BRUSEL. Dnešné odporúčania Európskej komisie (EK) na zvýšenie bezpečnostných opatrení v jadrových elektrárňach EÚ by v praxi znamenali dodatočné náklady pre európsky energetický sektor od 10 do 25 miliárd eur. Túto možnosť pripustil aj eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger.
Ukončenie záťažových testov naznačilo, že 130 jadrových elektrární, ktoré sú momentálne v prevádzke (z celkového počtu 145 atómoviek) v 14 členských štátoch EÚ, má vo všeobecnosti vysoké normy bezpečnosti, avšak zistené nedostatky si vyžadujú dodatočné investície, ktoré podľa odhadov komisie môžu narásť až do výšky 25 miliárd eur.
Komisia vyzvala členské štáty EÚ vyrábajúce jadrovú energiu, aby sa zamerali na zistené nedostatky, aby sa uskutočnené záťažové testy nestali povinnou formalitou, ktorá zapadne prachom.
"Výsledky testov musia mať svoj dopad v praxi," podporil eurokomisára pre energetiku jeho krajan, nemecký minister životného prostredia Peter Altmaier.
Greenpeace, medzinárodná organizácia na ochranu životného prostredia, v dnešnom vyhlásení zašla ešte ďalej a uviedla, že európske jadrové elektrárne by mali byť podrobené nielen záťažovým testom na prírodné havárie ako sú povodne či zemetrasenia, ale aj na hrozby spôsobené ľudský faktorom, napríklad teroristické útoky.
EÚ tvrdí, že národní regulátori pre jadrovú energetiku, ktorí záťažové skúšky mali na starosti, nemajú potrebné kompetencie na takýto druh testov.
Hovorca Greenpeace Mark Breddy okrem toho uviedol, že EÚ by mala bezodkladne prikročiť k uzavretiu najstarších a najrizikovejších jadrových elektrární na svojom území.
Eurokomisár Oettinger priznal, že EÚ pracuje na revízii svojej politiky o jadrovej bezpečnosti so zámerom ešte viac zlepšiť bezpečnostné opatrenia. To podľa neho znamená vyššie náklady pre elektrárne, čo sa následne môže premietnuť do vyššej ceny elektriny pre spotrebiteľov.
"Môj mandát nie je zaistiť, aby bola jadrová energia lacnejšia na úkor bezpečnostných opatrení," uviedol v tejto súvislosti Oettinger.