BRATISLAVA. Český alkohol sa môže opäť predávať na našom trhu. Zákaz predaja českého alkoholu u nás zrušil krízový štáb v rovnaký deň ako v Poľsku.
Hneď sa môžu na pulty vrátiť liehoviny vyrobené v Česku do konca minulého roka. Tým, ktoré boli vyrobené po 27. septembri tohto roka, postačia údaje povinné aj v Česku, teda rodné listy. „Do obehu pôjdu len novodovezené fľaše a novocertifikované fľaše,“ povedal minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek.
So zeleným označením
Ak budú chcieť obchodníci predávať liehoviny vyrobené od 1. januára do 27. septembra tohto roka, musia im zaobstarať zelenú nálepku. Na nej bude napísaný dátum výroby, číslo šarže a číslo kontroly v laboratóriu.
Obchodníci a majitelia reštaurácií či pohostinstiev majú sami zabezpečiť zelené nálepky na fľaše s tvrdým alkoholom. Majú ich dať vyrobiť na vlastné náklady podľa vzoru v nariadení Úradu verejného zdravotníctva.
Zelené nálepky sa budú musieť objaviť na fľašiach do 30. novembra. Alkohol, ktorý nálepku do tohto termínu nezíska, budú musieť obchodníci zlikvidovať. Zničiť sa majú aj načaté liehoviny.
Chronológia
Smrtiaci alkohol z Česka
6. septembra: prvé dve obete otravy metanolom v Česku, 11. septembra: objavila sa vo výstražnom systéme informácia, že v alkohole vyrobenom v Česku je metanol, 12. septembra: zákaz stánkového predaja tvrdého alkoholu v Česku, 14. septembra: český minister zdravotníctva Leoš Heger vyhlásil úplný zákaz predaja tvrdého alkoholu, 16. septembra: vyhlásilo prohibíciu na český alkohol na mesiac Poľsko, 18. septembra: od 17.00 hod. platí na Slovensku zákaz dovozu a predaja českého alkoholu, 20. septembra: Česko zakázalo vývoz alkoholu z krajiny, 24. septembra: česká polícia objasnila metanolovú kauzu, pomenovala dvoch vinníkov, 27. septembra: koniec prohibície v Česku za presne definovaných podmienok uvedenia liehovín na trh, 9. októbra: zákaz dovozu a predaja českého alkoholu zrušilo Slovensko aj Poľsko.
Importéri nie sú spokojní
Toto tiešenie sa nepozdáva importérom českého alkoholu. „Je úplne zbytočné označovať fľašu, len aby bola fyzicky iná od ostatných fliaš,“ hovorí Roman Pócs, šéf sekcie importérov zo Zväzu obchodu a cestovného ruchu.
Importéri v piatok navrhovali, aby bol na webe zoznam bezpečných šarží. Všetci by si tak mohli online skontrolovať alkohol zo svojho skladu. Bezpečný by mohli vrátiť do predaja.
„Na všetky fľaše, čo sme uviedli na trh, máme akreditované skúšky, ktoré vieme predložiť,“ povedal Pócs. Myslí si, že označenie fliaš vyrobených od začiatku roka zelenou nálepkou ich v očiach spotrebiteľa diskvalifikuje.
Predajne už fľaše triedia
Obchodníci už začali triediť alkohol v skladoch podľa dátumu výroby. „Bude to administratívne a technicky náročné,“ povedal Martin Kat〜riak zo siete COOP Jednota. Väčšina výrobcov značí fľaše dátumom aj šaržou, no často je to horšie čitateľné, čo sťažuje triedenie, dodal.
Po oddelení alkoholu začnú obchodníci rokovať s dodávateľmi. Katriak odhadol, že do dvoch či troch týždňov by mal byť český alkohol späť v predaji. „Musíme posúdiť, ako to vyzerá s našimi zásobami,“ povedal.
Billa opatrenie analyzuje. Rokovať s dodávateľmi už začal reťazec Tesco. Čo najrýchlejšie sa bude snažiť splniť podmienky v novom opatrení Lidl, povedal jeho hovorca Tomáš Bezák.
