Ocenení nepatrili medzi tohtoročných favoritov.
ŠTOKHOLM, BRATISLAVA. Tohtoročnými držiteľmi Ceny Švédskej banky za ekonómiu na pamiatku Alfreda Nobela sú Alvin E. Roth a Lloyd S. Shapley.
Cenu dostali za teóriu tzv. "stabilných alokácií (hľadanie optimálnych riešení v teórii hier, pozn.) a navrhovaní efektívnych trhových výmien".
Stabilné alokácie sú súčasťou teórií hier. Ide o matematické určenie stavu, v ktorom nikto nemá chuť niečo meniť, lebo by už nedospel k lepšiemu výsledku.
Napríklad ako vytvoriť páry medzi desiatimi mužmi a desiatimi ženami tak, aby každý bol spokojný. Je zrejmé, že nie všetci budú spokojní úplne, lebo tú najlepšiu môže mať len jeden, druhú najlepšiu tiež len jeden a pod. A to isté platí aj opačne, pre ženy.
Existuje však stabilné riešenie, kde niekto bude spokojný veľmi, druhý trochu menej a iný najmenej. No bude to riešenie, v ktorom budú najlepšie ako sa len dá skĺbené preferencie všetkých účastníkov.
Kľúčový problém
"Tohtoročná cena sa týka kľúčového ekonomického problému: ako čo najlepšie spojiť rôznych aktérov.
Napríklad študenti musia byť spojení so školou, darcovia ľudských orgánov s pacientmi, ktorí potrebujú transplantáciu. Ako to dosiahnuť čo najefektívnejšie? Aké metódy sú výhodné pre aké skupiny?
Cena odmeňuje dvoch akademikov, ktorí odpovedali na tieto otázky na ceste z abstraktnej teórie o stabilnom prideľovaní prostriedkov ku praktickému navrhovaniu tržných inštitúcií," píše komisia vo svojom odôvodnení.
Shapley použil na porovnávanie rôznych "párovacích" metód takzvanú kooperatívnu teóriu hier. Roth a jeho kolegovia vo svojich empirických testoch ukázali, že kľúčom k pochopeniu konkrétnych trhových inštitúcií je stabilita.
Víťazstvo nečakali
Roth, ktorý má 60 rokov, pôsobí ako profesor na Harvardskej univerzite v Bostone a 89-ročný Shapley je profesorom Kalifornskej univerzity v Los Angeles na dôchodku. Ani jeden z nich údajne víťazstvo nečakal.
Shapley začal s výskumom už v 50. a 60. rokoch minulého storočia. Pomocou teórie hry analyzoval metódy spájania rozdielnych parametrov a hľadal spôsob, ako dosiahnuť čo najprijateľnejšie párovanie.
Roth v 90. rokoch nadviazal na výsledky jeho práce sériou praktických pokusov, upravil ich tak, aby priraďovanie jednotlivých parametrov bolo ešte efektívnejšie, a aplikoval výsledky svojej práce v praxi na americkom "lekárskom trhu".
Nepatrí k pôvodným cenám
Takzvaná Nobelova cena za ekonomické vedy sa udeľuje od roku 1969 a nepatrí k pôvodným oceneniam Alfreda Nobela. Rovnako ju však udeľuje komisia švédskej Kráľovskej akadémie vied.
Tohtoročnými favoritmi boli podľa Reuters ekonómovia, ktorí vysvetľujú kolísanie trhov, správanie ľudí pri šetrení a míňaní peňazí či ktorí vysvetľujú, ako ľudia svojvoľne určujú ceny produktov.
Laureátom ceny sa minulý rok stali Američania Thomas J. Sargent a Christopher A. Sims za svoj „empirický výskum príčin a následkov v makroekonomike".
Fakty o cene za ekonómiu
od roku 1969 bolo udelených 43 cien - 22 z nich má iba jedného laureáta, 16 má dvoch, 5 má troch
priemerný vek všetkých laureátov je 67 rokov - najmladším bol Kenneth Arrow, ktorý dostal cenu keď mal 51 rokov; najstarším bol Leonid Hurwicz, ktorý cenu dostal vo svojich 90 rokoch
jedinou ženou, ktorá cenu dostala, bola v roku 2009 Elinor Ostrom
zatiaľ nik nedostal cenu opakovane, nikto nedostal ocenenie ani posmrtne
Nobelprize.org
Ako funguje nominácia na Nobelovu Cenu?
Nobelova komisia každý rok rozpošle takzvané pozvánky tisíckam akademikom, univerzitným profesorom či vedcom (vrátane minulých laureátov ocenení) z rôznych krajín, ktorí následne nominujú svojich kandidátov na konkrétne Nobelove ceny v danom roku. Komisia sa pritom snaží osloviť čo najväčší počet relevantných inštitúcií.