BRATISLAVA. Vláda robí kroky, ktoré Slovensko potrebuje a porovnávanie s trikrát menším konsolidačným balíčkom opatrení exministra financií Ivana Mikloša (SDKÚ) z roku 1999 je nezmysel.
V relácii televízie Markíza Na telo to vyhlásil premiér Robert Fico (Smer) s tým, že on nebude chodiť s klobúkom ako žobrák a pýtať peniaze.
"Čo to tu splietate s Miklošom? Porovnávanie odmietam. Nehovorte, že Smer je tvrdší ako Mikloš. Oni sprivatizovali majetky, pozdvíhali DPH," upozornil.
Frešo kritizuje vyššie dane
Fico podotkol, že Nemecko a Francúzsko pozorne sledujú správanie štátov a narastá nervozita.
"Slovensko musí byť úspešné. Aj za cenu straty politickej popularity trváme na tom, že SR musí dostať pod kontrolu stav verejných financií, musíme zabojovať o prvú ligu a nesmieme vypadnúť z eurozóny. Ľudia rozumejú, čo sa dnes deje," povedal Fico.
Predseda SDKÚ Pavol Frešo sa s premiérom zhodol v konsolidačných cieľoch, no kritizuje cestu, ktorú si jednofarebná vláda zvolila.
"Zásadný filozofický rozpor je v tom, aby sme neatakovali dane, ktoré atakujú hospodársky rast. Všetky priame dane atakujú rast a udržateľnosť verejných financií, my ideme proti všetkým odporúčaniam Únie. My sme odporúčali vyriešiť to cez nepriame dane a lepší výber DPH," vysvetlil.
Zvýšenie nepriamych daní na tabak či alkohol však Fico označil za "šupy" a "muchu pre psa".
"Tabak? To by aj deti museli fajčiť. Z hľadiska konsolidácie je to málo. Lepší daňový výber? Veď ste nám odovzdali nefunkčný daňový systém," reagoval šéf kabinetu s tým, že opozícia je geniálna vtedy, keď nevládne.
Fico: A komu máme zobrať?
Zopakoval, že jeho vláda zvolila cestu zvýšenia daní a odvodov pre viac zarábajúcich, nešla však cestou zvyšovania DPH.
"Keď má človek plat 3 000 eur a zdvihnete mu DPH o štyri percentá, tak si to nevšimne tak, ako človek, ktorý zarába 340 eur, ako šičky vo Vranove nad Topľou. Vyššie DPH znamená automaticky zdražovanie všetkého," deklaroval.
Frešovi sa tiež nepáči, že vláda málo šetrí na výdavkoch a peniaze získava najmä na príjmovej strane. "A komu máme zobrať? Učiteľom, lekárom?" pýtal sa Fico.
Líder SDKÚ ho upozornil, že pomer 2:1, teda dvojnásobné šetrenie v porovnaní so zvyšovaním príjmov, odporúča aj Európska komisia a OECD.
Premiér: Grécko treba rýchlo riešiť
Grécko, ktoré si neplní konsolidačné povinnosti a neustále žiada o ďalšie výnimky, treba v krátkom čase vyriešiť, vyhlásil Robert Fico.
"Osobne si v tejto fáze myslím, že Grécko neplní povinnosti, neustále žiada výnimky a môj názor je, že ak si nebude plniť záväzky, malo by riadene odísť z eurozóny," odkázal Fico, ktorý si stále myslí, že prežitie eurozóny v súčasnej podobe je pravdepodobné 50 ku 50.
Podľa jeho slov sú krajiny, ktoré tvrdia, že neriadený odchod Grécka by bol veľmi drahý. "SR by tak nemala budúci rok hospodársky rast okolo dvoch percent, ale prepad okolo štyroch percent," upozornil Fico.
Zároveň tvrdí, že súčasná kríza je hlbšia, ako si vieme predstaviť. "Ak sa ukáže, že niektoré krajiny nie sú schopné držať krok, jeden alebo dva štáty nebudú súčasťou eurozóny. V takejto podobe v akej je, eurozóna asi ďalej nebude existovať," dodal.
Predseda SDKÚ Pavol Frešo odvetil, že o prípadnom odchode Grécka nerozhodne Slovensko, ale samozrejme, že nebudeme ticho.
"Musíme sa však postarať, aby sme mali v peňaženke euro a nešli gréckou cestou. V tomto sa zhodujeme, ja nikoho nepoznám, kto by chcel mať inú menu ako euro," povedal.