Obchodníkov totiž tlačí koniec novembra – alkohol, čo nestihnú dovtedy označiť zelenými nálepkami, budú musieť zlikvidovať.
Konštiak: Budeme lepiť štítky ako v dobe ľadovej
O zrušení zákazu predaja liehovín z Česka sme hovorili s prezidentom Zväzu obchodu a cestovného ruchu PAVLOM KONŠTIAKOM.
Ako hodnotíte rozhodnutie o zrušení zákazu?
„Veľmi zle. Ide o kopu byrokracie, ktorú si opäť niekto vymyslel, a nie je v Česku, asi ani nikde na svete. Je len na Slovensku, a to len preto, aby sa skomplikoval a zdražel život obchodníkom. Trestáme ich za to, že robia službu a predávajú, ako keby boli vinní za to, že niekto spáchal trestný čin.“
Alkohol vyrobený do konca roka 2011 sa môže vrátiť do predaja.
„Áno, ale toho je asi 10 až 15 percent. V 30tisíc obchodoch na Slovensku sú rôzne šarže. Lebo šarža to je napríklad denná výroba, teda za rok máte 360 šarží. Dnes nikto nevie, aká šarža je v ktorej predajni. Nedá sa preto len tak rozposlať štítky, aby si to tam každý nalepil.“
Na obchodníkoch bude aj zodpovednosť.
„To je v poriadku, že zodpovednosť bude. Ale prečo tam musí byť nalepený nejaký zelený štítok? V Česku sa pozriete na číslo šarže, ktorá je na každej fľaške, a skontrolujete ho cez internet a s plnou zodpovednosťou môžete predávať. Prečo na Slovensku musíme šaržu, deň výroby a číslo protokolu z certifikovaného laboratória napísať na fľašku, keď dnes máme dobu elektronickú?“
Je toto opatrenie, na ktorom ste sa dohodli v piatok na stretnutí s Úradom verejného zdravotníctva?
„Nie je to dohoda, ktorú sme uzavreli v piatok. Cítim sa podvedený. Boli sme dohodnutí, že to pôjde tak ako v Česku. V pondelok a utorok sa všetko zmenilo. A musíme na každú fľašu nalepovať štítok.“
Aká bola dohoda z piatka?
„Dohodli sme sa, že alkohol vyrobený do 1. januára tohto roka sa pustí. Následne na internete Úradu verejného zdravotníctva budú šarže, ktoré budú povolené do predaja. Každý by si mohol cez internet overiť, aký alkohol má. No my sme ako v dobe ľadovej. Budeme si písať papieriky a tieto lepiť na fľašky. V čase, keď máme počítače a internet, toto môže vymyslieť len štátny úradník.“
Zdenka Kollárová
Zadržali tritisíc litrov liehovín s metanolom
Mužovi, ktorý dodával pančovaný alkohol do okolia Semíl, hrozí až päťročný trest.
SEMILY, BRATISLAVA. Vyše tritisíc litrov zo 6158 litrov liehovín, ktoré našla polícia u 45ročného muža zo Semilska, obsahovalo smrtiace množstvo metanolu. Informoval o tom portál novinky.cz.
Alkohol s metanolom získal zadržaný muž z Moravy, mal totiž priame väzby na dodávateľa zo Zlínska. „Na alkohole boli zrejme falzifikáty etikiet vodky a tuzemáku,“ citoval portál novinky.cz hovorkyňu Colného riaditeľstva Praha Martinu Kaňkovú.
Muža obvinili zo všeobecného ohrozovania z nedbanlivosti, hrozí mu až päť rokov väzenia. Súd návrh na jeho väzbu zamietol, vyšetrujú ho na slobode.
V Česku po otrave pančovaným alkoholom zomrelo 28 ľudí. Desiatky ľudí sa metanolom priotrávili, viacerí z nich budú mať trvalé následky.
Denisa Čimová