SME

Viete, čo všetko môžu v škole zakázať vášmu dieťaťu?

Čítajte školské poriadky svojich detí. Nájdete v nich aj to, ako sa voči postupu školy brániť.

Čo zakážu si určujú školy samotné, prísnosť alebo benevolentnosť závisí od nichČo zakážu si určujú školy samotné, prísnosť alebo benevolentnosť závisí od nich (Zdroj: ILUSTRAČNÉ ARCHÍV SME - MIRKA CIBULKOVÁ)

Ministerstvo školstva určuje iba legislatívny rámec školského poriadku. Čo jedna škola toleruje, to už druhá nemusí.

Deviatačka Monika si s maminým súhlasom dala urobiť piercing v pupku. V škole jej však pohrozili dvojkou zo správania, ak si ho neodstráni. Jej rodičia sa domnievajú sa, že škola nemá právo zakazovať niečo, čo jej povolili.

Ďalší rodičia sa pozastavujú nad tým, prečo by chlapci nemohli nosiť účesy a tetovanie ako ich futbalový idol Marek Hamšík?

Kto má teda pravdu, škola či rodičia?

V téme sa dočítate:

SkryťVypnúť reklamu

Mobil či notebook si žiak musí nabiť doma

Čo by ste mali vedieť o školskom poriadku

Mobil môže byť kalkulačkou

Učivo nech deti radšej nenahrávajú

Pravidlá si určujú školy

Ak školy podobné prípady nechcú tolerovať a trestajú ich dvojkou zo správania alebo naopak, neprekážajú im, je to v ich kompetencii.

Podľa slov hovorcu ministerstva školstva Michala Kaliňáka legislatíva určuje len nejaké rámce pravidiel správania žiakov v škole a mimo nej, konkrétne podmienky si stanovuje už každá škola sama v školskom poriadku.

Pravidlá spávania definuje vyhláška o základnej škole, podľa ktorej žiak musí byť v škole vhodne, čisto a bez výstredností oblečený a upravený.

Výstrednosti špecifikujú jednotlivé školy najmä podľa toho, kto je ich zriaďovateľom.

Kaliňák dodal, že nie je účelné, aby ministerstvo centrálne a striktne určovalo presné pravidlá v takýchto špecifických situáciách, lebo školy fungujú v rozličnom prostredí a líšia sa aj prístupom zriaďovateľa, napríklad cirkvi.

SkryťVypnúť reklamu

Poriadok = školský režim

Školské poriadky vydávajú riaditelia škôl po prerokovaní v školskej samospráve a v pedagogickej rade.

Na začiatku školského roka sa s ním majú oboznámiť žiaci aj ich rodičia. Veľkú vážnosť mu však neprikladajú, väčšina si pamätá len zákazy okolo mobilov.

Pritom školský poriadok je pre žiakov záväzný školský režim. Riaditelia doň pravidelne dopĺňajú nové situácie, ktoré prináša doba.

Mantinely pre žiakov

Pedagógovia hovoria, že v školách musia existovať mantinely, aby žiaci vedeli, čo si môžu dovoliť a čo je už za hranicou únosnosti.

Veľa rodičov má napríklad stále výhrady k zákazu používania mobilov na vyučovaní. Vladimír Vajsík, riaditeľ Základnej školy vo Svätom Jure, hovorí, že vlani sa pre tresty za porušenie zákazu používať na vyučovaní mobil museli radiť s inšpekciou.

SkryťVypnúť reklamu

„Niektorým rodičom sa zdala zhoršená známka zo správania z tohto dôvodu ako prísny trest. Ibaže musia existovať isté mantinely,“ hovorí Vajsík. Dodáva, že učitelia nechcú žiakom kaziť vysvedčenie, ale pravidlá treba rešpektovať.

Zákaz citov

Na osemročnom Gymnáziu Javorka v Spišskej Novej Vsi pred časom študentská rada požiadala riaditeľa Petra Ivančáka, aby do školského poriadku zakomponoval aj upozornenie na nevhodné správanie sa zaľúbených študentských dvojíc.

„A tak na ich popud je v školskom poriadku aj zákaz verejne demonštrovať v priestoroch školy milostné citové prejavy,“ objasnil Ivančák.

Mobil či notebook si žiak musí nabiť doma

Aj keď vyhláška o zákaze mobilov platí štyri roky, stále je čo objasňovať.

  • Môže škola žiakom zakázať napájať sa na elektrickú sieť školy a nabíjať si mobily či notebooky?

Môže. Používanie mobilov počas vyučovania upravuje vyhláška ministerstva školstva o základnej škole. Podľa nej počas vyučovania žiak nesmie používať mobilný telefón. Použiť ho môže iba v odôvodnených prípadoch so súhlasom vyučujúceho, triedneho učiteľa, riaditeľa alebo jeho povereného zástupcu.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnaký postup sa následne dá uplatniť i na napájanie sa na elektrickú sieť školy, lebo žiak je povinný chrániť majetok školy pred poškodzovaním. Elektrická energia využívaná na prevádzku školy je hradená z jej finančných zdrojov.

