BRATISLAVA. Vláda v stredu rozhodne, či má ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská pokračovať v pláne vytvoriť jednu zdravotnú poisťovňu pre všetkých najneskôr od leta roku 2014.
Zvolenskej kolegovia odpor k tomuto plánu neavizujú, proti boli v pripomienkovom konaní najmä súkromné zdravotné poisťovne.
Pokúsili sa spochybniť tvrdenie, že ak by bola na trhu len jedna poisťovňa, zvýšilo by viac peňazí na zdravotnú starostlivosť.
„Ak neexistuje analýza, nemožno tvrdiť, že odstránením súkromných poisťovní vzniká zdravotníctvu akýkoľvek finančný prospech,“ napísala Union v svojej pripomienke.
Urobili by sme to lacnejšie
Výhrady
Čo sa súkromným poisťovniam nepáči
obmedzenie trhových slobôd
možná nedovolená koncentrácia a nepovolená štátna pomoc
ohrozenie súkromných nemocníc a ambulancií
strata tlaku na efektivitu
závažný zásah do vlastníckych práv
diskriminácia zahraničných vlastníkov
zvýšenie korupcie.
Zdroj: pripomienky dvoch súkromných poisťovní
Dôvera ponúka vlastný prepočet. Upozorňuje, že hoci by Všeobecná zdravotná mohla pri jej veľkosti ťažiť z úspor z rozsahu, jej prevádzka prepočítaná na jedného poistenca je o šesť percent drahšia ako v Dôvere.
Prevádzkovými nákladmi sa myslia napríklad platy zamestnancov, autá, prenájmy či odpisy majetku, nie priame náklady na zdravotnú starostlivosť či zaplatené dane.
„Aktuálna výška prevádzkových výdavkov Všeobecnej nie je trvalo udržateľná ani pri súčasnom počte poistencov. Je iluzórna predstava, že by dokázala bez dodatočných nákladov zvládnuť 5,3 miliónov poistencov, teda nárast o 52 percent,“ píše Dôvera v pripomienke k projektu zavedenia jednej poisťovne.
Poisťovňa, ktorú vlastní Penta, hovorí, že ak by Všeobecná mala všetkých poistencov, jej prevádzkové náklady by boli ročne o šesť miliónov vyššie, ako keby sa o nich starala Dôvera s jej súčasnými nákladmi na prevádzku na jedného klienta.
Pozrite si aj plán ministerky na jednu poisťovňu.
Všeobecná je pripravená
Všeobecná nepovažuje za správne priamou úmerou počítať rast prevádzkových nákladov cez počet poistencov.
Jej hovorkyňa Dana Gašparíková hovorí, že niektoré činnosti nebudú potrebovať viac zamestnancov ako dnes. Potvrdzovať to má prepúšťanie po spojení Všeobecnej a Spoločnej poisťovne v roku 2010. „Potom sa aj znížili prevádzkové náklady,“ povedala.
Ministerstvo zdravotníctva sa štátnej poisťovne zastáva, pripomienky súkromných poisťovní neakceptovalo.
„Predpokladáme výraznú úsporu prevádzkových nákladov pri zavedení jednej poisťovne. Všeobecná je už teraz pripravená zvládnuť všetkých poistencov na Slovensku,“ povedala hovorkyňa ministerstva Zuzana Čižmáriková.
Koľko sa presne ušetrí, sa podľa nej nedá bez potrebných analýz povedať.
Vyjadrenia súkromných poisťovní spochybňuje aj šéf Inštitútu finančnej politiky Martin Filko. „Súkromné poisťovne sú pri komunikácii motivované svojimi záujmami, najmä ochranou svojho podnikania,“ povedal.
Vysvetľuje, že ich celkové výdavky okrem zdravotnej starostlivosti, teda nielen prevádzkové náklady, sú v priemere vyššie ako v štátnej poisťovni. „Generovali nezanedbateľné ekonomické renty, teda zisky bez príspevku k efektívnosti,“ povedal.