Minister Jahnátek najprv nevidel dôvod na zákaz predaja českého alkoholu. Teraz nevidí dôvod na jeho zrušenie.
BRATISLAVA. Vo štvrtok pustilo Česko tvrdý alkohol späť do predaja. Povolilo predaj novo okolkovaného alkoholu a destilátov vyrobených pred rokom 2012.
Slovenské ministerstvo pôdohospodárstva napriek tomu stále trvá na úplnom zákaze dovozu a predaja českého alkoholu v slovenských obchodoch a pohostinstvách.
O zrušení zákazu bude ministerstvo uvažovať, „keď bude nájdený aj posledný liter“, povedala tlačová tajomníčka ministerstva Zuzana Gulová.
Narážala tým na informáciu, že české úrady stále hľadajú tretinu fliaš, v ktorých podvodníci použili metylalkohol.
Alkohol už skontrolovali
Naďalej podľa nej platí aj vyhlásenie ministra Ľubomíra Jahnátka, že importéri musia český alkohol buď vrátiť do Česka, alebo skontrolovať na vlastné náklady.
Dodávateľské firmy si podľa prezidenta Zväzu obchodu a cestovného ruchu Pavla Konštiaka už preto pripravujú doklady o kontrole v slovenských laboratóriách.
Napriek Jahnátkovmu odmietnutiu znížiť mieru prohibície, môže sa tak stať už v piatok.
Úrad verejného zdravotníctva, ktorý zákaz na Slovensku vyhlásil, čaká na oficiálne informácie o zmenách v Česku z výstražného systému, ktoré prídu najneskôr v piatok.
„Podľa toho, aké informácie prídu, budeme postupovať,“ povedala hovorkyňa úradu Lenka Skalická. Keďže aj úradnou cestou môže prísť len už verejne známa informácia, že Česko prohibíciu výrazne zmierňuje, podobné rozhodnutie môže urobiť aj slovenský úrad.
Najneskôr v piatok by zákaz dovozu a predaja českého alkoholu mal byť zrušený aj na Slovensku, povedal včera Konštiak, ktorý sám podniká s alkoholom z dovozu.
„Nemá to logiku, aby tu boli nejaké obmedzenia, keď v materskej krajine to rušia,“ hovorí.
Zo zákazu podľa neho najviac profitujú domáci výrobcovia tvrdého alkoholu. Na Slovensku sa predá niečo vyše sedemnásť percent českého alkoholu, Konštiak počíta, že slovenské výrobky nahradili z toho asi pätnásť percent.
Domácim tržby nerastú
Ján Sabol, majiteľ viacerých slovenských liehovarov vrátane značky St. Nicolaus, schvaľuje opatrný postup ministerstva pôdohospodárstva. Po Česku koluje podľa neho stále okolo 30-tisíc fliaš obsahujúcich metanol.
„Kto si vezme na zodpovednosť akýkoľvek problém, ktorý by potenciálne predajom výrobkov s metanolom mohol vzniknúť?“ pýta sa.
Tvrdí, že tržby mu pre zákaz českého alkoholu nerastú. A nielen preto, lebo sám predáva aj v Česku. Metanolová kauza má podľa neho negatívny dosah na spotrebu alkoholu ako takého.
Postoj ministerstva pôdohospodárstva schvaľuje aj Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku. Generálny sekretár združenia Július Forsthoffer povedal, že domáci liehovarníci navštívili ministra Ľubomíra Jahnátka. „Nelobovali sme za zákaz, ale za ochranu zdravia obyvateľov Slovenska,“ povedal.
Vyššie predaje očakáva najskôr na Sviatok všetkých svätých a na Mikuláša. Obáva sa, že českí výrobcovia ponúknu výrazne nižšie ceny.
„Český výrobca bude mať radšej menší zisk ako žiadny,“ hovorí. Pritom neberie ohľad na to, že to poškodí slovenských výrobcov, dodáva.
Prohibícia v Česku sa skončila
Tvrdý alkohol sa môže od štvrtka v Česku opäť predávať.
BRATISLAVA. České ministerstvo vo štvrtok po dvoch týždňoch zmiernilo prohibíciu na tvrdý alkohol.
Liehoviny vyrobené do konca minulého roka sú bezpečné. Na predaj nepotrebujú žiadne dokumenty či kontroly. Alkohol vyrobený po prvom januári tohto roka potrebuje nové kolky či preukaz pôvodu.
„Podľa týchto pravidiel je umožnené uvádzať na trh aj alkoholické nápoje určené na export,“ povedal hovorca českého ministerstva zdravotníctva Vlastimil Sršeň.
Česko podľa Sršňa už informovalo Komisiu, Poľsko aj Slovensko. „Teraz je na rozhodnutí Slovenska, kedy dovoz týchto nápojov do krajiny povolí,“ povedal Sršeň.
Zdenka Kollárová