BRATISLAVA. Premiér Robert Fico a minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek verejne vyzývali na taký výber dodávateľov pre štát, pri ktorom by boli niektorí uchádzači zvýhodnení pred ostatnými.
Fico tak urobil po zasadnutí vlády v Michalovciach, kde prepusteným šičkám zo skrachovaného Slotexu sľuboval, že by mohli šiť uniformy pre policajtov.
"Ministerstvo vnútra, ktoré bude teraz šiť uniformy pre policajtov a ďalšie ministerstvá, už dostalo pokyn. Hľadáme synergiu, investora s výrobou, kde by kvalifikácia šičiek bola využiteľná," vyhlásil premiér v Michalovciach.
Minister Jahnátek zasa žiadal školské jedálne, aby varili len zo slovenských surovín. Tvrdil dokonca, že už vydal pokyn, aby ministerská jedáleň nakupovala vždy iba domáce potraviny.
"Sám som dal pokyn, aby sa v zariadení ministerstva pôdohospodárstva používali len slovenské potraviny," povedal Jahnátek.
Ak by Ficovi a Jahnátkovi podriadení brali ich slová vážne a pokúsili sa ich naplniť, narazili by na problém. Tendre by museli zmanipulovať alebo do nich dať diskriminačné, teda zakázané podmienky.
Uniformy sa už nakupujúMinisterstvo vnútra, ktoré v súčasnosti naozaj pripravuje tender na šitie uniforiem, by muselo dať do súťaže napríklad požiadavku, aby víťaz zamestnal prepustené šičky.
„Takéto podmienky by nedovolili zúčastniť sa iným uchádzačom, ktorí by sa za normálnych okolností mohli zúčastniť,“ vysvetľuje právnik spolupracujúci s Transparency International Pavel Nechala.
Rovnako by to dopadlo, ak by jedálne vylúčili zo súťaží dodávateľov zahraničných potravín.
V piatok, dva dni po michalovskom zasadnutí vlády, už Úrad vlády na otázku, ako konkrétne chce premiér zabezpečiť šičkám prácu zákazkou na uniformy, reagoval tým, že šlo iba o úvahy.
„Hovorili sme o viacerých možnostiach ako pomôcť šičkám s prácou,“ povedal riaditeľ tlačového odboru Úradu vlády Erik Tomáš. Okrem nespresnenej možnosti šiť uniformy hovoril premiér aj o pomoci investorovi, ktorý mieri do regiónu.
Advokát Andrej Leontiev z advokátskej kancelárie TaylorWessing e/n/w/c hovorí, že ak by ten získal vo verejnom obstarávaní najskôr zákazku na uniformy a potom dotáciu od štátu na vytvorenie ďalších pracovných miest, zákon o verejnom obstarávaní by tak nebol porušený.
Ministerstvo vnútra, ktoré od septembra chystá tender na uniformy, na otázky o premiérovom sľube šičkám neodpovedalo, len zopakovalo, že policajti nové uniformy potrebujú.
Poľnohospodárska a potravinárska loby je o to silnejšia, o čo miniatúrnejší je jej význam pre ekonomiku krajiny, myslí si Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne.
Jahnátek už sľuby stihol naplniťNa rozdiel od premiéra minister Jahnátek už svoje slová stihol naplniť.
„Naše stravovacie zariadenie už používa slovenské výrobky, dokonca aj v bufete sú už len slovenské výrobky,“ informovala hovorkyňa ministerstva pôdohospodárstva Magda Želeňáková.
Ako sa to podarilo bez toho, aby štátna ministerská kuchyňa v súťažiach diskriminovala, sme sa pýtali vo firme Kajas, ktorá jedáleň prevádzkuje.
Jej spoločníčka Katarína Jasencová povedala, že diskriminačnú podmienku do tendrov nedali. Slovenské potraviny uprednostňujú aj vďaka tomu, že v tendroch nemajú cenu ako jediné kritérium.
Keď sme zatelefonovali do dvoch náhodne vybraných školských jedální, dozvedeli sme sa, že už dnes postupujú rovnako ako vo firme Kajas a nakupujú domáce produkty.
Prax tak predbehla plány ministerstva pôdohospodárstva, ktoré navrhuje meniť zákon o verejnom obstarávaní tak, aby cena nebola jediným kritériom na výber dodávateľa surovín.
„Cena aj podľa terajšieho zákona nemusí mať najvyššiu váhu,“ hovorí advokát Leontiev. Nechala z Transparency s ním súhlasí.
„Možno to čítajú inak, výklad zákona sa musí zjednotiť,“ vysvetlila Jahnátkova hovorkyňa Želeňáková, prečo sú zmeny v zákonoch aj tak nutné.