BRATISLAVA. Vláda včera odobrila novelu zákona o odpadoch z dielne ministerstva životného prostredia. Prešiel aj návrh na skrátené legislatívne konanie, novela má platiť od januára.
Novela musí byť schválená do zasadnutia Európskeho súdu. Len tak sa vyhneme penále 17tisíc eur denne.
„Transponovali sme holú smernicu,“ povedal minister životného prostredia Peter Žiga. Rozhodol sa tak po tom, čo k širšiemu návrhu nového zákona prišlo tritisíc pripomienok. Hájil sa vtedy tým, že šlo ešte o text z čias bývalého ministra.
Väčšina z kritikov napriek výhradám so schválením menšej verzie novely súhlasí – hlavne pre pokutu. Rátajú, že mnohé vyrieši ministerstvom sľubovaný úplne nový zákon.
Firmy chcú viac práv
Najväčšie spory sa viedli o takzvanú rozšírenú zodpovednosť výrobcov, ktorá sa napokon do novely nedostala. Zatiaľ platí len pre obaly a elektroodpad.
Firmám by umožnila dostať pod kontrolu náklady za zhodnotenie odpadu. „Ministerstvo robí naďalej obštrukcie pre to, aby zostal zachovaný výrazný vplyv spracovateľov odpadov na trh a cenotvorbu,“ hovorí analytik Konzervatívneho inštitútu Radovan Kazda.
Ministerstvo sa bráni tým, že ide o dobrovoľný paragraf. Okrem toho by si to vyžadovalo zrušenie Recyklačného fondu a viac času, tvrdí.
Problémom novely je aj opätovné udeľovanie povolení firmám spracúvajúcim nebezpečný odpad ako náterové látky, oleje, akumulátory, žiarivky či elektronika. Kazda sa obáva sa, že to môže „výrazne zúžiť konkurenciu“.
Pritom už v súčasnosti musia firmy žiadať o povolenie na prevádzku a opakovane dokladovať, že ich zariadenie je v poriadku, takto by išlo o autorizáciu navyše.
Aj vonku
Novela otvára firmám možnosť dať si spracovať nebezpečný odpad u zahraničných firiem. Zo zákona totiž zmizol paragraf, čo zvýhodňoval domácich spracovateľov pred firmami z únie. Zostáva obmedzenie v podobe nižšieho poplatku do Recyklačného fondu v prípade spracovania odpadu u slovenskej firmy.
„Skutočné trhové prostredie by výrobcom, ako aj spotrebiteľom, len prospelo,“ myslí si Peter Valent zo združenia Envidom. Pri nižších nákladoch by firmy mohli svoje výrobky aj zlacnieť.
Po novom by si totiž firma mohla na spracovanie odpadu vybrať lacnejšiu ponuku zo zahraničia.