme.sk totiž štát a samosprávy vtedy nakúpili za vyše 8 miliárd eur.
Na priemernú výšku úplatkov pri štátnych zákazkách sa 425 podnikateľov pýtala v anonymnom prieskume Podnikateľská aliancia Slovenska.
Až 42 percent odpovedajúcich si myslí, že priemerné všimné je desať až dvadsať percent z hodnoty zákazky. Tretina podnikateľov označuje za priemerný úplatok päť až desať percent, len stotina odpovedajúcich hovorí o viac ako polovici zákazky.
Neprehľadné projekty uľahčujú korupciu
Úradníci či lobisti si úplatok vypýtajú skôr, keď štát či samospráva nakupuje komplikovanejší produkt, ukázal anonymný prieskum.
„Do komplikovanejších produktov, ktoré sú navyše často upravované pre individuálne potreby obstarávateľov, je jednoduchšie extra platby skryť a ťažšie sa odhaľujú,“ vraví šéf podnikateľskej aliancie Robert Kičina.
Dvaja z troch podnikateľov si myslia, že o víťazovi tendre nerozhoduje kvalita ponúkaného riešenia, ale dobré kontakty s verejnými funkcionármi. Asi len desatina podnikateľov verí, že o víťazovu rozhoduje kvalita nad väzbami.
Korupcia? Ministerstvá a eurofondy
Keď podnikateľ súťaží o zákazku z ministerstva či financovanú z eurofondov, pravdepodobnosť, že si úradníci alebo lobisti vypýtajú všimné je veľmi vysoká.
Medzi desiatimi najrizikovejšími oblasťami sú aj župy, súdy, štátne obchodné spoločnosti či polícia.
Podnikatelia si myslia, že všimné často rozhoduje o víťazovi tendrov aj v štátnych nemocniciach, obciach či verejných vysokých školách.
Prieskum Korupcia PAS