BRATISLAVA. Importéri českého alkoholu odmietajú odviezť svoj tovar späť do Česka tak, ako to od nich žiada minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer).
„Kým nebude existovať jasné právne riešenie, žiadny alkohol zo Slovenska sťahovať nebudeme,“ povedal vo štvrtok viceprezident českej Únie výrobcov a dovozcov liehovín Pavel Dvořáček. Podľa našich predpisov nie je dnes možné český alkohol vyviezť za hranice, dodal šéf sekcie importérov Zväzu obchodu a cestovného ruchu Roman Pócs.
Až po odvoze fliaš?
Importéri navrhli, aby sa na našom trhu povolil predaj dovezených liehovín, ktoré majú viac ako 20 percent alkoholu a boli vyrobené do konca minulého roka. Pri oddeľovaní bezpečného alkoholu od pančovaného majú pomôcť doklady o pôvode a informačný web. „Nevidíme inú alternatívu, ako naše návrhy akceptovať,“ tvrdí Pócs.
Ministerstvo pôdohospodárstva trvá na vyvezení českého alkoholu. „Od toho, kedy pristúpia na podmienku vývozu, sa odvíja všetko ostatné,“ vraví jeho hovorkyňa Magda Tóth Želeňáková.
Ministerstvo sa podľa nej riadi odporúčaním Komisie, že členské štáty môžu vrátiť český alkohol, ak k nemu nemajú dôveru. Slovenskú legislatívu k vývozom už chystá ministerstvo financií podľa dohody krízového štábu, povedala Želeňáková.
To však na otázky o chystanej legislatíve neodpovedalo. Odvolalo sa na ministerstvo pôdohospodárstva. Rovnako reagovalo aj ministerstvo zdravotníctva. Úrad verejného zdravotníctva sa k návrhom importérov vyjadrí v piatok po rokovaní s nimi.
Ide o obchod
Súčasná situácia nahráva slovenským výrobcom tvrdého alkoholu, tvrdí Dvořáček. Štvrtina nášho trhu s liehovinami totiž patrí českým značkám ako Stock, Becherovka či Jelínek. „To je priestor, o ktorý sa bojuje,“ dodal.
Pre kauzu s českým alkoholom podľa neho klesá spotreba nielen českých značiek. „Ľudia sú opatrnejší a skôr sa priklonia k pivu či vínu,“ dodal. Predlžovanie zákazu sa tak môže otočiť aj proti domácim firmám, myslí si.
Čo navrhli importéri
1. Povoliť predaj liehovín z Česka, ktoré už sú na slovenskom trhu
Toto povolenie by sa týkalo alkoholu vyrobeného pred rokom 2012. Ak bol vyrobený po 1.januári 2012, mal by sa predávať len ten, čo má rodný list a certifikáty podľa platnej legislatívy Slovenska. Informácie o uvoľnených produktoch by sa mali zverejňovať na weboch štátnych orgánov.
2. Obnoviť dovoz a predaj liehovín vyrobených v Česku
Novodovezené liehoviny s rodnými listami a certifikátmi o pôvode a bezpečnosti by sa mohli predávať.
3. Spustiť špeciálny web
Mal by byť pre spotrebiteľov, predajcov, obchodníkov a štátnu správu.
4. Vytvoriť pracovnú skupinu
Mali by v nej byť zástupcovia štátu a dotknutých združení, venovala by sa efektívnej regulácii a kontrole trhu.
Zdenka Kollárová