BRATISLAVA. Približne tretina z tvrdého alkoholu dovážaného na Slovensko pochádza z Českej republiky. Naopak, na vývoze slovenského alkoholu do zahraničia sa Česko podieľa 40-%. "Najintenzívnejší obchod s tvrdým alkoholom tak prebieha práve so susednou Českou republikou," informoval analytik UniCredit Bank Slovakia Ľubomír Koršňák.
Zastavenie obchodu s tvrdým alkoholom s ČR môže mať podľa analytika dosah aj na štruktúru predaja tvrdého alkoholu na Slovensku. Za posledných 12 mesiacov sa na Slovensko z Českej republiky v priemere každý mesiac doviezol tvrdý alkohol v nominálnej hodnote 1,1 milióna eur. Opačným smerom pritom putoval alkohol len za 265.000 eur.
Tržby prohibícia v Česku neovplyvní
Deficit zahraničného obchodu s tvrdým alkoholom s ČR predstavoval 866.000 eur mesačne. "Prípadné dlhodobejšie pozastavenie vývozu a dovozu tvrdého alkoholu do Čiech by mohlo mať pozitívny vplyv na slovenských producentov tvrdého alkoholu, avšak len pod podmienkou, že domáci konzumenti zásadne neobmedzia svoju spotrebu tvrdého alkoholu," skonštatoval Koršňák.
Ak by sa zvýšil dopyt po domácom alkohole, musia chýbajúci český alkohol na pultoch slovenských obchodov z podstatnej časti nahradiť práve slovenské značky. Vzhľadom na nižší objem vývozu, by tak slovenským výrobcom mohol vyšší domáci predaj plne nahradiť straty z predaja v Česku.
Predaj tvrdého alkoholu na Slovensku však v tomto období bude závisieť aj od dôvery či strachu slovenských spotrebiteľov. "Vzhľadom na to, že na Slovensku sa objavila otrava len po konzumácii českého alkoholu, predpokladáme, že spotrebitelia na Slovensku zásadnejšie neobmedzia konzumáciu tvrdého alkoholu," predpovedal Koršňák.
Podľa neho by tak tržby obchodníkov a reštaurácií z predaja tvrdého alkoholu nemali byť zákazom konzumácie českých výrobkov ovplyvnené.
Zákaz tvrdého alkoholu zrýchli prechod na pivo a víno
Zákaz predaja a dovozu tvrdého alkoholu z Českej republiky zrýchli na Slovensku už nastupujúci trend pitia piva a vína. Pre TASR to uviedol analytik agentúry pre prieskum trhu Terno Ľubomír Drahovský.
Zároveň sa podľa jeho slov ľudia začínajú viac orientovať na slovenské vína. "Výrobcovia v poslednom období upozorňujú rôznymi kampaňami na to, že víno slovenského pôvodu napriek tomu, že je cenovo drahšie, má svoju kvalitu a chuť, ktorá Slovákov oslovuje," opísal Drahovský.
Aj napriek zrýchleniu tohto trendu prechodu na víno a pivo však podľa Drahovského ostane skupina konzumentov, ktorí budú aj naďalej verní tvrdému alkoholu. Najmä v nižších cenových hladinách. "Viac sa tak od seba oddelia spotrebiteľské zvyklosti pri konzumácii alkoholu," dodal.
Prehĺbi sa tým rozdiel medzi spotrebiteľmi, ktorí holdujú tvrdému alkoholu, a tými, ktorí sa orientujú na pivo a víno. Zákaz predaja českého tvrdého alkoholu sa však podľa Drahovského určite prejaví v nižších tržbách obchodníkov.