Ak by sa žiaci napájali na elektrickú sieť školy, poškodzovali by nadmerným čerpaním elektrickej energie majetok školy bez priameho súvisu s vyučovacím procesom. Škole by vznikali zvýšené neopodstatnené finančné náklady.

  • Môžu učitelia žiakom na vyučovaní odobrať mobil alebo notebook s tým, že si ich musia prísť vyzdvihnúť ich rodičia?

V problematike návratnosti odobraných predmetov žiakom treba rozlišovať vek dieťaťa. Podľa zákona o rodine majetok neplnoletého dieťaťa spravuje jeho zákonný zástupca, prípadne iná, na tento účel súdne poverená osoba.

SkryťVypnúť reklamu

Ak však žiak dosiahol vekovú hranicu 18 rokov, je predmet odobraný na vyučovaní, spravidla jeho majetkom. Teda jedine on je oprávnený si ho vyzdvihnúť.

Podmienku vrátenia mobilného telefónu rodičovi by som vnímal ako krajné riešenie, spravidla spojené aj s upozornením na porušenie školského poriadku. Na niektorých školách sú deti povinné odovzdať mobilné telefóny na začiatku vyučovania a po skončení im ich vrátia. Tu sa, samozrejme, vyžaduje aj dôsledný postup školy, aby nedochádzalo k porušovaniu vlastníctva respektíve tajomstva prepravovaných správ či osobných údajov.

Na otázky odpovedal advokát Dávid Štefanka

Čo by ste mali vedieť

Poznať školský poriadok má aj výhody. Rodičia sa z neho dozvedia veľa o svojich právach.

  1. Ak vášmu dieťaťu hrozí znížená známka zo správania z nejakého dôvodu, zistite si, či v školskom poriadku figuruje.

  2. Zníženú známku zo správania môže žiak dostať aj za správanie mimo vyučovania alebo počas voľných dní a prázdnin. Dôvodom môže byť porušenie zásad spolunažívania alebo spoločenských noriem správania.

  3. V prípade, ak si žiak opakovane bez závažnejšieho dôvodu neprinesie pomôcky na vyučovanie, môže mu byť udelené niektoré z výchovných opatrení alebo navrhnutá znížená známka zo správania.

  4. Ak vaše dieťa dostalo riaditeľské pokarhanie za porušovanie vnútorného poriadku školy, môže voči nemu rodič alebo zákonný zástupca podať odvolanie v termíne uvedenom na rozhodnutí.

  5. Odvolať sa môžete aj pri zníženej známke dieťaťa zo správania.

  6. To isté platí aj pri pochybnostiam o správnosti klasifikácie na konci prvého a druhého polroku. Rodič môže do troch dní odo dňa, keď bolo žiakovi vydané vysvedčenie, požiadať o prešetrenie správnosti postupu pri klasifikácii správania.

SkryťVypnúť reklamu

(or)

SkryťVypnúť reklamu

Mobil môže byť kalkulačkou

Niektorým matematikárom by mobily na ich predmete neprekážali. Pri výučbe by využili ich viaceré aplikácie.

Ján Žabka učí na 1. súkromnom gymnáziu v Bratislave a mobily žiakov by mu na hodinách matematiky neprekážali. Verejne sa k tomu hlási aj na svojom blogu.

Stredoškoláci a mobil

  • Školský zákon ani vyhláška o strednej škole používanie mobilov neriešia.

  • Riaditelia stredných škôl však môžu citované ustanovenie o mobiloch prevziať do svojich školských poriadkov.

(Štátna školská inšpekcia)

„V mobiloch sú zaujímavé aplikácie: okrem kalkulačiek napríklad aj prevádzač jednotiek, časové pásma či generátor náhodných čísel. Je dobré, ak ich deti vedia používať,“ povedal. Zdôrazňuje, že k téme treba pristupovať citlivo, lebo nie každý má mobil a sú rôznych typov.

SkryťVypnúť reklamu

„Mobilné telefóny na mojich hodinách deti niekedy používajú, vždy však ide o zmysluplné používanie. Osvedčila sa mi aj forma tímovej práce, ak mobil nemajú všetci,“ ozrejmuje Žabka.

Dodáva, že deti sa, samozrejme, učia používať aj obyčajné kalkulačky. Úlohy, ktoré riešia s mobilmi, do písomiek nedáva, takže počas písomiek žiaci mobily nepoužívajú.

