SME

Zvolenskej plán: Vyvlastnenie odloží jednu poisťovňu o pol roka

Materiál, ktorý navrhuje, ako má Slovensko prejsť zo systému viacerých zdravotných poisťovní na jednu, je už na svete.

(Zdroj: SITA)

V prípade, že štát pristúpi k vyvlastňovaniu, termín zavedenia jednej poisťovne sa presunie na júl 2014.

BRATISLAVA.

Ministerstvo zdravotníctva predložilo do medzirezortného pripomienkového konania "Projekt zavedenia unitárneho systému verejného zdravotného poistenia v Slovenskej republike".

V hre naďalej zostávajú tri možnosti ako vytvoriť jednu zdravotnú poisťovňu, a to správa poistného kmeňa, odkúpenie akcií či vymedzených aktív alebo vyvlastnenie súkromných zdravotných poisťovní.

SkryťVypnúť reklamu

Rezort na základe analýzy zhodnotil, že najlepšou metódou ako dospieť k jednej poisťovni je prevod akcií súkromných zdravotných poisťovní.

Výlučná kontrola

"Ako jediná z analyzovaných variantov umožňuje štátu získať výlučnú kontrolu nad všetkými zložkami podnikania neštátnej poisťovne," konštatuje ministerstvo v materiáli.

Zároveň uvádza, že nadobudnutím plnej riadiacej kontroly štátu nad súkromnými poisťovňami získa štát kontrolu aj nad súdnymi spormi, ktoré vedú tieto poisťovne proti štátu.

Odpoveď na otázku, akú hodnotu majú súkromné poisťovne, má dať audit. V prípade, že s ním súkromná poisťovňa nebude súhlasiť, štát bude môcť oceniť takúto poisťovňu aj bez auditu, a to aj na základe neúplných informácií, vyplýva z materiálu.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by odkúpenie zlyhalo, na rad má prísť vyvlastnenie. Celý proces sa následne zavŕši vlastnou unitarizáciou systému a teda organizačným a ekonomickým zjednotením všetkých zdravotných poisťovní do jedného celku. Týmto krokom by sa tak ukončila prvá fáza transformácie.

Subjektom, ktorý bude zastupovať štát v celom procese zmien, má byť buď Všeobecná zdravotná poisťovňa alebo osobitná Spoločnosť pre zavedenie unitárneho systému verejného zdravotného poistenia, ktorá bude vytvorená len za účelom vzniku jednej poisťovne.

Kliknite na obrázok, zväčšíte ho.

Transformačný zákon

Rezort zdravotníctva v úvodnej fáze procesu predpokladá prijatie transformačného zákona, ktorý okrem iného určí aj spôsob stanovenia ceny súkromných poisťovní či proces vyvlastnenia. Na tento zákon bude následne nadväzovať zákon reformný.

SkryťVypnúť reklamu

Právna forma jednej poisťovne môže byť podľa rezortu rôznorodá, a to od akciovej spoločnosti až po verejnoprávnu inštitúciu.

Ministerstvo pritom uvádza, že nebude záležať ani tak na právnej forme ako skôr na právnych pravidlách, ktoré budú regulovať činnosť tejto poisťovne a zabezpečia, aby jej orgány nakladali s finančnými prostriedkami zodpovedne, hospodárne a pod verejnou kontrolou.

Poisťovňa by mohla okrem verejného zdravotného poistenia prebrať aj časť agendy Sociálnej poisťovne ako i niektoré úlohy Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, postavenie ktorého sa bude v novom systéme ešte posudzovať.

Ministerstvo predpokladá, že projekt jednej zdravotnej poisťovne by mohol byť schválený v októbri tohto roka. Následne v novembri by mala byť založená Spoločnosť pre unitarizáciu.

SkryťVypnúť reklamu

V máji budúceho roka rezort predpokladá účinnosť transformačného zákona. K rokovaniam s akcionármi by štát mohol pristúpiť v októbri 2013. Unitárny systém by následne začal fungovať od januára 2014.

Vyvlastnenie posunie termín

V prípade, že štát pristúpi k vyvlastňovaniu, termín zavedenia jednej poisťovne sa presunie na júl 2014.

Ministerstvo sa pri vytváraní jednej zdravotnej poisťovne odvoláva aj na to, že jedna poisťovňa znamená významné administratívne úspory, čo umožňuje využiť prakticky všetky peniaze na poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

"Záujem na hospodárnosti pri nakladaní s tak veľkým rozsahom finančných prostriedkov, ktoré sú realizované cez zdravotné poisťovne, pričom patria do okruhu verejných financií, vedú k posilneniu dôvodov na strane štátu ukončiť existenciu pluralitného systému a vrátiť sa k hospodárnemu, administratívne štíhlemu a nákladovo efektívnejšiemu modelu financovania zdravotnej starostlivosti prostredníctvom jednej verejnej inštitúcie," uvádza sa v materiáli.

