Nemocniciam oddlženie príliš nepomohlo. Dlhy v Sociálnej poisťovni im naďalej rastú. Ministerka hovorí, že ďalšie oddlženie nebude.
BRATISLAVA. O takmer dvadsať miliónov eur zvýšili za pol roka nemocnice svoj dlh na sociálnych odvodoch.
Ku koncu júna tak Sociálnej poisťovni chýbalo takmer 40 miliónov eur, ktoré jej nemocnice nezaplatili.
Vlani k polovici roka dosiahol dlh nemocníc v Sociálnej poisťovni vyše 60 miliónov eur. Potom bývalá vláda zaplatila 300 miliónov eur za dlhy štátnych nemocníc.
Od čias druhej Dzurindovej vlády dostali nemocnice od štátu v troch kolách oddlžovania vyše miliardy eur.
Štátnych je len šesť
Odvody v plnej výške neplatí Sociálnej poisťovni 22 zdravotníckych zariadení. Z nich šesť patrí pod ministerstvo zdravotníctva, zvyšné pod správu vyšších územných celkov.
Veľké štátne nemocnice síce tvoria len necelú tretinu z počtu zariadení, ktoré dlhujú Sociálnej poisťovni, pripadá na ne však polovica z dlžnej sumy.
Na odvodoch dlhujú nemocnice v Bratislave, Banskej Bystrici a Trnave, ale aj Národná transfúzna služba a Detská ozdravovňa v Kremnických Baniach.
Nemocnice hovoria, že majú málo peňazí. „Naše zdroje nám neumožňujú hradiť všetky záväzky v plnom rozsahu,“ tvrdí Ružena Maťašeje, hovorkyňa Fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici.
„Nárast miezd lekárov od júla a osempercentné zvýšenie platov z kolektívnej zmluvy pre technicko-hospodárskych pracovníkov situáciu ešte sťažili,“ vraví Petra Stano Maťašovská z Univerzitnej nemocnice v Bratislave.
Nemocnica však podľa nej hľadá spôsob, ako záväzky v Sociálnej poisťovni vyrovnať.
Riaditeľka Národnej transfúznej služby Renáta Dundová sa bráni tým, že im odberatelia neplatia v plnej výške úhrady za krvné prípravky.
Rokujú o možnom riešení
Sociálna poisťovňa tvrdí, že generálny riaditeľ Dušan Muňko vzhľadom na nepriaznivú finančnú situáciu nemocníc rokuje s ich predstaviteľmi aj županmi.
O rokovaniach hovorí aj ministerstvo zdravotníctva. Zameralo sa najmä na šesť zariadení vo svojej správe.
Nové oddlžovanie ministerstvo podľa hovorkyne Zuzany Čižmárikovej neplánuje. Chce, aby riaditelia urobili racionalizačné opatrenia v nemocniciach a našli peniaze na zaplatenie dlhov.
Nemocnice môžu získať peniaze, ak znížia počet lôžok či oddelení, rezervy majú aj pri nákupoch, vraví analytik INEKO Dušan Zachar. Peniaze sa dajú šetriť aj na mzdách, tie tvoria najvyššie náklady nemocníc.
„A to tým, že sa zvýši produktivita práce, odstránia sa personálne, ako aj procesné duplicity pri liečbe pacientov,“ hovorí.
Niektorí už platia
Niektoré zariadenia už v septembri do Sociálnej poisťovni zaplatia, hovorí Čižmáriková.
Celú sumu mesačných odvodov majú zaplatiť Detská nemocnica v Bratislave a Fakultná nemocnica v Banskej Bystrici.
Časť sumy má uhradiť nemocnica v Trnave, Bratislave, ale aj Národná transfúzna stanica.
„Do konca roka 2012 plánujeme splatiť náš terajší záväzok a začať splácať pravidelné mesačné odvody,“ povedala riaditeľka stanice.
Trnavská nemocnica by mala dlh zaplatiť do konca roka, tvrdí ministerstvo. Detská ozdravovňa Kremnické Bane má mať záväzky zaplatené.
„V súčasnosti zariadenie platí bez problémov,“ povedala Čižmáriková.