Ako to ustrážiť

S mobilnou kalkulačkou by na matematike nemal problém ani riaditeľ Pavol Petrovský z Gymnázia svätej Moniky v Prešove. „V našej škole sa pokúšame minimalizovať príkazy, zákazy a nariadenia, hoci určité pravidlá, mantinely platia aj u nás a ich porušenie musí byť potrestané,“ hovorí riaditeľ Petrovský.

Na hodinách gymnazisti musia mať mobily vypnuté, ale škola netrvá na tom, aby ich nepoužívali počas prestávok. „Zatiaľ som si neodskúšal, aké by to bolo, keby žiaci na matematike používali kalkulačku z mobilu, ale nebránim sa takémuto pokusu,“ povedal Petrovský. „Len či by sa to ustrážilo,“ zamýšľa sa vzápätí.

SkryťVypnúť reklamu

Riaditeľ Petrovský sa priznal, že ich škole rodičia občas vyčítajú, že nie je liberálnejšia v oblečení študentov. „Problém je trochu hlbší, študenti neprichádzajú s kultúrou obliekania z domu,“ objasňuje riaditeľ.

Potrestaný priestupok

Bratislavčan Ján Žabka hovorí, že pokiaľ mobily žiaci nepoužívajú na hodine, musia byť vypnuté. Týka sa to aj učiteľov.

Ak je zapnutý, hodnotí sa to u nich v škole ako priestupok. „Dávať za takýto priestupok dvojku zo správania sa mi nezdá, treba posudzovať správanie za celý polrok, takže iba zapnutý mobil iste nie je priestupok, za ktorý by ju mali dostať,“ uvažuje Žabka.

Na Gymnáziu Javorka v Spišskej Novej Vsi po troch opakovaných porušeniach zákazu manipulácie s mobilným telefónom počas vyučovania hrozí študentom znížená známka zo správania. Riaditeľ hovorí, že študenti hrozbu berú vážne.

SkryťVypnúť reklamu

(or)

Učivo nech deti radšej nenahrávajú

Zvukové a obrazové nahrávky z triedy sú osobnými údajmi.

Ľuboš Tužinský z kancelárie hlavného školského inšpektora Štátnej školskej inšpekcie žiakom a študentom neodporúča, aby si učiteľov výklad látky nahrávali na diktafón bez jeho dovolenia.

Neobstál by podľa neho argument, že si zvukový záznam robili pre vlastnú potrebu. Zdôvodňuje to tým, že trieda nie je miesto prístupné verejnosti, a preto podľa Občianskeho zákonníka manipulovať s osobnými údajmi jednotlivých osôb možno iba s ich súhlasom.

„Osobnými údajmi sú v tomto prípade aj obrazové a zvukové nahrávky z triedy, týkajúce sa fyzickej osoby alebo jej prejavov,“ objasňuje inšpektor. Obrazovú alebo zvukovú nahrávku možno v triede vyhotoviť alebo použiť iba so súhlasom osôb v triede.

SkryťVypnúť reklamu

Na zvukové záznamy z tried sú školy veľmi citlivé a každá na ich zneužitie v školskom poriadku pamätá. „Prísnosť alebo benevolentnosť škôl pri porušení školskej disciplíny závisí od úrovne konkrétnej školy, od tradícií,“ hovorí inšpektor Tužinský.

„Osobne by som rozlišoval, či ide o priestupky vyplývajúce z detskej hravosti, alebo o vážne a úmyselné činy,“ povedal Tužinský.

Za šikanovanie a vydieranie inej osoby prostredníctvom mobilu alebo internetu by inšpektor volil veľmi tvrdý trest – u osôb, ktoré dovŕšili vek 14 rokov, by mohlo ísť aj o trestný čin.

(or)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (20. 4. 2025)
USD 1.136
AUD 1.785
CZK 25.009
JPY 161.980
CAD 1.577
GBP 0.859
HUF 407.600
PLN 4.274
CHF 0.929
SEK 11.028

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 14 349
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 321
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 886
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 156
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 801
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 552
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 411
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 150
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  3. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 43 963
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 30 510
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 21 279
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 783
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 230
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 11 035
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 445
  8. Ján Šeďo: Pomoc "bezradnému MUDr. Kotlárovi", apel na s. "precedu". 8 473
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vizualizácia projektu Fizz Park.

Investor Fizz Parku presvedčil úradníkov z bratislavského magistrátu.


Výrobcovia hodiniek budú patriť medzi najviac poškodených americkými clami.


TASR
Prešovské sídlisko Sekčov.

Výraznejší nárast nastal len v Prešove, Trnave a druhom bratislavskom obvode.


TASR
Ilustračné foto.

Spotreba klasického pivo v Nemecku už roky klesá.


TASR
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  3. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 43 963
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 30 510
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 21 279
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 783
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 230
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 11 035
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 445
  8. Ján Šeďo: Pomoc "bezradnému MUDr. Kotlárovi", apel na s. "precedu". 8 473
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťZatvoriť reklamu