SkryťVypnúť reklamu

Zámer zaviesť systém jednej poisťovne schválila vláda na svojom rokovaní 25. júla tohto roka. Kabinet zároveň určil ministerke zdravotníctva vypracovať do konca septembra návrh ako zrealizovať tento zámer.

Uhliarik: Je to krok o 20 rokov dozadu

Vytvorenie jednej zdravotnej poisťovne vráti podľa exministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH) Slovensko minimálne o 20 rokov dozadu.

"Smer sa správa ako štátostrana pred rokom 1989, ktorá ľuďom nedávala na výber," uviedol v reakcii na projekt vytvorenia jednej poisťovne z dielne ministerstva zdravotníctva.

Poukázal na to, že stovky miliónov eur, ktoré sa majú použiť na vyplatenie majiteľov poisťovní, by mal štát využiť na obnovu nemocníc a vyššie platy sestier, lekárov a ostatných zdravotných pracovníkov.

SkryťVypnúť reklamu

"Smer by mal ďalej sprísniť vyplácanie zisku zdravotných poisťovní tak, ako to začala bývalá vláda," tvrdí Uhliarik.

Bývalý šéf rezortu tvrdí, že Smer-SD nedokáže riadiť ani súčasnú štátnu Všeobecnú zdravotnú poisťovňu. "V roku 2006 ju prebrali nominanti Smeru s plusom deväť miliónov eur a odovzdali v roku 2010 s dlhom 120 miliónov eur," uzavrel.

Projekt je podľa Dôvery protiústavný

Materiál z dielne ministerstva má podľa šéfa Dôvery ukazovať zlé alebo nesprávne spôsoby ako zlepšiť zdravotníctvo na Slovensku.

BRATISLAVA. Projekt vytvorenia unitárneho systému zdravotného poistenia na Slovensku, teda jednej štátnej zdravotnej poisťovne, je podľa riaditeľa súkromnej zdravotnej poisťovne Dôvera Martina Kultana v zrejmom rozpore s Ústavou, ako aj právom Európskej únie v oblasti trhovej slobody.

SkryťVypnúť reklamu

Tvrdí, že projekt, ktorý predložilo ministerstvo zdravotníctva ide proti pacientovi a nezabezpečí chýbajúce zdroje pre zdravotníctvo, spokojnosť pacientov a ďalšie služby.

Ako poukázal Kultan, v tomto prípade chýba verejný záujem. "Nie je to štandardný projekt, ktorý by mal zlepšovať zdravotnú starostlivosť," vyhlásil.

Vyššia dostupnosť, kratšie lehoty

Pripomenul, že v rámci plurality zdravotného poistenia majú pacienti vyššiu dostupnosť zdravotnej starostlivosti a sú nižšie čakacie lehoty na zákroky na rozdiel od unitárneho systému.

Pýta sa preto, kde je spokojný poistenec a kde bude viac peňazí z unitárneho systému, keď prax ukazuje, že štát nie je dobrý a efektívny vlastník. Pýtal sa tiež, kto príde v prípade vyvlastnení poisťovní ďalší na rad.

SkryťVypnúť reklamu

Materiál z dielne ministerstva má podľa Kultana ukazovať zlé alebo nesprávne spôsoby ako zlepšiť zdravotníctvo na Slovensku. Naopak, chýbajú mu návrhy, ktoré by reálne priniesli zlepšenie systému. Má ísť najmä o privatizáciu štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne, z ktorej by vraj mohol byť zisk 1,5 až dve miliardy eur.

"Štát by nemusel vyhadzovať peniaze na takúto nezmyselnú reformu," skonštatoval s tým, že štát by mal podporovať konkurenciu a súkromný sektor v zdravotníctve, keďže to prináša efektivitu a benefit pre pacienta.

Dôvera plánuje aj naďalej poukazovať na nesprávnosť plánovaného zámeru. "Chceme ostať na trhu," deklaroval Kultan.

Union: Neexistuje dôvod na zmenu systému

Materiál zverejnený ministerstvom zdravotníctva k plánu zaviesť na Slovensku systém jednej zdravotnej poisťovne podrobne analyzuje už aj súkromná zdravotná poisťovňa Union.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa hovorkyne poisťovne Judity Smatanovej postoj Unionu sa nezmenil a stále sú za zachovanie pluralitného systému.

