Malé miestne weby spojili sily a založili asociáciu, ktorá im má pomáhať zlepšovať obsah a brániť sa proti rastúcim tlakom.
BRATISLAVA. Keď miestny šéf SDKÚ dosadil za prednostu obvodného úradu v Rožňave svojho syna, dozvedelo sa o tom viac ako päťtisíc Rožňavčanov.
Prečítali si to vďaka nezávislej internetovej stránke venovanej dianiu v okresnom meste, kde na zvolenie primátora stačí aj menej ako dvetisíc hlasov.
Alebo keď zvolili Karola Janasa do správnej rady Ústavu pamäti národa, nezávislý web Považskej Bystrice upozornil, že Janas popri tom musí stíhať aj primátorovanie a dva ďalšie úväzky na vysokých školách.
Oficiálny web mesta si takú kritiku nedovolil.
Vo viacerých slovenských mestách vznikajú popri nekritických radničných médiách aj alternatívne spravodajské portály tvorené priamo obyvateľmi. Pred pár dňami vytvorili asociáciu Infosloboda, ktorá má členom pomáhať skvalitňovať obsah a riešiť spory.
„V poslednom čase zosilneli tlaky proti prevádzkovateľom viacerých nezávislých webových portálov, množia sa žaloby a výhražné telefonáty,“ hovorí jeden zo zakladateľov združenia Juraj Smatana z portálu Považská Bystrica Otvorene.
Hnev vplyvných

- seredonline.sk, Sereď
- watson.sk, Nové Zámky
- pb.otvorene.sk, Považská Bystrica
- inforoznava.sk, Rožňava
Práve tento portál čelil dosiaľ najvážnejšiemu útoku, ktorý mohol znamenať jeho koniec.
Považskobystrický podnikateľ Miroslav Stacho vlani zažaloval prevádzkovateľa stránky za to, že anonymný diskutér o ňom pod článkom napísal, že je zlodej a podvodník.
Okresný súd mu vyhovel a nariadil združeniu, aby sa podnikateľovi ospravedlnilo a zaplatilo mu päťtisíc eur.
Pokutu v apríli zrušil Krajský súd v Trenčíne, prípad však stále nie je ukončený.
Trestnému oznámeniu čelí aj ďalší zakladajúci člen združenia – portál Inforožňava.
„Mne vôbec neprekáža kritika mesta ani mojej osoby, ale keď ma niekto bude anonymne urážať a klamať, musím sa brániť,“ vysvetľuje podanie na políciu zastupujúci primátor Rožňavy Pavol Burdiga.
Šéfeditor portálu Belo Hefler hovorí, že za päť rokov ide už asi o siedme predvolanie na políciu.
„Nezávislé a kritické informovanie v mikropriestore ako Rožňava má svoje riziká. Bežne nám niekto z miestnych politikov alebo podnikateľov volá, nadáva alebo sa vyhráža, aby sme nejakú informáciu stiahli,“ hovorí.
Spor o prezývky
Dosah nezávislého internetového média v 18-tisícovom meste už politici nepodceňujú.
Príbeh okresného šéfa Smeru, ktorý išiel po voľbách v roku 2010 z parlamentu rovno na úrad práce, aby dostal príspevok na podnikanie, si na stránke našlo takmer štyritisíc čitateľov.
Aj politici v ďalších mestách však tvrdia, že im neprekáža kritický pohľad portálov, ale anonymné diskusie.
„Mestskí poslanci dokonca uvažovali o nejakej finančnej podpore, ale iba pod podmienkou zrušenia anonymných diskusií,“ hovorí primátor Serede Martin Tomčányi.
Tvorca stránky Sereď online Miloš Majko to však odmietol.
„Keď je poslancovi alebo primátorovi vo voľbách dobrý hlas od anonymného občana, tak nech láskavo strpí aj kritiku alebo otázku od anonymného občana,“ mieni.
Výnimku robí iba pri vulgárnych príspevkoch, ktoré z diskusií maže.
Záruku slobodných diskusií si spolu s prehľadnou vlastníckou štruktúrou a zverejňovaním údajov o návštevnosti asociácia Infosloboda dokonca stanovila ako podmienku členstva.
„Naším cieľom je aj skvalitňovať a štandardizovať webové portály, aby umiestnenie bannera Infosloboda znamenalo aj istú garanciu pre čitateľa. Napríklad, že jeho kritické postoje, ak neporušujú pravidlá, sú chránené slobodou prejavu,“ povedal Smatana.

Maďari sa prihovárajú na stránke po slovensky
Slováci nemajú dosť informácií o maďarskej menšine. Autori projektu madari.sk to chcú zmeniť.
BRATISLAVA. Aj my sme tu doma, píše úplne nová internetová stránka madari.sk.
Nielen táto veta, ale všetky informácie na webe sú napísané po slovensky, pretože cieľom autorov nového webu je porozumenie medzi Slovákmi a maďarskou menšinou na Slovensku.
Tím okolo šéfredaktorky Liliany Bolemant na ňom napríklad vysvetľuje, či je Duray rovnaký ako Slota, alebo prečo žijú Maďari na Slovensku.
Portál má odstrániť bariéru
„Chceli by sme takto odstrániť komunikačnú bariéru, ktorá existuje medzi maďarskou a slovenskou komunitou,“ hovorí Géza Tokár, hovorca Okrúhleho stola Maďarov na Slovensku.
Podľa Kálmána Petőcza, známeho mimovládneho aktivistu v menšinovej problematike, nemajú Slováci o menšinách dosť informácií.
„Je to dôležitý nástroj vzájomného spoznávania, ktorý by do určitej miery mal nahrádzať aj úlohy štátu,“ hovorí Petőcz, ktorý sa na vytváraní obsahu bude aj podieľať.
„Nechceme prekrúcať fakty v pozitívnom alebo v negatívnom zmysle. Nie sme politicky zaangažovaní,“ píše na webe redakcia.
Na inom mieste však návštevník nájde aj názor, že nie všetko, čo robí maďarský premiér Viktor Orbán, je nesprávne.
„Prioritným cieľom však majú byť informácie o Maďaroch na Slovensku,“ hovorí Petőcz. Hľadať správy o Maďarsku tak treba inde.
Nechcú byť arbiter v politike
S veľkými nákladmi na prevádzku portálu nepočítajú, prispievať budú aj autori vo voľnom čase. Texty majú pribúdať minimálne každý týždeň.
Okrem vedeckých či odborných textov si možno prečítať aj informácie zo športu alebo odpovede na najčastejšie otázky týkajúce sa Maďarov na Slovensku.
„Veríme, že je tam logicky zdôvodnené, na základe akých princípov rozmýšľa maďarská komunita o dôležitých otázkach,“ hovorí Tokár.
Portál prevádzkuje okrem Okrúhleho stola Maďarov na Slovensku ešte Fórum Inštitút zo Šamorína, v minulosti personálne prepojený s politikmi z SMK.
„Táto stránka nemá zohrávať úlohu akéhosi arbitra v politických dišputách,“ povedal Petőcz. Ak sa aj občas niekde objaví myšlienka z programov jednej zo strán, nepôjde o jej propagáciu.
„Ak niečo napíšem a podobá sa to na myšlienku SMK, neznamená to, že som členom SMK,“ povedal Petőcz.
Michal Trško