BRATISLAVA. Bývalý minister hospodárstva a súčasný poslanec Národnej rady SR za stranu SaS Juraj Miškov chce zmeniť zákon o poskytovaní investičnej pomoci aj ako opozičný poslanec.
Po tom, čo sa zákon novelizoval počas jeho vedenia na ministerstve hospodárstva, predložil poslanec Miškov do NR SR so svojim straníckym kolegom Martinom Chrenom ďalšiu novelu zákona o investičnej pomoci.
“Návrh zákona je predkladaný s cieľom upraviť niektoré parametre poskytovania investičných stimulov,“ uviedli poslanci v dôvodovej správe.
Poslanci chcú zabrániť, aby o investičné stimuly mohli požiadať spoločnosti, ktoré nemajú v pláne vytvorenie nových pracovných miest, ale chcú len udržať už vytvorené pracovné miesta.
“Zažívame prax, že momentálne žiadajú o investičné stimuly aj podniky, ktoré fungujú, prosperujú, darí sa im a v podnikateľskom prostredí nemajú problém so svojou činnosťou. Napriek tomu však žiadajú štát o poskytnutie stimulov, napríklad vo forme úľavy na dani z príjmov, s odôvodnením, že v opačnom prípade budú prepúšťať. Takéto niečo sa dá takisto považovať za určitý druh vydierania štátu, kedy mu podnikateľ hovorí, ak mi neodpustíš dane, budem prepúšťať,“ zdôraznili predkladatelia novely.
Jednou z podmienok poskytnutia stimulov by teda podľa ich návrhu malo byť vytvorenie aspoň 50 úplne nových pracovných miest.
Novelou zákona chcú poslanci taktiež zaviesť pri poskytovaní stimulov podmienku preukazovania vlastníckych vzťahov u spoločností, ktoré nie sú verejne obchodovateľné.
“Táto podmienka sa stanovuje kvôli tomu, aby bolo jasné, že žiadateľ, ani osoba, ktorá ho ovláda, len nepresúvajú výrobu z regiónov, kde by nárok na takúto formu investičnej pomoci nevznikol, teda aby sa nové pracovné miesta aj reálne vytvorili. Inými slovami, aby nedochádzalo k špekulatívnemu presunu výroby s cieľom získať daňovú úľavu bez reálneho prírastku pracovných miest, chceme zaviesť skúmanie ovládajúcich a ovládaných osôb,“ konštatovali opoziční poslanci, ktorí chcú, aby novela zákona nadobudla účinnosť od začiatku budúceho roka.
Aj súčasný opozičný poslanec Miškov ako ostatný minister hospodárstva predložil na rokovanie bývalej vlády návrh na poskytnutie investičných stimulov pre spoločnosť, ktorá neplánovala vytvorenie nových pracovných miest, ale len ich udržanie.
Išlo o spoločnosť Samsung, ktorá pre udržanie 950 pracovných miest žiadala od vlády poskytnutie investičných stimulov vo forme daňových úľav vo výške 28 mil. eur. Kabinet Ivety Radičovej sa však s návrhom vtedajšieho ministra hospodárstva nestotožnil.
"Neodmietli sme poskytnúť túto pomoc, ale máme v tejto veci viacero otáznikov. Ten prvý otáznik je, či ide len o zachovanie existujúcich pracovných miest, a ten druhý je, či Samsung bude takto pokračovať po každej investičnej pomoci, to znamená jednu vyčerpá a znovu vláde oznámi, že ak nedáte ďalšiu, tak odídeme. Nepovažujem to za seriózny prístup jednej firmy," povedala po jednom z rokovaní bývalej vlády vtedajšia premiérka.