Poisťovňa sa odvoláva na to, že neexistujú relevantné dôvody, prečo by sa mal systém meniť. Sú presvedčení, že jedna zdravotná poisťovňa na trhu bude mať negatívne dôsledky ako pre štát, a to vo forme vyšších nákladov, tak i pre občanov v podobe nižšej kvality zdravotnej starostlivosti.

Poisťovňa je preto pripravená spolupracovať so slovenskou vládou na takých reformných krokoch, ktoré zvýšia kvalitu v zdravotníctve.

"Sme presvedčení, že aj vďaka know-how nášho akcionára, ktorý je najväčším poskytovateľom zdravotného poistenia v Holandsku, vieme na Slovensko priniesť dlhoročné a overené skúsenosti z holandského zdravotného systému, ktorý je považovaný za najlepší na svete," dodala na záver Smatanová.

SkryťVypnúť reklamu

TASR, SITA

Zdravotníctvo

Peter Kotlár.

Komora Kotlára nepovažuje za autoritu v danej oblasti, pretože nespĺňa kvalifikačné predpoklady.


SITA 6
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (28. 4. 2025)
USD 1.136
AUD 1.780
CZK 24.929
JPY 162.800
CAD 1.575
GBP 0.853
HUF 406.530
PLN 4.268
CHF 0.942
SEK 11.002

Komerčné články

  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  2. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  3. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  4. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  7. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  8. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 307
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 752
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 212
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 608
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 392
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 140
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 761
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 530
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 30 840
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 23 638
  3. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 13 302
  4. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 10 204
  5. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 186
  6. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 5 646
  7. Ján Valchár: O Otíkovi Rákosníkovi v Bielom dome a žuvačke vo Vatikáne 4 785
  8. Ivan Mlynár: Očistec 4 386
  1. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  2. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
  3. Věra Tepličková: Je čas na kázne
  4. Pavel Macko: Analýza: Je na dosah trvalý a spravodlivý mier?
  5. Věra Tepličková: Kvíz: Ako poznáte naše koaličné politické špičky (súčasné i bývalé)?
  6. Jiří Ščobák: Diverzifikovať môžeme podnety, aktivity, informácie, zručnosti, zážitky, prácu, identitu, investície, riziká, vedomosti a aj prácu na fyzičke
  7. Post Bellum SK: Mlčanie po výbuchu: Komunistická propaganda a Černobyľ
  8. Radko Mačuha: Bombic začal verbálne útočiť na Fica. ( pozor vulgarizmy)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Robert Fico a splnomocnenec vlády pre prešetrenie pandémie Covid-19 Peter Kotlár.

Vitajte pri novom formáte predsedu vlády.


49
Peter Schutz

Fico hrá o udržanie vlastného voliča, ktorý je kľúčom k víťazstvu.


31
Tigran Barseghjan a Martin Mikovič.

Barseghyan ma dojal, tvrdí Mikovič.


6
Slavomír Molnár

Lepšie sadzby si treba s bankou vyjednať.


113

Neprehliadnite tiež

Podpora zahŕňa jednoduchšie úverové podmienky.


TASR
Jozef Holjenčík, predseda Úradu na reguláciu sieťových odvetví.

Výrobca platí odberateľovi za to, že elektrinu odoberá.


TASR 1
Ilustračné

Celkovo sa opravuje sedem mostov na západnom Slovensku, sedem na strednom a dva na východe.


SITA
Železiarniam Podbrezovám, ktoré vlastní Vladimír Soták, klesne elektrina.

Vývoj ovplyvní konkurencieschopnosť domáceho priemyslu v zahraničí.


TASR
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 30 840
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 23 638
  3. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 13 302
  4. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 10 204
  5. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 186
  6. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 5 646
  7. Ján Valchár: O Otíkovi Rákosníkovi v Bielom dome a žuvačke vo Vatikáne 4 785
  8. Ivan Mlynár: Očistec 4 386
  1. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  2. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
  3. Věra Tepličková: Je čas na kázne
  4. Pavel Macko: Analýza: Je na dosah trvalý a spravodlivý mier?
  5. Věra Tepličková: Kvíz: Ako poznáte naše koaličné politické špičky (súčasné i bývalé)?
  6. Jiří Ščobák: Diverzifikovať môžeme podnety, aktivity, informácie, zručnosti, zážitky, prácu, identitu, investície, riziká, vedomosti a aj prácu na fyzičke
  7. Post Bellum SK: Mlčanie po výbuchu: Komunistická propaganda a Černobyľ
  8. Radko Mačuha: Bombic začal verbálne útočiť na Fica. ( pozor vulgarizmy)
SkryťZatvoriť reklamu